Istraživači s uglednih univerziteta MIT, Harvard i Carnegie-Mellon proučavali su 110 aplikacija s Google Playa i Appleovog App Storea. Otkrili su da čak 73 posto Android aplikacija dijele korisnikove e-mail adrese trećim stranama, te da 47 posto iOS aplikacija dijeli lokaciju korisnika.
Svoje su istraživanje objavili pod naslovom: “Ko zna šta o meni?”, a testirali su po 55 najpopularnijih aplikacija na obije najveće mobilne platforme.
Dok su testirali aplikacije i pratili mobilni saobraćaj, otkrili su da su Android aplikacije sklonije dijeljenju privatnih informacija poput imena (čak 49 posto aplikacija) ili e-mail adresa (25 posto svih testiranih aplikacija). S druge strane, 18 posto aplikacija za iPhone dijelilo je podatke o imenu.
Vjerovatno se nećete iznenaditi što većina aplikacija podatke odaju Googleu i Facebooku. Najnesigurnijom (na Androidu) se ispostavila aplikacija Text Free – koja omogućuje besplatne pozive i slanje poruke preko Wi-Fi mreže. Od iOS aplikacija posebno se ‘tračerskom’ pokazala aplikacija Localscope, koja podatke o korisnicima šalje na čak 17 vanjskih domena.
Ne samo da nam takve aplikacije dodatno crpe bateriju uređaja čak ni kada ne koristite tu aplikaciju, nego većinom bez znanja korisnika odaju osjetljive podatke poput lokacija i razotkrivanja identiteta neželjenim stranama.
Među mnogima su sve popularnije aplikacije za fitness i praćenje zdravlja, a u istraživanju su njih 3 od 30 s trećom stranom dijelile podatke o pretragama i ono što su korisnici tražili.
Istražiove je začudio i podatak da je 93 posto od svih Android aplikacija koje su testirali imalo vezu prema adresi safemovedm.com, no još ne znaju kakva je svrha te veze koja se nastavila čak i kada nisu koristili aplikacije te se vjerovatno radi o pozadinskom procesu u Androidu, ali Google još nije rekao što tačno ta adresa radi, piše BBC.
– Istraživanje je pokazalo da se mnogi osjetljivi podaci dijele bez vidljive dozvole, a budući operativni sistemi i trgovine aplikacijama bi trebale da uvedu promjene kako bi jasnije rekli korisnicima koje potencijalno osjetljive podatke dijele – navode autori istraživanja.
Istraživanja pokazuju da se više od polovine korisnika odluči da ne instalira aplikaciju kada otkriju koliko bi puno podataka trebali da podiujele da bi mogli da je koriste. Trećina ljudi je odlučila da obriše aplikaciju nakon što su otkrili da se prikupljaju podaci koje nisu htjeli dijeliti.
Poslovni dnevnik