Ukrajina je odlučila da na najbolji način iskoristi zagađenu zonu oko Černobilja, koja neće biti bezbjedna za život još 24.000 godina. Na mjestu gdje se desila najveća nuklearna ekološka katastrofa, sada se nalazi solarna elektrana.
Za sada je to još skromno postrojenje, snage jednog megavata, a nalazi se oko 100 metara udaljeno od nekadašnje nuklearne centrale. Solarne ploče pokrivaju površinu od 1,6 hektara i proizvode dovoljno električne energije za 2.000 domaćinstava.
Nova solarna elektrana, iako trenutno ograničene proizvodnje, mogla bi da postane daleko veća. Ukrajina planira da u budućnosti preraste u postrojenje koje bi pokrivalo površinu od 2.500 hektara snage 100 megavata, prenosi AFP.
Za sada se traže investitori, koje bi mogla da privuče niska cijena zemljišta i direktna povezanost na električnu mrežu.
Najveća nuklearna ekološka katastrofa desila se 26. aprila 1986. godine kada je četvrti reaktor eksplodirao, započevši lančanu reakciju. Usljed toga velika količina radioaktivnog materijala ispuštena je u atmosferu.
Oko tri četvrtine Evrope bilo je zagađeno, a najteže dijelovi Ukrajine, Belorusije i Rusije. Najmanje 30 radnika je poginulo od direktnih posljedica eksplozija, a još više od kasnijih efekata radijacije.
Stotine hiljada ljudi je evakuisano sa teritorije površine 2.600 kvadratnih kilometara, koja neće biti naseljiva još 24.000 godina.