Kompanija doMEn, registrar crnogorskog nacionalnog domena .ME, pokrenula je drugi krug prijava za društveno odgovorni projekat “Moje buduće STEM zanimanje” namijenjen mladima uzrasta od 13 do 19 godina. Priliku da se, kroz razgovor sa stručnjacima i posjetama kompanijama upozna sa STEM oblastima (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) dobiće mladi koji se do 10. oktobra prijave za učešće u projektu preko jednostavnog prijavnog formulara koja se nalazi na ovom linku.
Cilj projekta “Moje buduće STEM zanimanje” jeste upoznati mlade, primarno osnovce i srednjoškolce, sa zanimanjima iz oblasti STEM-a i domaćim kompanijama koje se bave novim tehnologijama i inženjerstvom. Ovaj jedinstveni projekat mladima pruža priliku da se kroz edukativni sadržaj upoznaju sa različitim zanimanjima i mogućnostima kako bi bolje i lakše izgradili svoju karijeru. Jedan od ciljeva projekta je i doprinos prevazilaženju problema nedostatka sajmova i konferencija koje se tiču razvoja karijere i zapošljavanja, uzrokovan pandemijom korona virusa, stvaranjem edukativnog sadržaja koji bi uključio tinejdžere iz svih regija Crne Gore.
Mladi učestvuju na način što tokom jednog dana imaju priliku da posjete preduzeće ili stručnjake iz neke STEM oblasti i upoznaju se sa njihovim zaduženjima i aktivnostima tokom tog dana. Na kraju radnog vremena, predviđeno je i da intervjuišu ove osobe i pitaju sva zanimljiva pitanja koja tinejdžeri u tom periodu mogu imati, a koja se odnose se na to kako izgraditi karijeru u toj određenoj oblasti. Organizatori napominju da je učešće u projektu besplatno, te da će za učesnike projekta svi troškovi biti pokriveni. Onima koji dolaze iz različitih regija do određene kompanije biće obezbijeđen prevoz i pokriveni svi ostali troškovi, te podstiču mlade iz svih gradova Crne Gore da se uključe u projekat.
Predrag Lešić, izvršni direktor kompanije doMEn naglašava: “Cilj je da što više mladih upoznamo sa onim što je budućnost i u čemu leži osnova održivog razvoja svake države – razvoj oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Želimo da im pokažemo kako mogu izgraditi perspektivne karijere školujući se i pripremajući za upravo ove oblasti, a nadamo se da ćemo projektom “Moje buduće STEM zanimanje” inspirisati što više mladih da krenu ovim putem.”
Iz organizacionog tima objašnjavaju da će posjete kompanijama biti snimane i objavljivane u formi intervjua na YouTube platformi. Video format je odabran zbog svoje široke dostupnosti, kao i zbog toga što predstavlja medijum koji mladi već koriste za usvajanje znanja. Uz to, posljednjih nekoliko godina, društvene mreže stavljaju akcenat na video sadržaj, čime bi materijal predstavljen na ovaj način imao potencijal za veći doseg od bilo koje druge forme koja bi mogla biti iskorištena za distribuciju informacija. Mogućnost da učestvuje u projektu je do danas imalo 10 mladih ljudi iz svih krajeva Crne Gore prilikom čega je već objavljeno pet video reportaža u kojima se zainteresovani mogu upoznati sa tim kako projekat izgleda, kao i informisati o karijerama kao što su arhitektura, medicina, UX dizajn, prehrambene tehnologije i sistem inženjering.
Implementator projekta je nevladino udruženje “Digitalizuj.Me” – digitalna zajednica koja nastoji da pomogne građanima i organizacijama u Crnoj Gori da razumiju i iskoriste nove šanse za društvene promjene i biznis u digitalnom okruženju. Jedan od osnivača udruženja, Vladimir Vulić, ističe: “Vjerujem da izbor karijere za svakog tinejdžera predstavlja jednu od briga iz razloga što često nemaju potpune informacije o tome šta određena zanimanja predstavljaju. Ukoliko tome dodamo i činjenicu da se tržište rada strahovito mijenja u poslednjih nekoliko godina, situacija za naše mlade se dodatno usložnjava jer se mogu zapitati da li će određena zanimanja uopšte postojati za nekoliko godina. Vjerujemo da je u svemu tome mladima potrebno približiti šta STEM zanimanja podrazumijevaju i koliko je ovo zapravo široka oblast koja kombinuje različita znanja i vještine koje će im omogućiti perspektivnu karijeru.”
“Kompanija doMEn godinama ulaže napore kako bi crnogorskom društvu, a posebno mladima, približila koncept novih tehnologija i onlajn svijeta i time ojačala lokalnu zajednicu. U prethodnih jedanaest godina, koliko kompanija postoji, uložila je preko milion eura u društveno odgovorne aktivnosti. U periodu pandemije izazvane korona virusom tokom 2020. godine, pomogla je crnogorsku privredu i zdravstveni sistem sa preko 100.000 eura, a isto toliko opredijeljeno je za društveno odgovorne aktivnosti koje će biti sprovedene u 2021. godini”, naveli su iz kompanije.
Više informacija o društveno odgovornim projektima u Crnoj Gori nalazi se na sajtu www.stemedukacija.me.