Bankar podcast: Nina Drakić, prva žena na čelu Privredne komore Crne Gore

U drugoj epizodi Bankar podcasta razgovarali smo sa Ninom Drakić, prvom ženom na čelu Privredne komore Crne Gore. Novu epizodu podcasta možete pogledati na našem Youtube kanalu na sljedećem linku:

U razgovoru koji je sa gospođom Drakić vodio novinar Marko Vukajlović dotakli smo se brojnih tema a u nastavku izdvajamo najzanimljivije detalje:

– Koja je poruka od Vas prema mladim ljudima?

Poruka prema mladim ljudima je to da ništa ne dolazi preko noći, da uvijek trebate da radite na sebi, da je napredak i uspjeh stalno sticanje znanja i stalno obrazovanje. Bez obzira na to iako jednog dana dosegnete to što je posljednja stepenica u formalnom obrazovanju trebate da radite na svom neformalnom obrazovanju svakodnevno jer što više učimo više smo svjesni da nam nedostaje znanja u određenoj oblasti.

– O stanju crnogorske ekonomije

Nakon pada u prvom kvartalu prethodne godine, u trećem i četvrtom kvartalu smo zabilježili značajan rast od 19, odnosno 25% ekonomije, što su očekivanja za četvrti kvartal. Tako da su procjene da je ekonomija u prethodnoj godini porasla između 13 i 15%.
U poređenju sa evropskim i svjetskim trendovima to nije u potpunosti povratak na stanje iz 2019. godine ali jeste značajan oporavak jer je naša ekonomija mnogo više pala u poređenju sa sličnim ekonomijama koje su kao i naša zavisne od turizma tako da je kriza pokazala ranjivost naše ekonomije i sve ono na čemu trebamo raditi u periodu pred nama.

– Privrednici i Evropa sad

Privrednici su imali dosta pitanja i nedoumica oko primjene propisa. U jednom setu donijeto skoro 15 poreskih propisa pa je sama njihova implementacija bila izazovna. Ima i sada izazova sa nekim manjim firmama. Poseban osvrt na one koji protestuju zbog nelojalne konkurencije. Zbog sive zone, odnosno poslovanja određenih poslovnih subjekata u sivoj zoni, u nefer položaju su oni koji posluju u skladu sa zakonom i koji moraju da plaćaju sve ono što su zahtjevi, odnosno poreski zakoni.
Trudimo se da budemo u stalnoj komunikaciji sa njima ali i sa donosiocima odluka kako bismo uspjeli da nađemo adekvatno i zadovoljavajuće rješenje.

– Privreda u Crnoj Gori u 2021. godini

Ono na čemu treba raditi je rješavanje izazova nelikvidnosti, siva ekonomija, poreski propisi ne samo u dijelu troškova rada već i neke izmjene u dijelu zakona o porezu na dobit. Ono što bi bilo dobro, a u smislu diversifikacije naše ekonomije i sve više ulaganja u proizvodne sektore, jeste da se oslobode od poreza na dobit ona privredna društva koja će reinvestirati u proizvodnju i u neke nove proizvodne pogone, zatim da se raspon same stope poreza na nepokretnosti smanji. Tu su poželjne i intervencije ka zakonu o PDV-u, pogotovo smanjenje stope poreza u turizmu što je dobar pokazatelj.
Takođe, u IT sektoru koji se takođe izdvaja kao važan za našu ekonomiju, treba raditi na daljem razvoju i na svemu onome što treba da podstakne razvoj sektora.

– O inflaciji

Sama korona kriza je izazvala brojne poremećaje na tržištu. Pojedine zemlje i pojedine destinacije koje su bile blokirane i gdje je bila zaustavljena proizvodnja nakon promjene talasa korone došlo je do promjene potražnje. Svako povećanje tražnje i smanjenje ponude izaziva poremećaje u cijenama što je izazvalo i poremećaj u cijenama na međunarodnom tržištu.
Mi, kao značajno otvorena i uvozno zavisna zemlja, smo tu inflaciju uvezli kroz uvoz različitih proizvoda i inputa i sve se to kroz multiplikativni efekat odrazilo kroz rast cijena na našem tržištu.
To generalno nije dobro za našu ekonomiju i standard naših građana ali to je nešto što trenutno ne možemo kontrolisati.
Činjanica je i da koristimo euro kao valutu, što znači da nemamo tu vrstu monetarne politike na koju možemo uticati.

Bankar podcast je podržala kompanija MTEL.

Slični Članci