Dosadašnji predsjednik Francuske, centrista Emanuel Makron (Emmanuel Macron) koji se kandidovao za drugi petogodišnji predsednički mandat ponovo je u nedjelju uveče izabran za šefa države posle drugog kruga u kojem je kao i prije pet godina pobijedio kandidatkinju ekstremne desnice Marin Le Pen (Marine).
Prema prvim rezultatima izlaznih anketa, koji su pouzdani pokazatelji zvaničnih rezultata, Makron je osvojio između 57,6 i 58,2 odsto, preneli su tamošnji mediji.
Makron je prije pet godina postao najmlađi predsjednik francuske Pete republike sa 39 godina i prvi predsjednik koji ne pripada nijednoj tradicionalnoj stranci u zemlji, ljevici ili desnici.
Bankar po profesiji, Makron je u politiku ušao 2012. godine kao savjetnik tadašnjeg socijalističkog predsjednika Fransoa Olanda (Francois Hollande). Dvije godine kasnije, Makron postaje ministar ekonomije.
Kao ministar, Makron se zalagao za reforme u interesu biznisa i podvukao posvećenost tom obliku reformi čak i u slučaju protivljenja poslanika u nacionalnom parlamentu.
Makron je u avgustu 2016. dao ostavku na mjesto ministra ekonomije i najavio osnivanje centrističkog Pokreta (En Marche) koji nosi njegove inicijale EM. Njenov pokret zastupa stavove kao što su socijalni liberalizam, proevropski pristup i progresivizam. Kasnije je stranka preimenovana u Republika u pokretu.
Centrista, rođen 21. decembra 1977. godine u Amjenu, gradu na sjeveru Francuske, završio je elitne škole u zemlji, studije javne administracije na Institutu političkih nauka u Parizu (Sciences Po) i diplomirao na prestižnoj Školi administracije (Ecole nationale d’administration – ENA).
Pre ulaska u politiku, Makron je radio kao investicioni bankar u banci Rotšild, a od 2006. do 2009. bio je član Socijalističke partije. On je 2015. godine rekao da napušta stranku i da će se ubuduće izjašnjavati kao nezavisni političar.
Emanuel Makron 24 godine mlađi od prve dame
Makron i njegova supruga Brižit (Brigitte) za mnoge predstavljaju atipičan par, pošto je u pitanju dugogodišnja ljubavna priča učenika i njegove profesorke drame, koja je 24 godine starija od njega. U braku su od 2007. godine.
Njegov prvi petogodišnji mandat obilježen je usponima i padovima, a među padovima je građanski pokret Žuti prsluci, nastao zbog nezadovoljstva socijalnom i fiskalnom politikom 2018. i 2019. godine.
Ipak, Makron je završio mandat popularniji od svojih prethodnika socijaliste Olanda i desničara Nikole Sarkozija (Nicolas Sarkozy). Makron se na međunarodnom planu zalaže za jačanje Evropske unije.
On je tokom prvog mandata preduzeo niz akcija sa ciljem da se “zacele rane” u francuskom društvu od završetka rata za nezavisnost Alžira. Jedan od tih gestova je izvinjenje harkijima, alžirskim borcima koji su bili u sastavu francuskih oružanih snaga za vreme Alžirskog rata (1954-1962), a kasnije su zaboravljeni u Francuskoj.
Predsjednik je od početka rata u Ukrajini krajem februara najviše komunicirao sa predsjednicima Rusije i Ukrajine Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim. Izbori su održani u svetlu tog rata, ali i francuskog predsjedavanja Savjetom EU.
Makron bi ponovo trebalo zvanično da preuzme dužnost do 13. maja kada mu ističe prvi mandat.
Izvor: Beta/Biznis.rs