„Asocijacija menadžera Crne Gore odavno je postala ne samo asocijacija najboljih menadžera u Crnoj Gori, već i neka vrsta platforme za unapređenje liderstva, razmjenu iskustava vrhunskih profesionalaca i povezivanje poslovne zajednice u našoj zemlji,“ kazao je u intervjuu za Bankar Nebojša Šćekić, predsjednik CEO Foruma AMM i izvršni direktor Sava osiguranja, ističući značaj profesionalizacije i depolitizacije u stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta.
Sa gospodinom Šćekićem smo razgovarali o ključnim izazovima i perspektivama crnogorske privrede, menadžmenta i osiguranja. Kao jedan od istaknutih lidera u poslovnom svijetu, gospodin Šćekić nudi duboke uvide u značaj profesionalizacije, inovacija i saradnje između privatnog sektora i državnih institucija. Obuhvatili smo širok spektar tema, od značaja AMM-a kao krovne menadžerske organizacije, preko doprinosa članica ovoj platformi, do uspjeha Sava osiguranja koje je dobitnik prestižne nagrade za dobro poslovanje.
Dotakli smo se i izazova s kojima se crnogorska privreda suočava, poput nedostatka kvalifikovane radne snage i administrativnih prepreka, ali i sektora s najvećim potencijalom za rast u budućnosti. Kroz svoja iskustva i vizije, gospodin Šćekić oslikava put ka modernizaciji i održivom razvoju crnogorske ekonomije, pružajući inspirativnu poruku liderima i kompanijama širom zemlje.
Gospodine Šćekiću, kako biste opisali značaj Asocijacije menadžera Crne Gore kao krovne liderske i menadžerske organizacije za crnogorsku privredu?
Mislim da je AMM odavno postala ne samo asocijacija najboljih menadžera u Crnoj Gori, već i neka vrsta platforme za unapređenje liderstva, razmjenu iskustava vrhunskih profesionalaca i povezivanje poslovne zajednice u našoj zemlji. Uspjeli smo da naše insistiranje na profesionalizaciji i depolitizaciji upravljačkih struktura, bude stalna tema u javnosti jer je to siguran put za naš brži razvoj.
Kao aktivan partner crnogorske Vlade, AMM učestvuje u ključnim tijelima poput Savjeta za konkurentnost, Savjeta za reformu javne uprave, Savjeta za inovacije i Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte. Ova uloga omogućava nam da direktno doprinesimo stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta, dok kroz članstvo u Evropskoj konfederaciji menadžera povezujemo Crnu Goru s evropskim standardima i trendovima.
CEO Forum AMM-a je jedno od najvažnijih tijela organizacije. Koliko je značajan i koje će biti njegove ključne aktivnosti u 2025. godini?
Kao prvo moram istaći da sam ponosan što sam dio CEO Foruma, koji okuplja najistaknutije domaće i međunarodne menadžere koji rukovode nekim od najboljih kompanija u Crnoj Gori. Njegova misija je jačanje korporativnog upravljanja, pružanje podrške donosiocima odluka i kreiranje strategija za unapređenje poslovnog ambijenta.
U 2025. godini, Forum će staviti fokus na jačanje saradnje sa državnim institucijama u oblastima digitalizacije i održivog razvoja. Planiramo intenzivirati rad na edukaciji lidera, organizaciji konferencija o ključnim ekonomskim temama i promociji inovacija kroz tehnologije poput vještačke inteligencije.
Kakvi su bili rezultati članica AMM-a u 2024. godini i koji sektori su ostvarili najbolje rezultate?
Kompanije članice AMM-a ostvarile su izvanredne rezultate tokom 2024. godine, doprinoseći značajno rastu crnogorske ekonomije. Sektori finansija, osiguranja i telekomunikacija zabilježili su najbolje performanse, dok su se industrije poput energetike i IT-a istakle kao ključne za dalji razvoj. Lično mislim da menadžeri najbolje doprinose svojoj zemlji kroz ostvarenje dobrih rezultata kompanija kojima rukovode, s jedne strane puneći budžet redovnim plaćanjem dažbina i upošljavajući građane, a sa druge, svojim rezultatima privlače nove investitore na naše tržište.
Ponosni smo na činjenicu da naše članice podižu standarde poslovanja i postavljaju primjere dobre prakse. Njihovi uspjesi inspiracija su za cijelu poslovnu zajednicu.
Kada govorimo o primjerima dobre prakse, Sava osiguranje je ovogodišnji dobitnik Nagrade za dobro poslovanje u 2023. godini. Da li je bilo teško ostvariti rezultat kojim ste zavrijedili ovo značajno priznanje?
