Eric Schmidt, koji je bio na čelu Googlea od 2001. do 2011. godine kao izvršni direktor kompanije, izjavio je u nedavnoj epizodi podcasta “The Diary of A CEO” da ima “čvrst stav” kako zaposleni treba da rade iz kancelarije kako bi stekli iskustva koja rad na daljinu ne može pružiti.
“Kada sam bio mladi menadžer, nisam imao pojma šta radim,” kazao je Schmidt. “Doslovno sam imao sreće što sam bio tamo, a učio sam druženjem kod aparata za vodu, odlaskom na sastanke, razgovorima u hodnicima.”
Znanje stečeno radom u kancelariji bilo je “ključ” za njegova kasnija unapređenja, dodao je.
“Ako ste u svojim dvadesetim godinama, želite biti u kancelariji jer je to način na koji ćete napredovati,” kazao je Schmidt, prenosi Business Insider.
Prema analizi kompanije Live Data Technologies, sprovedenoj na dva miliona kancelarijskih radnika, tokom protekle godine potpuno udaljeni radnici su 31 odsto rjeđe unapređeni u poređenju sa svojim kolegama koji rade hibridno ili isključivo iz kancelarije, izvijestio je The Wall Street Journal.
Schmidt ipak priznaje da u nekim industrijama rad od kuće može povećati produktivnost. Dodao je da je u određenim industrijama koje su proučavane fleksibilnost rada od kuće doprinosila većoj efikasnosti.
Istraživači su se bavili ovom kontroverznom temom i došli do različitih rezultata. Izvještaj Goldman Sachsa iz 2023. godine, koji je analizirao više studija, sugerisao je da razlike u zaključcima mogu proizaći iz različitih metodologija i načina mjerenja produktivnosti.
Studije su takođe pokazale da potpuni rad na daljinu smanjuje produktivnost radnika. Istraživanje objavljeno 2023. godine od strane Stanford Instituta za ekonomska istraživanja (SIEPR) pokazalo je da rad na daljinu smanjuje produktivnost zaposlenih za 10 odsto u poređenju sa radom iz kancelarije, dok se hibridni rad pokazao neutralnim za produktivnost.
Iako su mnogi direktori tokom pandemije koronavirusa hvalili fleksibilnost hibridnih rasporeda, neki su u međuvremenu promijenili stav. Kompanije poput Amazona, JPMorgana i Goldman Sachsa ukinule su politike rada na daljinu i zahtijevaju potpuni povratak u kancelariju, dok su neke čak zaprijetile praćenjem učinka ili otkazima onima koji ne poštuju pravila.
Druge kompanije su prešle na hibridni model. Mark Zuckerberg je 2023. godine izjavio kako podaci iz Mete pokazuju da “ljudi koji rade iz kancelarije obave više posla.” Meta sada zahtijeva od zaposlenih da rade najmanje tri dana sedmično iz kancelarije.
Prošle godine, izvršni direktor OpenAI-a Sam Altman rekao je za Fortune Magazine da je jedna od “najvećih grešaka” tehnološke industrije bila omogućiti zaposlenima da “zauvijek rade potpuno na daljinu.”
Schmidt je izrazio slične stavove tokom predavanja na Univerzitetu Stanford u aprilu, rekavši da Google zaostaje za konkurentima poput OpenAI-a i Anthropica zbog svojih politika rada na daljinu, navodi Business Insider.