Donald Trump se vratio u Bijelu kuću, prijeteći da će srušiti svjetski poredak i izgraditi novo američko carstvo, od Paname do Grenlanda. Do sada su političari i birokrate Evrope odlučno odbijali da reaguju sa ogorčenjem.
Reakcija na Trumpov vatreni inauguracioni govor iz hodnika Evropske komisije u Briselu bila je prigušena. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u svom govoru u Davosu u utorak čak nije ni spomenula njegovo ime.
I drugdje je reakcija bila minimalna — bilo je malo drame kada je Trump povukao SAD iz Pariskog sporazuma o klimi, a samo prigušeno negodovanje kada je prezreo Svjetsku zdravstvenu organizaciju i započeo proces povlačenja.
Kada je riječ o tri ključna pitanja koja se tiču evropskih i britanskih lidera, novoizabrani predsjednik do sada je uglavnom bio tih: kontinuirana podrška Ukrajini, opsežne nove tarife i budućnost NATO-a kao sigurnosnog kišobrana kontinenta.
Mirna reakcija na Trumpa bila je i namjerna i taktička. Evropa ne želi započinjati sukobe s nepredvidivim novim američkim liderom i razumije da javno moralizovanje samo izaziva kontraefekte.
“Potrebna je hladna glava,” rekao je njemački kancelar Olaf Scholz na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u utorak. “Potpuno je jasno da će predsjednik Trump i njegova administracija držati svijet u neizvjesnosti narednih godina, u oblasti energetske i klimatske politike, trgovinske politike, spoljne i sigurnosne politike i u mnogim drugim područjima.”
Međutim, Scholz je dodao da evropski spokoj ne treba zamijeniti za podilaženje: “Možemo i hoćemo se baviti svim ovim bez nepotrebne uzbuđenosti i ogorčenja.”
Budite spremni
Iako je jasno da Evropa ne želi biti u sukobu sa Sjedinjenim Državama, ovog puta je uradila mnogo više na pripremama za moguće konflikte nego što je to učinila pred Trumpov prvi mandat.
Kada je riječ o trgovini, Brisel i London su mjesecima simulirali scenarije i pripremili arsenal alata za trgovinski rat, ako to bude potrebno. Zvaničnici se nadaju da će Trump biti uvjeren da ne uvede kaznene tarife na evropski izvoz, ali su spremni s čitavim spektrom odgovora, uključujući uzvratne tarife, prema tvrdnjama izvora upoznatih s ovom tematikom, piše Politiko.
U svom inauguracionom govoru, Trump nije spomenuo tarife, ostavljajući Evropu bez mnogo razloga za pritužbe u tom trenutku. Njegova izvršna naredba o trgovinskoj politici „Amerika na prvom mjestu“ nalaže njegovom timu samo da istraži ideju univerzalnih tarifa. Iako je pozvao na reviziju trgovinskog sporazuma iz svog prvog mandata sa Kinom i na akciju za rješavanje trgovinskih disbalansa i manipulacija valutama od strane američkih trgovinskih partnera, nije direktno spomenuo Evropu.
Nekoliko sati nakon što je položio zakletvu, Trump je ponudio EU put ka izbjegavanju trgovinskog rata, izjavivši: „Jedna stvar koju mogu brzo da urade jeste da kupe našu naftu i gas.“
U utorak je Evropska komisija potvrdila za POLITICO da ozbiljno razmatra ovu ponudu i da će se direktno obratiti zvaničnicima Bijele kuće. „Moramo uspostaviti kontakt s njima i vidjeti kako dalje,“ izjavila je portparolka za energiju Anna-Kaisa Itkonen. „Prioritet je imati razgovor, rano se angažovati, diskutovati o zajedničkim interesima i zatim biti spremni za pregovore.“
Što se tiče podrške Ukrajini, evropski lideri, uključujući novog britanskog premijera Keira Starmera, ubrzano rade na planovima kako bi pokazali da su spremni preuzeti teret i pregovarati o budućim aranžmanima s Trumpom. Postoje dva razloga za to: u slučaju da budu morali, i da pokažu Trumpu da su pouzdani saradnici, a ne samo „besplatni putnici“.
„Trump je političar vođen interesima, a ne vrijednostima,“ rekao je visoki zapadni zvaničnik. „Dakle, morate se obratiti njegovim interesima. Neće mu biti u interesu da izgleda kao da je Putin pobijedio ili da je dobio loš sporazum.“
Osim što bi to narušilo Trumpov ponos — što je uvijek snažan motivator — loš sporazum o Ukrajini mogao bi ohrabriti Kinu, još jedna stvar koju bi predsjednik mrzio, dodao je zvaničnik.