Tržište osiguranja čiji smo dio je veoma konkurentno. Svi učesnici su djelovi uspješnih svjetskih grupacija i biti stabilan i profitabilan na takvom tržištu nije lako. Bilo je prije svega veliko zadovoljstvo. U godini za koju smo nagrađeni imali smo rekordne rezultate. Uz pozitivan finansijski rezultat od 2,66 miliona eura, zabilježili smo rast od 26,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ostvarena neto dobit premašila je planirane ciljeve za čak 1,15 miliona eura, što je 76,8 odsto više. Ovo je ujedno bio i najbolji rezultat poslovanja na crnogorskom tržištu osiguranja u 2023. godini. Uz rast bruto fakturisane premije od 18,8 odsto, koja je dostigla 20,67 miliona eura, učvršćena je naša stabilna poziciju na domaćem tržištu neživotnih osiguranja.
Osiguravajuća grupa Sava čiji smo dio, ostvarila je snažan rast i postigla odlične rezultate, uprkos izazovima poput poplava u regionu i inflaciji izazvanoj ratom u Ukrajini. Ukupni prihodi grupacije porasli su skoro 15 odsto, a i profitabilnost je bila rekordna.
Zbog svega toga, nagradu PKCG doživljamo kao krunu višegodišnje dobrih rezultata i dodatnu motivaciju da održimo visoke standarde rada i opravdamo ukazano povjerenje.
Kakvo je poslovanje Sava osiguranja u 2024. godini, da li ste postigli do sada zacrtane ciljeve?
U proteklih jedanaest mjeseci ove godine fakturisali smo 21,1 milion eura premije i tako ostvarili rast od 1,83 miliona eura ili 9,51 odsto. U istom periodu, riješili smo 8,37 miliona eura šteta što je za 6,22 odsto ili 490 hiljada eura više u odnosu na isti period 2023. godine. Sa 21 odsto učešća i dalje zauzimamo stabilnu poziciju na domaćem tržištu neživotnih osiguranja i očekujemo da ćemo ostvariti ovogodišnje, veoma optimistično zacrtane ciljeve.
Iako 2024. godina još nije u potpunosti završena, očekujemo da ćemo na njenom kraju ponovo biti ponosni na postignute rezultate i uspjehe čitave Grupacije. Predviđamo da će profit Sava Re premašiti planirane ciljeve za oko 10 odsto i dostići približno 78 miliona eura nakon oporezivanja, te da će obim poslovanja Grupe preći milijardu eura. Potvrda snage našeg brenda i dokaz da smo stabilan, kredibilan i pouzdan partner, dolazi nam i od bonitetne agencije S&P Global Ratings, koja je u decembru 2024. godine objavila revidirani kreditni rejting naše Grupe, poboljšavajući srednjoročnu prognozu na pozitivnu i potvrđujući ʺAʺ ocjenu finansijske snage i kreditnog rejtinga.
Koji su planovi Sava osiguranja za naredni period?
Fokusiraćemo se na otvaranje novih prodajnih kanala, jačanje postojeće prodajne mreže, kao i unapređenje bankarskih prodajnih kanala. Kroz digitalnu transformaciju i orijentaciju prema klijentima pri razvoju naših rјešenja, nastojaćemo da pratimo globalne trendove i implementiramo ih u sektor osiguranja, kako bismo bili još bliže našim klijentima.
Naša posvećenost društvenom i prirodnom okruženju, kroz korporativno volontiranje je takođe jedan od prioriteta u narednom periodu. Tokom prošle godine, na nivou Osiguravajuće grupe Sava realizovali smo više od 5.000 sati volonterskog rada, što u 2025. godini planiramo da premašimo.
Razvijanje vještina i kompetencija naših zaposlenih, stvaranje radnog ambijenta koji podstiče kreativnost, očuvanje statusa izvrsnog poslodavca, uz već pomenutu posvećenost potrebama i očekivanjima naših korisnika i tržišta, biće među našim prioritetima.
Cilj nam je da zadržimo jednu od vodećih pozicija na domaćem tržištu osiguranja u svim ključnim poslovnim pokazateljima, naročito u pogledu profitabilnosti i solventnosti. Ipak, najvažnije od svega nam je da ostanemo siguran i pouzdan partner kako našim klijentima, tako i našim zaposlenima.
Kakav je trenutni poslovni ambijent u Crnoj Gori i koje su glavne prepreke s kojima se kompanije suočavaju?
