Bitcoin je bio izrazito “dosadan” u posljednja tri mjeseca, nakon što je godinu započeo velikim skokom. Lider u svijetu kriptovaluta uglavnom se kretao između 56.000 i 63.000 dolara do sada u drugoj polovini godine, što je suprotno od prvih šest mjeseci kada je porastao za 45%, potaknut pokretanjem američkih fondova (ETF-ova) koji prate njegovu trenutnu cijenu.
Tržišni akteri sada prate moguće nove katalizatore u svijetu kriptovaluta do kraja godine i početka 2025. godine, izvan šireg konteksta tržišnih događaja kao što su promjene kamatnih stopa u SAD-u i američki predsjednički izbori, piše Reuters.
Jake Ostrovskis, trgovac u kripto firmi Wintermute sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, predviđa skoro lansiranje opcija na BlackRockovom spot bitcoin ETF-u, novom proizvodu za koji vjeruje da bi mogao privući više maloprodajnog kapitala u SAD-u nakon što ga je prošlog mjeseca odobrila Komisija za hartije od vrijednosti (SEC).
Međutim, budući da regulatori bitcoin posmatraju kao robu, takve opcije bi takođe mogle zahtijevati zeleno svjetlo od Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC), koja nadzire robne derivate, rekao je Youwei Yang, glavni ekonomista u BIT Miningu.
„U slučaju uspjeha, ove ETF opcije bi mogle povećati sofisticiranost i volatilnost tržišta bitcoina, podstičući veći angažman institucija i maloprodaje“, dodao je Yang.
Kriptovalute su zabilježile veliki rast jer su očekivanja i odobravanje američkih ETF-ova pomogli da se poveća aktivnost bitcoina na globalnom nivou.
Ukupna veličina tržišta kriptovaluta porasla je na 2,2 triliona dolara od 1. oktobra ove godine, sa 8,3 milijarde dolara na početku 2023. godine, prema podacima CoinGecka.
„Primijetili smo značajan porast institucionalne aktivnosti i trgovanja“, rekao je Ostrovskis ove godine, dodajući da postoji velika potražnja za platformama i uslugama za digitalnu imovinu koje nalikuju tradicionalnim finansijskim strukturama.
Divlja 90-dnevna volatilnost bitcoina pala je na 42% ove godine, sa 67% sredinom 2020., prema podacima Deutsche Bank-a. Tržišni posmatrači upozoravaju da bitcoin i dalje pokazuje snažnu povezanost s drugim kriptovalutama i da će vjerovatno biti među prvim sredstvima koje investitori odbacuju suočeni s neizvjesnošću i rizikom; bitcoin je, na primjer, pao za 5% zbog novog porasta neprijateljstava na Bliskom istoku prošle nedjelje.
Chainalysisov Globalni indeks usvajanja, koji prati upotrebu kriptovaluta u 151 zemlji kroz mjere koje uključuju trgovinu i plaćanja, nadmašio je kripto tržište između četvrtog kvartala 2023. i prvog kvartala 2024. godine.
Usvajanje kriptovaluta je naročito snažno u zemljama s nižim prihodima koje često imaju manje razvijene i pristupačne tradicionalne finansijske sisteme, pokazuje izvještaj. Indija je zauzela prvo mjesto, a slijedi je Nigerija na Chainalysisovoj ljestvici, dok je sedam od ostalih 20 vodećih zemalja iz Azije u razvoju, uključujući Indoneziju, Vijetnam i Filipine.
Obožavaoci kriptovaluta često ističu njihovu upotrebu u zemljama s visokom inflacijom i brzom devalvacijom valute – poput Turske i Argentine – kao dokaz stvarne primjene digitalnog novca.
Chainalysis je takođe primijetio značajan porast aktivnosti decentralizovanih finansija (DeFi) i stabilnih kriptovaluta (stablecoins) u podsaharskoj Africi, Latinskoj Americi i istočnoj Evropi.
„Vrijednost bitcoina i stabilnih kriptovaluta u Latinskoj Americi ostaje netaknuta“, rekao je Mauricio Di Bartolomeo, suosnivač pružaoca kripto zajmova Ledn.
„Većina zemalja u razvoju želi da drži sredstva u dolarima, ali ne vjeruju nužno svojim bankama.“
Sjedinjene Američke Države zauzele su ukupno četvrto mjesto na ljestvici usvajanja, dok su Južna Koreja i Kina bile na 19. i 20. mjestu.
U pogledu obima kripto transakcija, SAD je najveće tržište na svijetu, a slijedi ga Indija, prema Deutsche Bank-u.