Rekordi za aerodrome: Podgorica na 1.7 miliona putnika, “Nikola Tesla” opslužio 8,3 miliona putnika

U regionu, kada je riječ o aerodromima, “pljušte rekordi”.

Aerodrom Podgorica zabilježio je svoju najprometniju godinu ikada u 2024. godini, opslužujući 1.757.522 putnika. Ova brojka predstavlja povećanje od 6% u odnosu na prethodnu godinu, što iznosi dodatnih 100.000 putnika. Tokom 2024. godine, Sun d’Or je pokrenuo letove ka crnogorskoj prijestonici, dok je nacionalni avio-prevoznik Air Montenegro proširio svoju mrežu destinacija.

Evo koji su prevoznici bili najznačajniji, za promet Aerodorma u Podgorici:

Očito je, da su niskotarifni avio prevoznici i dalje najprihvatljiviji za putnike iz i ka Crnoj Gori, jer  su Wizz Air i Ryanair neprikosnoveni na prva dva mjesta.

  • I Aerodrom Nikola Tesla u Beogradu zabilježio je svoju najprometniju godinu ikada u 2024, opslužujući 8.364.358 putnika. Ova brojka predstavlja povećanje od 5,3% u odnosu na prethodnu godinu, što iznosi dodatnih 417.644 putnika. Takođe, ovo je prvi put da je aerodrom opslužio više od osam miliona putnika u jednoj godini. Broj komercijalnih letova iznosio je 86.121, što je povećanje od 3,4%.

Prošle godine Beogradski aerodrom je dočekao nove aviokompanije poput China Southern Airlines, Sky Express i Sun d’Or, kao i pokretanje dvije dugolinijske rute.

Uprkos tome što Wizz Air i dalje održava smanjen raspored letova iz srpske prijestonice, očekuje se da će Aerodrom Beograd bilježiti skroman rast kapaciteta tokom predstojećeg ljeta, u rasponu od tri do šest procenata mjesečno, na osnovu postojećih planova letova. Nakon pada broja putnika u novembru i decembru 2024. godine, za koji se očekuje da će se nastaviti i u januaru, aerodrom bi trebalo da nastavi rast od februara, prema postojećim kapacitetima. Pad je uzrokovan smanjenjem kapaciteta Wizz Aira, koji je u posljednjem kvartalu 2024. i prvom kvartalu 2025. godine smanjio ukupno 173.741 sjedište na aerodromu u odnosu na isti period prethodne godine. Uticaj smanjenja kapaciteta ove niskotarifne kompanije dodatno je naglašen visokim popunjenostima na gotovo svim njenim rutama.

Najveće aviokompanije u Beogradu prema kapacitetu sjedišta u 2024. godini

Aerodrom Beograd najavio je da će u narednom periodu staviti fokus na privlačenje novih letova iz tržišta Sjeverne Afrike, kao i Ujedinjenog Kraljevstva i Irske. U nedavnom obraćanju za javnog emitera “RTS”, generalni direktor aerodroma, Šivon Rem, izjavio je:
„Kroz naš novi plan podsticaja smanjujemo naknade za aviokompanije, čime želimo da razvijemo saobraćaj i proširimo našu mrežu. Posebno ciljamo destinacije za koje smatramo da su nedovoljno zastupljene. To su tržišta od posebnog interesa, poput Irske, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Afrike.“

Do sada je Air Serbia pokrenula jednu novu rutu iz Beograda ove godine, prema Šangaju, dok će tokom ljeta uslijediti nove destinacije poput Firence, Mikonosa, Algera i Ibice. Transavia France započeće novu liniju od Pariza Orlija do srpske prijestonice, dok će Sky Express pokrenuti redovne sezonske čarter letove iz Rodosa, prenosi Ex Yu Aviation.

  • Rekorde bilježe i u Skoplju.  Aerodrom Skoplje je u 2024. godini dočekao 2.954.568 putnika, što predstavlja njegov najbolji rezultat po broju putnika do sada. Broj putnika porastao je za 2,5% u odnosu na prethodnu godinu, odnosno za 71.094 putnika. Tokom 2024. godine, Aerodrom Skoplje je pozdravio airBaltic kao novog klijenta, ali se suočio sa značajnim smanjenjem kapaciteta od strane Wizz Aira, koji i dalje ima problema sa flotom. Ovo je dovelo do pada broja putnika nakon rekordnog prvog kvartala. Gledajući unaprijed, Transavia je potvrdila pokretanje letova između Amsterdama i Skoplja za 2025. godinu, dok je Wizz Air najavio tri nove rute.

Slični Članci