Znate kako, svi smo skloni da kritikujemo i mislimo da je “najgore kod nas“, a u isto vrijeme nismo bar malo uporedili situaciju sa regionom u kojem se nalazimo ili sa zemljama kojima težimo. Ja se slažem da poslovni ambijent nije dovoljno dobar, da nas koče brojne administrativne prepreke sistema, nedovoljna digitalizacija, nedostatak kvalifikovane radne snage i slični izazovi. Sigurno da i konstantna politička nestabilnost ne pomaže bržem razvoju i dostizanju zahtjeva EU.
U isto vrijeme, najveći broj velikih kompanija u Crnoj Gori zadnje dvije godine ostvaruje rekordne profite u svom poslovanju, zaposlenost je zadovoljavajuća, a i uticaj domaće potrošnje nikad nije bio pozitivniji. Da ne dužim previše, privrednici očekuju stabilnost, očekuju da političari i ostali zaposleni u državnom aparatu počnu da zarađuju svoje dosta uvećane zarade i potrude se da stvore atraktivan poslovni ambijent za poslovanje naše privrede. To znači više rada, digitalizacija i racionalizacija javne uprave što prije, ulaganje u obrazovanje, smanjenje glomaznog državnog aparata, funkcionisanje pravne države i unapređenje svakolike infrastrukture. To je ambijent koji želimo, a privrednici će sami u takvom ambijentu ostvarivati sjajne rezultate, puniti budžet i bićemo privlačni za investicije iz zemalja kojima težimo.
Kako se crnogorske kompanije nose s izazovima nedostatka kvalifikovane radne snage?
Obezbjeđivanje kvalifikovane radne snage je jedna od najvažnijih tema u poslovnoj zajednici i postaje sve veći problem u razvoju crnogorske, ali i evropske privrede. Ovi izazovi su postali posebno vidljivi u posljednjim godinama zbog demografskih promjena, brzih tehnoloških inovacija i globalizacije tržišta rada. Veliki broj kompanija članica AMM-a navodi manjak radne snage kao najveći problem u poslovanju.
U svim zemljama Adria regiona posljednjih godina vidimo rast zaposlenosti usljed rasta privrede, ali i pad nezaposlenosti koji povezujemo s tim, uz djelimičan pad zbog iseljavanja iz ovih krajeva. S obzirom na te izazove, važno je da se pristupi situaciji kroz saradnju između privatnog sektora, obrazovnih institucija i države kako bi se stvorila održiva rješenja koja omogućavaju tržištu rada da funkcioniše na duže staze.
Ako se osvrnem na branšu iz koje dolazim, suočavanje s izazovima nedostatka kvalifikovane radne snage u industriji osiguranja zahtijeva specifičan pristup, s obzirom na prirodu ovog sektora koji se oslanja na visok nivo stručnosti u oblasti finansija, prava, analize rizika i klijentskih usluga. Kompanije u osiguravajućem sektoru suočavaju se s izazovom kako privući, obučiti i zadržati kvalifikovane zaposlene.
Rješenje ovog, za nas velikog problema, vidim prvenstveno u saradnji sa obrazovnim institucijama, uz pravu strategiju obuka, primjene tehnologije i fleksibilnih uslova rada, što Sava osiguranje već uspješno sprovodi.
Sava osiguranje njeguje svoju korporativnu kulturu, promoviše inkluzivnost, društvenu odgovornost i pozitivno radno okruženje. Uz razne beneficije, kao što su zdravstveno osiguranje, ulaganje u obuke i programe za profesionalni razvoj svojih zaposlenih, uz fleksibilno radno vrijeme, rad u našoj kompaniji omogućava postizanje ravnoteže između profesionalnog i privatnog života.
Kako stvari stoje, radna snaga će ostati najveći problem crnogorskih kompanija i u narednim godinama, uzimajući u obzir demografiju i očekivani rast privrede. Međutim, kroz ulaganje u razvoj svojih zaposlenih i stvaranje stabilnog i poželjnog radnog okruženja, osiguravajuće i druge kompanije mogu raditi na povećanju atraktivnosti radnih mjesta i tako smanjiti fluktuaciju zaposlenih i poboljšati zadržavanje kvalifikovane radne snage.
Kako ocjenjujete kvalitet menadžerskog kadra u Crnoj Gori i da li postoje specifični nedostaci koje treba adresirati?
Ocjena menadžerskog kadra u Crnoj Gori može biti složena, jer zavisi od mnogih faktora, kao što su sektor u kojem posluju, veličina kompanije, obrazovni nivo menadžera, pristup modernim poslovnim praksama, kao i trenutni ekonomski i društveni izazovi.
