Bankar.me intervju: Nikola Jablan, izvršni direktor Turističke organizacije Cetinje

“Sezona u našem gradu traje od 6-8 mjeseci, dokle najveći intezitet bilježimo tokom 3-4 mjeseca, od čega su najposjećeniji maj, jun i septembar mjesec. Ova godina je počela obećavajuće, najave su dobre, za prvih 4-5 mjeseci nalazimo se otprilike na nivou iz rekordne 2019.godine sa tendencijom da isti premašimo. U velikoj mjeri će rezultat zavisiti od svih turističkih aktera zajedno, ukoliko budemo znali da se odgovorno ponašamo. Turistička organizacija spremno dočekuje sezonu i vjerujem da ćemo negdje u novemebru mjesecu sa zadovoljstvom sumirati rezultate”, kazao je u intervjuu za naš portal izvršni tirektor Turističke organizacije Cetinje Nikola Jablan.

Koje su glavne atrakcije Cetinja i kako se planira njihova promocija?

Cetinje je kulturno-istorijska Prijestonica Crne Gore. Zbog svoje zanimljive arhitekture i velikog broja istorijskih građevina, spomenika, manastira, crkava i muzeja, s pravom nosi epitet „grada muzeja“. Na Cetinju pored 5 muzejskih jednica koje posluju u okviru Narodnog muzeja Crne Gore i Muzeja novca, nalaze se značajne institucije crnogorske kulture: Narodna biblioteka, Narodni muzej, Državni arhiv, Ministarstvo kulture, Konzervatorsko-arheološki centar, Fakultet dramskih i vizuelnih umjetnosti, Muzička akademija i Fakultet za crnogorski jezik i književnost. Pored bogate kulturno-istorijske zaostavštine, Cetinje je jedini grad u Crnoj Gori sa 2 nacionalna parka na svojoj teritoriji, nacionalni park Lovćen i Skadarsko jezero. Na svega 5 km od centra grada nailazimo na jedinstven speleološki objekat namijenjen turističkim posjetama, Lipsku pećinu. Promociju svih nabrojanih i drugih ne manje važnih lokaliteta i atrakcija poput Žabljaka Crnojevića, Rijeke Crnojevića, Njeguša, Ivanovih korita, Turistička organizacija Prijestonice Cetinje vrši direktno i indirektno, putem kanala komunikacija, društvenih mreža, web sajta, organizovanjem brojni manifestacija i aktivnosti, učešća na domaćim, regionalnim i međunarodnim sajmovima, info punktovima i slično.

Koliki su bili prihodi Cetinja od turizma 2023. godine?

Statistički podaci TOPC govore da je naš grad tokom 2023.godine posjetilo nešto više od 130 hiljada izletnika. Riječ je o grupnim posjetama turista koji dolaze posredstvom turističkih agencija i zadržavaju se do jednog dana. Agencije kao organizator putovanja prema zakonu o turističkim organizacijama dužne su uplatiti izletničku taksu turističkoj organizaciji u visini od 1€ za svakog turistu/izletnika. Direktan prihod od turizma i izletnika ubiraju i Narodni muzej Crne Gore kao institucija zbog koje turisti najviše dolaze. Takođe, finansijske benefite od turizma i izletnika imaju ugostiteljski i smještajni objekti, suvenirnice i domaće radinosti, kao i drugi turistički poslenici.

Možete li nam reći nešto više o trenutnim i budućim planovima za unapređenje turističke infrastrukture u Cetinju?

Turistička organizacija i Prijestonica Cetinje aktivno rade na stvaranju ambijenta za prijatan i ugodan život sugrađana, pa tek onda boravak posjetilaca i turista. Uređenje zelenih površina, otvaranja dječijih igrališta, uređenje komunalne infrastukture poput parkinga, šetališta i pješačkih zona, zona sporta, otvaranje info punktova u centru grada i nacionalnim parkovima i ruralnim područjima, postavljanje turističke signalizacije, uređenje pješačkih staza u nacionalnim parkovima, neki su od realizovanih i planiranih aktivnosti gradske uprave.

