Bitcoin bankomati postaju sve prisutniji u Sjedinjenim Američkim Državama i, prema riječima nekih stručnjaka, predstavljaju brzo rastuću prijetnju u oblasti sajber kriminala.
Bankomati koji rade sa bitcoinima slični su svojim verzijama za gotovinu: postoje PIN kodovi za pristup i naknade za podizanje sredstava.
Međutim, za razliku od bankomata za gotovinu, visoka vrijednost kriptovaluta čini ih primamljivom metom za hakere. Tako da, dok bankomat za gotovinu smješten između grickalica i energetskih pića na benzinskoj stanici možda neće privući mnogo pažnje, bitcoin bankomat privlači daleko veću pažnju zlonamjernih aktera.
„Jasno je da su ovi uređaji posebno ranjivi na fizičke i sajber prijetnje, što ih čini glavnom metom za hakere i lopove,” rekao je Timothy Bates, klinički profesor sajber bezbjednosti na Fakultetu za inovacije i tehnologiju Univerziteta Mičigen.
Bitcoin bankomati mogu biti podložni napadima gdje hakeri instaliraju zlonamjerni softver na uređaje kako bi došli do privatnih ključeva, ukrali sredstva ili manipulisali transakcijama. Bates je istakao da je ovo „posebno zabrinjavajuće za bankomate koji možda ne dobijaju redovna ažuriranja softvera ili bezbjednosne zakrpe.” Mrežna ranjivost je takođe slabost. „Ako komunikacija putem mreže između uređaja nije adekvatno osigurana, napadači mogu presresti prenos podataka između bankomata i servera, što može dovesti do krađe podataka ili neovlašćenog pristupa,” rekao je Bates.
Bilo da se radi o hakerima ili prevarantima, vlada oglašava alarm zbog bitcoin bankomata. Savezna trgovinska komisija je ove sedmice izvijestila da su slučajevi prevara porasli za 1000% od 2020. godine.
Ironično, rizici povezani s bitcoin bankomatima direktno su povezani s njegovim prednostima, prema Joeu Dobsonu, glavnom analitičaru Mandianta, kompanije za sajber bezbjednost koja je u vlasništvu Google Clouda. Bitcoin je decentralizovan, ne zahtijeva dozvole i nepovratan je.
„Transakcija se ne može poništiti ili opozvati ako su sredstva poslana na pogrešnu adresu,” rekao je Dobson.
I dok mnogi ljubitelji kriptovaluta smatraju da je nedostatak centralizovanog upravljanja bitcoinom privlačan, to može biti problematično kada je riječ o bankomatima.
„Ne postoji regulatorno tijelo unutar bitcoina koje bi odredilo ko može ili ne može upravljati bitcoin bankomatom, pa tako mnoge nezavisne organizacije upravljaju ovim uređajima,” rekao je Dobson.
Postoje i stari kriminalni trikovi koji bi se mogli poništiti u tradicionalnom bankarskom sistemu, ali u svijetu bitcoina to nije slučaj. Na primjer, neko bi mogao zlonamjerno ubaciti svoje potvrde o uplati u banci, navodeći ljude da uplate novac na njihov račun. „Sličan napad može se desiti s bitcoin bankomatima,” rekao je Dobson.
„Ako napadač kompromituje bitcoin bankomat, može promijeniti adresu novčanika primaoca (ili ‘broj računa’), čime efektivno krade sredstva korisnika.”