Da li ste se našli u situaciji da vam plata bude uplaćena u petak, ali da zbog platnog sistema morate da sačekate tek ponedjeljak da bi podigli svoj novac? Ova situacija će uskoro postati prošlost jer je Savjet Centralne banke odlučio da je neophodno uvesti instant plaćanje koje podrazumijeva da vaš novac “legne” na račun istog trenutka kad bude uplaćen. Instant plaćanje je raspoloživo 24 časa dnevno, čak i vikendima i praznicima.
U Centralnoj banci smatraju da je ovaj sistem plaćanja našoj državi i više nego potreban.
“Savjet je zaključio da je uvođenje instant plaćanja neophodno, radi obezbijeđivanja preduslova za primjenu savremenih tehnoloških inovacija u oblasti platnog prometa, a u cilju povećanja konkurencije, otvaranja tržišta za nove učesnike, smanjenja troškova plaćanja i smanjenja korišćenja gotovine i plaćanja koja se vrše putem platnih kartica. S tim u vezi, Savjet je ocijenio opravdanim da se, uporedo sa izradom radne verzije Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, kojim će se implementirati PSD2 (EU direktiva o platnim uslugama), pristupi sagledavanju svih tehničko-tehnoloških zahtjeva za obezbjeđivanje sigurnog i efikasnog poslovanja novih pružalaca platnih usluga i njihovog obaveznog povezivanja sa bankama, u skladu sa zahtjevima iz pomenute direktive”, kazali su u Centralnoj banci.
Šta to konkretno znači
Kada su u pitanju plate, poslodavci u Crnoj Gori moći će ubuduće svojim zaposlenima da isplaćuju zarade i neradnim danima, čak i noću, a građani će istog trenutka na svojim računima imati uplaćeni novac, prenosi portal Standard.
Troškovi će biti niži u odnosu na plaćanje karticama, jer banke prilikom svakog provlačenja kartice kroz terminal uzimaju proviziju.
Kako to funkcioniše u praksi
Instant plaćanje daje mogućnost klijentima da povežu broj svog mobilnog telefona sa tekućim računom, tako da sva plaćanja možete jednostavno telefonom platiti.
Prvo, potrebna vam je mobilna aplikacija (npr. mwallet) koja omogućava novčane transakcije direktno sa tekućeg računa.
U praksi to bi izgledalo ovako. Nalazite se u prodavnici gdje kupujete namirnice. Kasirki kažete da plaćate putem mwallet-a, prinosite svoj telefon terminalu i transakcija se odmah obavlja.
Takođe, biće vam omogućeno plaćanje putem QR koda.
Na primjer, dok se vozite taksijem, a pri tome žurite, već unaprijed ćete moći da skenirate QR kod koji će svaki taksista morati da ima u vozilu. Zatim će vam se automatski popuniti određeni podaci i vi ćete čim taksista isključi taksimetar moći da ukucate iznos vožnje i kliknete opciju plati. Na tabletu taksiste istog trenutka stiže obavještenje o uplati.
Ista situacija je i u restoranima gdje konobar putem mPOS terminala generiše QR kod, vi ga skenirate, pogledate šta je tačno na računu, a zatim platite.
Dakle, brzo plaćanje možete na dva načina obaviti – prinošenjem telefona terminalu ili generisanjem QR koda. I jedno i drugo plaćanje, u zavisnosti od situacije ima svoje prednosti.
Plaćanje računa
Zaboravite na čekanje u redovima da bi poslali novac ili platili račune. Instant plaćanje upravo omogućava da to uradite jednostavno sa mobilnog telefona. I nema veze u kojoj banci osoba kojoj šaljete novac ima otvoren račun, transakcija se obavlja praktično trenutno. Može biti izuzetaka, ali transakcija ne smije biti duža od 10 sekundi.
Kada je u pitanju plaćanje računa, zamislite sljedeću situaciju. Računi koji vam stižu na mejl ili putem Pošte, na sebi imaju QR kod. Vi skenirate kod, pogledate račun i platite ga. Upravo ovu vrstu jednostavnosti omogućava instant plaćanje. Takođe, sve ovo možete raditi u bilo koje doba dana jer je instat plaćanje raspoloživo 365 dana u godini, 24 sata dnevno.
Velika bezbjednost
Bezbjednosna prednost u odnosu na plaćanje karticom je što vi nikome ne dajete svoje podatke, ne upisujete brojeve u neki formular niti informacije o vama ostaju na internetu.
Plaćanje se obavlja putem banke, a ne nekog neprovjerenog sajta. Vaša banka učitava podatke o uplati koju treba da izvršite i od vas putuje samo novac i šifra konkretne uplate po kojoj se prepoznaje da ste je baš vi obavili.
Da li će instant plaćanje zaživjeti u Crnoj Gori
Da bi instant plaćanje zaživjelo, moraju mnogi da se njemu prilagode. Svaka prodavnica mora biti opremljena specijalnim terminalima, na kojima se generiše kod.
Banke koje budu pružale usluge instant plaćanja biće u obavezi da omoguće instant plaćanja na šalterima u okviru svojih ekspozitura, kao i korišćenjem elektronskih kanala poput internet i mobilnog bankarstva.
Dalje, svim korisnicima pametnih telefona instant plaćanje će biti jako korisno, jer se sve u nekoliko klikova odradi.
Reakcije pozitivne
Instant plaćanje u mnogim evropskim zemljama je odavno uvedeno, a posljednja država koja ga je uvela je Srbija.
Reakcije su i više nego pozitivne, osim jedne. Građani, pogotovo stariji, mu se teško prilagođavaju. U najvećem broju slučajeva koristi ga mlađa populacija.