Sistemski rizici koji su u Crnoj Gori postojali na kraju prethodne godine i dalje prisutni, ali su umjerenog nivoa, zaključeno je na 139. sjednici Savjeta Centralne banke Crne Gore kojom je predsjedavao guvrener Radoje Žugić.
“Finansijska pozicija građana i privrede, dvije glavne grupe klijenata prema kojima su banke izložene, i dalje je pod uticajem neizvjesnosti, posebno u kontekstu globalnog nepovoljnog ambijenta. Pritisci u državnim finansijama i dalje predstavljaju sistemski rizik, imajući u vidu visok nivo javnog duga u situaciji rastućih kamatnih stopa i pooštrenih uslova finansiranja na međunarodnom tržištu. U cilju smanjenja ovog rizika, neohodno je kreiranje i sprovođenje adekvatnih fiskalnih mjera”, konstatovano je povodom Izvještaja o stabilnosti finansijskog sistema u 2022. godini.
Analizirajući izloženost bankarskog sektora prema Državi, zaključeno je da trenutno ne predstavlja prijetnju finansijskoj stabilnosti, ali je potrebno njeno pažljivo praćenje od strane Centralne banke.
Savjet je usvojio i Izvještaj o stabilnosti cijena u 2022. godini, u kome su analizirane cijena tokom godine u kojoj je zabilježena najveća inflacija od obnove nezavisnosti 2006. godine, te data prognoza za tekuću godinu. Naime, godišnja stopa inflacije u 2022. godini iznosila je 17,2%. Najveći doprinos rastu cijena dale su cijene iz kategorija „hrana i bezalkoholna pića“, „stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva“ i „prevoz“.
“Što se tiče budućih kretanja cijena, očekuje se opadanje inflacije u 2023. godini, pa tako modelska prognoza CBCG za kraj tekuće godine projektuje inflaciju u rasponu od 2,9% do 5,7%, sa centralnom tendencijom od 4%. Ekspertska procjena CBCG prognozira nešto višu stopu inflacije za kraj godine, u rasponu od 3% do 7%”, dodaju iz vrhovne monetarne institucije
U okviru usklađivanja domaće regulative iz oblasti stečaja i sanacije banaka sa važećim EU propisima, Savjet je utvrdio Nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o stečaju i likvidaciji banaka. Uz to, kao dio usklađivanja sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, koji stupa na snagu 8. oktobra, Savjet je donio Odluku o načinu vođenja registra platnih institucija i registra institucija za elektronski novac. Takođe je usvojen Izvještaj o poslovanju i sprovođenju politike Centralne banke za januar i februar 2023. godine.
Nakon sjednice obavljeno je testiranje rada udaljene disaster lokacije CBCG.
“Testiranje je potvrdilo da su obezbijeđeni svi uslovi za rad udaljene lokacije na koju bi se, u slučaju incidenta koji bi onemogućio rad centralne i rezervne lokacije CBCG u Podgorici (poput prirodne katastrofe ili terorističkog napada), mogle prenijeti sve ključne funkcije Banke, što bi osiguralo kontinuitet njenog poslovanja”, naveli su iz CBCG.