Bivši vlasnik Kombinata aluminijuma, ruski CEAK, povećao je odštetni zahtjev u arbitraži protiv Crne Gore na 910 miliona eura, kazali su „Danu” iz te kompanije. Oni su naveli da postoji mogućnost da se odštetni zahtjev još poveća tokom trajanja arbitraže. Ranije je po dvije tužbe iznosio 700 miliona.
– Precizno smo izračunali sve naše gubitke i štetu koju nam je nanijela Vlada kršenjem ugovora o poravnanju iz 2010. godine od strane Vlade. To je razlog zbog kojeg smo povećali odštetni zahtjev sa 100 na 310 miliona eura po prvoj arbitraži – rekao je „Danu” generalni savjetnik CEAK-a Pavel Primakov.
Po drugoj arbitraži, kako je naveo, trenutno preračunavaju gubitke i štetu koja im je nanijeta kršenjem sporazuma o zaštiti investicija između Kipra i Crne Gore.
– Približno smo procijenili da je šteta 600 miliona, ali postoji mogućnost da se tokom arbitraže poveća odštetni zahtjev – saopštio je Primakov.
On je kazao da je ovo veoma ozbiljan slučaj koji demonstrira obrazac po kojem se Vlada ponašala prema stranim investitorima.
– Prvo, prilikom prodaje KAP-a, Vlada nije dala prave finansijske izvještaje, jer je KAP imao na desetine miliona skrivenih dugova prema državi. Vlada nije dozvolila CEAK-u da izgradi elektranu za snabdijevanje KAP-a strujom, pa je CEAK bio primoran da kupuje preskupu struju od državne Elektroprivrede. Vlada nije dozvolila CEAK-u da otpusti višak radne snage, pa je KAP radio sa trostruko više zaposlenih nego što je potrebno. Ovi nemogući uslovi rada su uništili KAP. Zato smo od 2007. godine imali gubitak po svakoj proizvedenoj toni i zato je KAP imao veliki dug – objasnio je Primakov.
Prema njegovim riječima, CEAK je modernizacijom i efikasnim menadžmentom u januaru 2012. godine učinio KAP profitabilnim, prvi put nakon 2006. godine.
– Smanjili smo trošak proizvodnje sa 3,5 hiljada na 2,1 hiljadu dolara po toni i predložili Vladi plan prema kojem bi KAP bio profitabilan na duži rok. Vlada je plan odbila i to je dovelo do stečaja i pada garancija. Vlada snosi punu odgovornost za stečaj – poručio je Primakov.
Najveća ironija je, kako je istakao, što se Vlada sada ponaša prema njihovom planu, koji je odbila dok su oni upravljali fabrikom.
– KAP-u je dozvoljeno da racionalizuje troškove. Otpušten je značajan broj zaposlenih, plate su smanjene, dok struju dobijaju po pristupačnim cijenama. Uniprom sada uzima sav profit od KAP-a, a nije ni platio imovinu fabrike, dok CEAK, koji je uložio stotine miliona je izbačen iz KAP-a bez kompenzacije. Da li je to fer – pitao je Primakov.
Na pitanje kako komentariše što je Unipromu dozvoljeno da organizuje proizvodnju u KAP-u, iako nije platio imovinu preduzeća, Primakov je odgovorio da su oni uvijek osuđivali nelegalnu prodaju KAP-a i snažno osporavali Unipromovo pravo da upravlja KAP-om.
– Naročito smo osporavali da Uniprom ubira prihod od KAP-a, s obzirom na zabranu suda u Nikoziji da se raspolaže njegovom imovinom. Vjerujemo da je rast cijene aluminijuma, kombinovan sa rekordno visokom premijom za metal od 400 dolara po toni, omogućio Unipromu da značajno profitira u KAP-u – kazao je Primakov.
Prema njegovim riječima, arbitraža po prvoj tužbi je formalno počela, jer su kreirali arbitražni panel, na koji Vlada treba da odgovori do januaara 2015. godine, dok će preliminarno ročište po drugoj tužbi trebalo biti održano u decembru.
CEAK je dio En plus grupe, čiji je vlasnik Oleg Deripaska.
Nema informacije o istrazi u Austriji
Primakov je kazao da CEAK nema nikakve informacije o otvaranju istrage u Austriji povodom krivične prijave VT banke. Austrijanci su podnijeli prijavu jer im je uvođenjem stečaja nanijetea velika šteta.
Hoće obeštećenje od Evropskog suda za ljudska prava
Primakov je naveo da imaju puno povjerenje u Okružni sud u Nikoziji i najavio da će tražiti obeštećenje Evropskom sudu za ljudska prava, jer je Privredni sud u Podgorici sistemski odbacivao njihove zahtjeve bez sudskih procesa.
– Zahtjev Evropskom sudu za ljudska prava ćemo poslati do kraja godine – najavio je Primakov.
Pozdravljaju izvještaj EK
Pozdravljamo izvještaj Evropske komisije, gdje se eksplicitno navodi da se hitno mora riješiti spor oko KAP-a i jako smo ohrabreni da je EK prepoznala problem, kazao je Primakov.
– Dat je jasan signal Vladi da riješi spor oko KAP-a – kazao je Primakov.