Bivši CIA agent: Ove fraze pomažu da steknete povjerenje drugih

U karijeri analitičara CIA Rupal Patel, koji je postala izvršni direktor i poslovni savjetnik, razumijevanje kako da efikasno komunicira u složenim i stresnim okruženjima bilo je u srži svega što radi.

Tokom posljednje dvije decenije, informisala je sve, od predsednika i kreatora politike do humanitarnih radnika i ambasadora. Prema njenim riječima, svako dolazi za sto sa svojim planovima i perspektivama.

,,Na kraju, otkrila sam da vođen poštenjem i autentičnošću i uz određenu praksu svako može da nauči kako da smisleno zaradi povjerenje moćnih zainteresovanih strana i da ih privuče na svoju stranu“, poručio je Patel.

Korišćenje ove četiri ključne fraze pomoglo mu je da postane bolji govornik, da rješava probleme i pretvori sukob u saradnju.

Koje informacije su vam potrebne?

Bilo da razgovara sa senatorom ili izvršnim direktorom, uvidjela je da je siguran način da učini svaku komunikaciju težom nego što treba pokušaj da čita misli druge osobe.

Brže je i vrijednije pitati koje informacije su potrebne drugoj osobi, umjesto da pokušavate da pogodite. Naročito kada osoba ispred vas donosi odluke na osnovu onoga što delite.

“Sjećam se da sam jednom postavila ovo pitanje senatoru Džonu Mekejnu tokom spoljnopolitičkog brifinga. Njegov odgovor je odveo naš razgovor u pravcu koji mu je bio potreban”, naveo je Patel.

Nećete uvjek da dobijete direktan odgovor. Ponekad druga osoba ne zna koje informacije su vam potrebne. Ali pitanje umjesto spekulisanja usmerava sve na produktivniji razgovor, piše CNBC Make It.

Da li postoji još neko ko treba da bude dio ove diskusije?

“Ovo pitanje postavljam na početku svakog sastanka, posebno ako postoji element pregovora. Ponekad pretpostavljamo da osoba ispred nas donosi konačnu odluku, ali to nije uvek slučaj”, kazao je Rupal.

Konkretno, postavljanje pitanja ko još treba da bude uključen osigurava da se sve relevantne zainteresovane strane i njihove primjedbe, zabrinutosti i perspektive uključe u razgovor od početka. Na taj način ono o čemu su se dogovorali u toj prostoriji može da se realizuje.

Ako to ne uradite, rizikujete da pristanete na nešto i pomislite da ste spremni iako niste. Kasnije biste saznali da su drugi uključeni iza scene. Onda ćete možda morati da počnete od nule.

Ko nije saglasan?

“Uvek pravim mjesta za ovo pitanje tokom svakog razgovora. Čak i ako vam se čini da će to da bude neprijatno, ne ostavljajte to za sam kraj”, savetuje Patel.

Razjašnjavanje nesuglasica vam omogućava da se pozabavite njima prije nego što bude prekasno.

Kada su raspravljali o izvještavanju u CIA, uvjek su tražili nesuglasice. U komercijalnim i korporativnim okruženjima, ovo pitanje može da poboljša konačnu strategiju, jer daje priliku svima da kažu svoje mišljenje.

Jedan od načina na koji možete suptilnije ili bezbjednije da izazovete nesuglasice jeste da pitate: “Ako bismo morali da glumimo đavoljeg advokata, koje su neke od slabosti ovdje?” Na ovaj način pozivate na diskusiju, a da nikoga ne izdvajate.

Nikad ne pretpostavljajte da tišina znači da su svi saglasni. Pokušajte da pronađete nesuglasice jedan na jedan, u grupnom okruženju ili na bilo koji način, tako da argumenti mogu da se razrade gdje god je to moguće.

Ne znam, ali ću saznati i vratiti se sa odgovorom

Ovo je jedna od najmoćnijih i nedovoljno iskorišćenih rečenica koje možete da koristite u stresnim okruženjima.  U CIA su im često govorili da ne odgovaraju na pitanja na koja nisu imali odgovore, jer su ulozi bili tako veliki.

“Umjesto toga, odgovorali smo: ‘Ne znam, ali saznaću i vratiću se sa odgovorom.’ Još uvjek koristim ovu frazu u svom savjetodavnom i konsultantskom radu. Iskreno je i osigurava da dijelim samo ono što znam, a ne odgovaram samo da bih imao nešto da kažem“, rekla je Patel.

Previše ljudi je pod pritiskom da spreče tišinu izmišljenim, ad hoc odgovorima. Ovo može da naruši povjerenje, prekine odnose i nanese štetu organizacijama.

“Korišćenjem ove fraze u svojoj karijeri stekao sam povjerenje generala, ambasadora, investitora, članova odbora i mnogih drugih važnih aktera. Možda nisu bili na mojoj strani kada smo započeli razgovor, ali su bili na kraju, jer su znali da mogu da se oslone na mene“, zaključila je Patel.

Slični Članci