Bugarsko ministarstvo privrede i energetike naložilo je da se obustave svi radovi na projektu Južni tok dok se on ne usaglasi sa zahtjevima Evropske komisije.
U pismu Bugarskom energetskom holdingu (BEH), koje je potpisao ministar privrede Vasil Štonov zabranjeno je sklapanje bilo kakvih ugovora u vezi sa Južnim tokom, a od BEH-a zatraženo da pruži svaku pomoći EK da se ovaj projekat usaglasi sa pravnom regulativom Evropske unije, prenosi Itar-tas s.
Štonov je prošle nedjelje izjavio da će projekat Južni tok biti realizovan jer je važan i za Bugarsku i za Rusiju, ali i za cijelu EU.
Sve strane uključene u njega, međutim, moraju da shvate da će to morati da bude po propisima EU, istakao je Štonov.
On je izrazio očekivanje da će do napretka doći u naredna dva mjeseca ukoliko se sjedne za predgovarački sto i zajednički radi sa Rusijom i EK. “U stvari, i nema tako mnogo problema koje treba riješiti”, optimista je Štonov.
EK, inače, u vezi sa Južnim tokom Bugarskoj naročito zamjera što se nije pridržavala propisa o konkurenciji, napomenula je Ekaterina Zaharijeva, zamjenica bugarskog premijera za ekonomski razvoj, u nedavnom intervjuu za BTV. Zaharijeva napominje i da su Bugari već dali preporuke za neophodne izmjene u projektu.
U bugarskom ministarstvu privrede i energetike je mnogo puta ponovljeno da je projekat Južni tok važan za Bugarsku kako zbog diversifikacije snabdijevanja gasom, tako i sa ekonomskog aspekta.
Glavna sekcija kopnenog dela gasovoda kroz Bugarsku bila bi dugačka 541 km. Projektom je predviđena izgradnja prijemnog terminala i tri kompresorske stanice – blizu Varne, Lozena i Rasova.
Predviđeno je da će se gasovodom Južni tok u južnu Evropu transportovati 30 milijardi kubnih metara ruskog prirodnog gasa godišnje.