Crna Gora je suočena sa ekonomskim i političkim izazovima. Menadžeri u Crnoj Gori moraju biti sposobni da se prilagode promjenama i da shvate da su promjene jedina konstanta u novom vremenu.
Uloga menadžera podrazumijeva spremnost za suočavanje s brojnim nepredvidivim situacijama i izazovima, jer menadžer snosi odgovornost za dobrobit, produktivnost i uspjeh svog tima. Kada dođe do problema, upravo se od menadžera očekuje da bude taj kojem će se svi obratiti za rješenja. To može biti veliki izazov, posebno za onoga ko je navikao tražiti odgovore od drugih.
S obzirom na veličinu tržišta i specifične izazove, menadžeri u Crnoj Gori često moraju pokazati izuzetnu otpornost i sposobnost upravljanja krizama, ali i veće sposobnosti u usmjeravanju timova na inovacije i rast. Posljednjih nekoliko godina, naročito nakon Covid krize, menadžeri u Crnoj Gori sve više ulažu u inovacije i kreativnost u privatnom sektoru, posebno u startup sektoru, industrijama vezanim za IT, marketing i preduzetništvo.
Digitalna transformacija, kao i promjena poslovnih modela, postali su ključni za konkurentnost na tržištu. Ipak, u tradicionalnijim industrijama, menadžeri često imaju problem da se oslobode tradicionalnih poslovnih praksi i okvira i još uvijek usmjeravaju svoje napore prema stabilnosti i održavanju postojećih poslovnih modela. Da bi se poboljšala konkurentnost, menadžeri bi morali brže da se adaptiraju na globalne poslovne trendove, poboljšaju primjenu novih tehnologija i unaprijede komunikaciju u većim organizacijama.
Koji sektori imaju najveći potencijal za razvoj u narednih 5 do 10 godina?
Da to sa sigurnošću znam, odmah bih uložio svu svoju ušteđevinu u kompanije koje se time bave. Šalim se naravno. Ako mislite na Crnu Goru, vjerujem da se tu svi slažemo da su turizam, energetika i ICT sektor u kombinaciji sa održivim razvojem, najveći potencijal za nas. Mislim da to treba da bude u fokusu svih sadašnjih i budućih vlada, odnosno kako omogućiti uslove za razvoj tih sektora.
Na svjetskom nivou, najveći fokus je trenutno na razvoju AI. Najveće svjetske kompanije se utrkuju u toj oblasti, ulažući ogromna sredstva. Vidjećemo dokle će nas to dovesti i koja zanimanja će biti tražena u bliskoj budućnosti, ali jedno je sigurno. Svijet se ubrzano mijenja i narednih desetak godina će biti super interesantne za sve.
Ovdje moram pomenuti da i AMM doprinosi razvoju ovih sektora kod nas, kroz stalne inicijative i organizacije konferencija, kakva je nedavno bila „AI u funkciji inovacija i servisa“, kojom smo pokrenuli diskusiju o tehnologijama budućnosti. To ćemo svakako nastaviti i ubuduće.
Kako vidite ulogu malih i srednjih preduzeća u razvoju crnogorske ekonomije?
Znam da zvuči kao floskula, ali mala i srednja preduzeća imaju i imaće ključnu ulogu u razvoju crnogorske ekonomije. Mi nemamo prostor za stvaranje velikih proizvodnih kompanija ili kompanija sa desetinama hiljada zaposlenih i prirodno smo okrenuti ka poslovanju kroz mala i srednja preduzeća.
Njihova veličina im daje mogućnost da budu fleksibilni i da se lakše promjene i prilagode novim izazovima. Država je već podržala razvoj inovativnih kompanija i mislim da to treba da bude kontinuiran proces. Treba pomoći da takve kompanije opstanu u manjim sredinama na sjeveru jer su ona glavni faktor za zapošljavanje i opstanka na tim područjima. U isto vrijeme, svjedoci smo da se u nekoliko posljednjih godina registrovalo na hiljade malih i srednjih kompanija, čiji su osnivači stranci. Država mora naći način da pomogne onima koji dolaze da ostanu i razvijaju se sa nama, a da na neki način spriječi jednokratne ili tzv. instant registracije, koje su u nekim zemljama sličnim nama, samo ostavile probleme.
Dakle, kroz inovacije, smanjenje nezaposlenosti naročito u manjim gradovima, podršku lokalnim zajednicama i povezivanje sa globalnim tržištima, ova preduzeća igraju centralnu ulogu u jačanju stabilnosti i konkurentnosti crnogorske ekonomije.
