Centralna banka (CBCG) stopirala je sva podnijeta rješenja za naplatu duga mjenicom, nakon što je Ustavni, sud ukinuo član 218a Zakona o izvršenju i obezbjeđenju pitanje.
Tu odluku vrhovna monetama institucija objavila je 15. decembra na sajtu gdje je pozvala sve koji su podnijeli mjenice za naplatu da ih preuzmu u prstorijama vrhovne monetarne institucije.
Odlukom CBCG nijesu zadovoljni u Udruženju banaka (UBCG). Bankari smatraju da će negativni efekti biti pravna nesigurnost, kao i sporiji postupak i povećanje troškova realizacije mjenica preko javnih izvršitelja. Uz to, banke mogu izgubiti redosljed u blokadama, čime se unosi dodatna konfuzija i nepovjerenje u čitav postupak.
Vrhovna monetarna institucija je naprije bila planirala da sva započeta izvršenja direktno podnijetih mjenica prije 17. novembra (kad je zvanično na snagu stupila odluka Ustavnog suda) nastavi o čemu su Vijesti ranije pisale.
Ustavni sud je na sjednici 29. septembra donio odluku kojom je ukinuo sporni član, a koja je zvanično 17. novembra objavljena u Službenom listu.
Taj član zakona je sporan jer je omogućavao naplatu po traživanja preko mjenice prije pravosnažnosti i bez mogućnosti žalbe.
Kako je CBCG saopštio, u oktobru, od juna 2014. godine su dostavljene 5.533 mjenice po osnovu kojih se potražuje 176,64 miliona eura, od čega je naplaćeno i 41,3 miliona eura, a ostatak duga je bio 133,5 miliona.
Prema podacima CBCG, najveći broj mjenica su podnijele banke i to 3.504 koje su potraživale 134,5 miliona. Od te sume su naplatile 31 milion eura.
Sporni član 218a Skupština je usvojila u junu 2014. godine, kao amandman tadašnjeg poslanika Damira Šehovića, a inicijativu za ocjenu zakonitosti tog člana Ustavnom sudu su prije više od dvije godine podnio poslanik Aleksandar Damjanović.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja banka (UBCG) i glavni izvršni direktor Hipotekame banke Esad Zaimović kazao je Vijestima da su sve banke 18. decembra dobile dopis od CBCG kojim su obaviještene da su mjenice koje su u prethodnom periodu dostavili na izvršenje i blokirali neuredne dužnike, nevažeće, te da su istim dopisom pozvani da preuzmu mjenice i da pokušaju da ih naplate na drugi način u skladu sa Zakonom o izvršenju.
Zaimović je kazao da su posljedice odluke Ustavnog suda po banke višestruke i negativne.
(Opširnije u današnjim Vijestima)