Bogate zemlje isplaćivaće 250 milijardi dolara godišnje do 2035. zemljama u razvoju u svrhu borbe protiv klimatskih promjena, navedeno je u novom nacrtu zajedničkog saopštenja klimatske konferencije COP29.
Zemlje u razvoju su izrazile nezadovoljstvo zbog toga što, kako tvrde, ova suma neće biti dovoljna za borbu protiv ekstremnih vremenskih prilika izazvanih klimatskim promenama, prenosi AP.
To je više nego duplo od prethodnog cilja od 100 milijardi dolara godišnje, postavljenog prije 15 godina, ali manje od četvrtine iznosa koji su zahtijevale zemlje najteže pogođene klimatskim promjenama, prenosi AP.
”Naša očekivanja su bila niska, ali ovo je šamar. Nijedna zemlja u razvoju neće nasjesti na ovo. Oni su naljutili i uvredili svijet u razvoju”, rekao je Mohamed Adou iz organizacije Power Shift Africa.
Po Pariskom sporazumu o klimi iz 2015. godine, bogate zemlje imaju obavezu prema zemljama u razvoju i ove godine moraju da iznesu “novi kolektivni kvantifikovani cilj” (NCKG) u kojem će se odrediti kako će ispuniti svoje obaveze.
Zemlje u razvoju su juče osudile prvi nacrt zajedničkog saopštenja klimatske konferencije COP29 zbog toga što u dokumentu nije definisana suma koju bi bogate države mogle da isplate siromašnijima za pomoć u prelasku sa fosilnih goriva na čistu energiju.
(Izvor: Tanjug)