Za njihov dalji razvoj, važno je obezbijediti povoljan poslovni okvir, olakšice za pristup finansijama i obuke koje će omogućiti preduzetnicima i menadžerima da se uspješno takmiče na domaćem i međunarodnom tržištu.
AMM je podržao osnivanje Asocijacije liderki Crne Gore. Koliki je značaj ženskog liderstva?
Podrška osnivanju Asocijacije liderki Crne Gore, na čijem čelu je gospođa Marijana Kadić Bojanić, potpredsjednica AMM-a, pokazuje našu posvećenost rodnoj ravnopravnosti. Vjerujemo da je žensko liderstvo ključ za raznovrsnost, inovativnost i dugoročnu održivost.
Naš cilj je veća uključenost žena u upravljačke strukture i ključne pozicije, jer one donose perspektive koje značajno doprinose razvoju ekonomije i društva.
Osnivanje Asocijacije liderki u Crnoj Gori predstavlja važan korak ka jačanju uloge žena u poslovnom svijetu i društvu uopšte. Ova asocijacija ima za cilj povezivanje žena liderki iz različitih sektora i industrija, pružajući im platformu za međusobnu podršku, umrežavanje, razmjenu iskustava i zajednički rad na inicijativama koje podstiču ravnopravnost polova i unapređuju položaj žena u poslovnim i društvenim strukturama.
Kroz osnivanje Asocijacije liderki, žene mogu bolje sarađivati, djelovati kao uzori za buduće generacije i doprinositi širem društvenom i ekonomskom razvoju, podržavajući inkluzivnost i ravnotežu među svim članovima društva.
Kakav je značaj godišnje nagrade AMM-a i šta ona simbolizuje?
Godišnja nagrada AMM-a je najprestižnija poslovna nagrada na nacionalnom nivou koja prepoznaje i slavi najuspješnije menadžere, preduzetnike i poslodavce. Dodjeljuje se uz tradicionalno institucionalno pokroviteljstvo Vlade Crne Gore, poslovnih organizacija, kompanija i medija, a njen značaj leži u promovisanju izvrsnosti i postavljanju standarda za liderstvo.
Ova nagrada inspiriše buduće lidere da ulažu u profesionalizam, inovacije i društvenu odgovornost. Pozivam sve kompanije i menadžere da se prijave i budu dio ove važne inicijative.
Kakve ključne aktivnosti planira AMM za 2025. godinu?
AMM za 2025. godinu planira organizaciju nacionalne konferencije o digitalnoj transformaciji i o AI, intenziviranje edukativnih programa za lidere i menadžere, promociju inovacija kroz rad sa članicama. Nastavićemo s tradicionalnim Network Night događajima i jačanjem saradnje s međunarodnim partnerima. Naravno, imamo ambiciozan Akcioni plan na što nas obavezuje i naglašeno rastuće pristupanje najznačajnijih crnogorskih kompanija i menadžera našoj organizaciji.
Takođe, rad Asocijacije liderki Crne Gore biće dodatno podržan kroz projekte koji promovišu rodnu ravnopravnost i veće učešće žena na vodećim pozicijama.
Možete li detaljnije opisati doprinos AMM-a u izradi Zakona o privrednim društvima u vlasništvu države?
Naš doprinos uključuje ključne preporuke poput transparentnosti u odabiru strateških preduzeća, uvođenja ESG standarda i obavezne edukacije i sertifikacije menadžera. Takođe, predložili smo rodnu ravnopravnost u upravljačkim strukturama, s minimalno 40% žena, te profesionalizaciju menadžerskih ugovora kroz jasno definisane bonuse i otpremnine. Ove mjere imaju za cilj unapređenje upravljanja i odgovornosti u državnim kompanijama.
Kakvu poruku želite poslati crnogorskoj poslovnoj zajednici?
Budite vrijedni, ambiciozni i pozitivni. Neka vam klijenti budu u centru pažnje ali vodite računa da su za bilo koji uspjeh najbitniji timovi kojima rukovodite, odnosno zaposleni u tim timovima.
Naravno, iskoristio bih ovu priliku i pozvao menadžere i kompanije da se pridruže AMM-u, kako bismo svi zajedno pomogli u izgradnji moderne, prosperitetne i uspješne Crne Gore. Stalno učenje, prilagođavanje promjenama i inovacije su ključ za uspjeh, a mi u AMM-u ćemo nastaviti da pružamo podršku crnogorskoj poslovnoj zajednici u tom procesu.