Bankar.me intervju: Admir Ademovic, izvršni direktor TF Capital

Investiciono društvo TF Capital donijelo je novu dimenziju tržištu kapitala u Crnoj Gori, uvodeći moderne tehnologije i inovativne pristupe poput aplikacije TF Trader, koja omogućava direktno trgovanje na globalnim berzama. Admir Ademović, izvršni direktor TF Capitala, osvrnuo se u intervjuu za naš portal na razvoj finansijskog tržišta i ključne trendove koji ga oblikuju.

„Kroz inovacije poput TF Trader aplikacije, omogućili smo našim klijentima jednostavan i efikasan pristup globalnim tržištima, čime doprinosimo demokratizaciji investiranja i rastu finansijskog sektora,“ ističe Ademović.

U intervjuu smo se detaljnije dotakli izazova i prilika za investiranje u Crnoj Gori, uz savjete i preporuke za sve koji žele da se okušaju na tržištu kapitala.

Prisutni ste na finansijskom tržištu CG dugi niz godina, kako poredite tržište kada ste počeli i danas?

Da,  moje prvo zvanični posao je bilo mjesto brokera u jednoj perspektivnoj brokerskoj kući u Crnoj Gori. Kad kažem perspektivnoj, mislim na mladi tim ljudi sa ozbiljnim obrazovanjem i vještinama koje su nam pomogle da od jednog novog učesnika na tržištu postanemo lideri i dominantni učesnici na crnogorskom tržištu kapitala za svega nekoliko godina. Dalje me je karijera vodila kroz bankarski sektor Crne Gore, obavljajući poslove daleko od tržišta kapitala, da bih se 2022. godine vratio na tržište u ulozi izvršnog direktora novoosnovanog Investicionog društva „TF Capital“ AD Podgorica.

Gledajući unazad, mogu konstatovati da su se tržišta značajno promijenila, ubrzala i digitalizovala. Posebno mislim na tržište kapitala u SAD. Umjesto tradicionalnih brokera sada se sve više pojedinaca i društava odlučuje za upotrebu digitalnih platformi i mobilnih aplikacija za trgovanje finansijskim instrumentima. Edukacija i svijest investitora o potrebi investiranja u finansijsku imovinu se značajno uvećala i kroz dostupnost ovih platformi, investiranje je postalo jeftinije, jednostavnije i transparentnije.

Svodeći ovo pitanje na nivo Crne Gore, primjetno je da je tržište je bilo aktivno u investiranju u fizičku imovinu u obliku nepokretnosti, bilo da su namijenjene dugoročnoj renti ili za turističke potrebe, građani CG su se u malom procentu odlučivali da trguju na berzama. Pojavom kripto valuta, pojedinci su se odlučivali da iskoriste zamah popularnosti i ulože slobodni novac kroz kripto mjenjačnice i sve vrijeme tržište kapitala je bilo daleko od njih. Takođe, rastom i razvojem banaka, građani i preduzeća su držali novac na računima kod banaka čije su ponude u obliku štednje bile limitirane ili skoro da nisu postojale, tako da je novac koji je stajao na računima praktično gubio vrijednost zbog inflacije.

Pomenuli ste više klasa imovine – šta karakteriše finansijsku imovinu?

Po definiciji finansijsku imovinu definiše likvidnost i efikasnost, posebno na razvijenim tržištima. Za razliku od drugih vrsta imovine, finansijska imovina se lako može pretvoriti u gotovinu bez značajnog gubitka vrijednosti. Na primjer, akcije velikih kompanija na aktivnim tržištima su visoko likvidne, dok su nekretnine manje likvidne. Takođe, jednu klasu imovine možete zamijeniti za drugu u jako kratkom vremenskom periodu (nekad čak i u toku istog dana), pa akcije neke kompanije možete prodati i za ista sredstva kupiti državne obveznice ili indeksni fond. Osim toga, na većini tržišta imamo kratkoročne instrumente koji donose kamatu, pa se nerijetko investitori odlučuju da višak novca drže u takvim instrumentima, umjesto na računima u bankama. Sve ovo karakteriše velika i razvijena tržišta, a samim tim i alokaciju sredstava.

