Na teritoriji grada Beograda postoji oko 540 lokacija gde su investitori počeli da zidaju zgrade, a onda zbog bankrota ili vlasničkih odnosa, prekinuli radove. Samo u širem centru grada ima desetine lokacija gde su placevi zarasli u korov, a iz temelja viri zarđala čelična armatura.
Kockasto zdanje u novobeogradskom Bloku 20, objekat je nekada jedne od najvećih građevinskih firmi “Rad”. Izdaleka deluje impresivno, a unutra sve prazno i uništeno.
I hotel “Jugoslavija” nije se oporavio od bombardovanja 1999. godine. Ako je vjerovati investitorima, za dvije godine počeće rekonstrukcija, ali i izgradnja dvije velike kule visine 133 metra.
Dunavska kapija trebalo bi, prema prognozama investitora, da bude završena 2019. godine. Temelji su udareni u srećna vremena, 1989. godine. U tom periodu, polovina od 60.000 kvadrata je unaprijed prodata. Zgrada nema ni građevinsku ni upotrebnu dozvolu, a u njoj je trebalo da bude 400 velikih kancelarija, kongresni centar. Sa početom ratova i sankcija, izgradnja je stala. “Rad” je 2001. otišao u stečaj, pa će vjerovatno neki drugi investitor završiti ovaj objekat između “Hajata” i “Deltinih” zgrada.
Gotovo tri decenije i plac kod poljske ambasade u Kneza Miloša je napušten. Na gradilištu su 1988. izliveni temelji. I tu se stalo. Sada, noću, tu se okupljaju skitnice, pijanci i narkomani.
Slična je situacija i sa toliko očekivanim akva-parkom u Bloku 44. Radovi su počeli u oktobru 2005., ali su veoma brzo i obustavljeni.
Poslije bombastičnih najava, na gradilištu u Bloku 39 trenutno se nalaze samo psi lutalice. Da su poštovani rokovi, uveliko bi se nazirale konture Centra za promociju nauke, veličine 29.000 kvadrata. Na veoma atraktivnoj lokaciji pored auto- -puta, samo je iskopana jedna rupa i na tome se stalo.