Sa kojim novitetima u ponudi sadržaja iz sfere kulture, zabave, animacija ove godine grad ulazi u sezonu?

Već dvije godine unazad gradska uprava, u kojoj Turistička organizacija vrši glavnu ulogu, nastoji da postane cjelogodišnja manifestaciona destinacija. U prilog tome govore nove manifestacije poput “Novogodišnje priče” i “Maj u 1000 boja”, koje su produžile sezonu u našem gradu za gotovo 2 mjeseca. Tokom sezone organizovaćemo tradicionalnu manifestaciju “Ljeto u Prijestonici” koju ćemo upotpuniti sa novim manifestacijama, ali i zadržati kontinuitet organizovanja tradicionalnih.

Na osnovu svih raspoloživih podataka koje imate kakva su očekivanja u ovom trenutku od ljetnje sezone?

Sezona u našem gradu traje od 6-8 mjeseci, dokle najveći intezitet bilježimo tokom 3-4 mjeseca, od čega su najposjećeniji maj, jun i septembar mjesec. Ova godina je počela obećavajuće, najave su dobre, za prvih 4-5 mjeseci nalazimo se otprilike na nivou iz rekordne 2019.godine sa tendencijom da isti premašimo. U velikoj mjeri će rezultat zavisiti od svih turističkih aktera zajedno, ukoliko budemo znali da se odgovorno ponašamo. Turistička organizacija spremno dočekuje sezonu i vjerujem da ćemo negdje u novemebru mjesecu sa zadovoljstvom sumirati rezultate.

Foto: To Cetinje

Kakva je situacija sa ponudom hotela u gradu, da li su dovoljni postojeći hotelski kapaciteti i kategorije naspram potražnje i profila turista?

Na žalost nijesu. Bilježimo disbalans između privatnog i hotelskog smještaja. Nedovoljan broj malih i srednji hotela je nedostatak o kojem Turistička organizacija otvoreno govori i na koji ukazuje. Sa druge strane imamo zadovoljavajući broj kvalitetnih privatnih smještajnih jednica, koji se svake godine uvećava.Vjerujem da će se otvaranjem hotela Lokanda, podstaći potencijalni investitori, te da uz hotel Gradska i hotel Sport In koji prentenduje da se u skorijem period uzdigne za još dvije zvjezdice, biti u prilici da govorimo o ozbiljnijem smještaju u našem gradu. Značaj projekat koji planira da sprovede Turitsička organizacija u saradnji sa smještajnim objektima, u prvom planu privatnim, je integralni hotel. Radi se o vrsti ugostiteljsko-hotelskog tipa, koji ima za cilj da okupi sve zainteresovane privatne smještajne objekte pod jednim brendom “Integralni hotel Cetinje”, i kao takve ponudi na turističkom tržištu, prije svega agencijama i turoperatorima koji dovode veće srednje i veće grupe.

Kako planirate da diversifikujete turističku ponudu kako biste privukli veći broj turista i različite tipove turista, poput avanturista, porodica i kulturnih putnika i produžili turističku sezonu?

Diverzifikacija turističke ponude je nešto na čemu treba konstantno raditi prateći svjetske turističke trendove. U poslednjih nekoliko godina bilježimo česte promjene u turizmu na globalnom nivou, promjene navika turista, što nas navodi na brzu adaptaciju ukoliko želimo da budemo u trendu i privlačna destinacija za turiste. Prijestonica Cetinje je pravi primjer Crne Gore u smislu raznovrsne turističke ponude na malom prostoru. Uz podršku Prijestonice, resornog ministarstva, Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, nastojaćemo da realizujemo brojne ideje koje imamo i koje dobijamo od turističkih entuzijasta.

Šta bi prema vašem mišljenju trebalo uraditi ili promijeniti kako bi dobili bolju strategiju za privlačenje turista?

Prije svega neophodno je donijeti krovni dokument koji će biti vodič razvoja turizma Prijestonice u narednom periodu. Dokument mora biti usaglašen sa razvojem turizma na nivou države, a prije svega razvoja grada. Jedan takav dokument radiće se prateći razvoj Prijestonice na period od 4 godine.

Slični Članci