Osim navedenog, finansijsku imovinu karakteriše jednostavnost „održavanja“. U fizičkom smislu, finansijsku imovinu nije neophodno održavati jer to rade depozitarna društva, specijalizovani fondovi ili banke, za razliku od fizičke imovine za koju je potrebno angažovanje oko održavanja.

Možete li navesti zašto je investiranje u finansijsku imovinu u Crnoj Gori manje zastupljeno?

Tradicionalno investitori iz Crne Gore, ali i regiona, više preferiraju investiranje u fizičku imovinu. Moram napomenuti da je Crna Gora doživjela ogromnu ekspanziju u građevinarstvu, što iz potrebe za stanovanjem, što zbog turizma, pa nije čudno što je većina investicija išla u korist nepokretnosti. Na ovo bih dodao manjak edukacije, tradicije investiranja, negativnih dešavanja u prethodnom periodu, želje za brzim bogaćenjem, zaštite investitora, ali vjerujem i skupe i komplikovane procedure investiranja na stranim tržištima. Danas, zahvaljujući digitalizaciji, sve skupe i komplikovane procedure su prošlost, a investiranje u fin. imovinu je pojednostavljeno.

Poslednje tri godine ste radili na razvoju nove brokerske kuće TF Capital. Šta je novo što TF Capital donosi tržištu?

TF Capital je investiciono društvo licencirano od stane Komisije za tržište kapitala Crne Gore. Počelo je sa radom u junu 2022. godine kao društvo za trgovanje CFD instrumentima na OTC tržištu, pružajući usluge institucionalnim i profesionalnim klijentima. Od tada smo napravili značajan korak članstvom u Montenegroberzi, čime smo postali prva brokerska kuća koja je to učinila od 2016. godine.

Posebno smo ponosni na razvoj i stavljanje u funkciju TF Trader aplikacije početkom 2024. godine. Ova inovativna aplikacija pruža klijentima jedinstvenu mogućnost pristupa globalnim berzama – uključujući SAD, Evropu i Aziju. U partnerstvu sa licenciranim američkim brokerom omogućavamo direktno trgovanje na berzama u SAD-u. Ugovor sa partnerom je odobrila FINRA, dok svaki pojedinačni račun otvoren u SAD-u uživa zaštitu do 500.000 USD kroz SIPC (od čega 250.000 USD u gotovini).

Putem TF Trader aplikacije klijenti imaju direktan pristup tržištima na mobilnom telefonu i to sve u realnom vremenu. Dakle, klijenti mogu nesmetano trgovati akcijama na SAD berzama tokom radnog vremena SAD berzi, pratiti kretanje akcija i portfolija. Takođe, aplikacija omogućava i frakcionalno trgovanje, tj. korišćenje punog potencijala sredstava koja su klijentu na raspolaganju. Osim toga, aplikacija omogućava jednostavnu registraciju, izuzetno je „intuitivna“ i funkcioniše 24 časa, 7 dana u nedjelji.

Kako ste došli na ideju pokretanja takve aplikacije?

Iz svega prethodnog navedenog, a smatrajući da u Crnoj Gori, kao i u regionu, postoji zrelo tržište za investiranje u finansijsku imovinu, došli smo na ideju da jedan takav proizvod ponudimo tržištu. Kako nam je današnja napredna tehnologija omogućila da to bude jednostavno, pokrenuli smo projekat i uspješno se povezali sa SAD licenciranim brokerom, što nam je omogućilo da danas imamo pristup najvećem svjetskom tržištu na mobilnom telefonu.

Aplikacija ima višestruke nivoe zaštite, a u aplikaciji se mogu naći posljednje vijesti sa tržišta, dinamički grafikoni osnovni podaci o kompanijama, trgovanju ali i procjene analitičara za određenu kompaniju. Posebno nam je značajna mogućnost praćenja-kopiranja investicija velikih investitora kroz sekciju Legendary Strategies gdje smo dodali portfolija 9 velikih investitora i njihovih Top 5 pozicija. Jednim klikom mogu se kopirati jedan ili više portfolija i time investirati na isti način kao najbolji svjetski investitori. Aplikacija je dostupna za Apple i Android uređaje, sve to uz jako niske provizije za trgovanje i bez kastodi naknada ili naknada za održavanje računa.

Koja su ključna dešavanja na tržištima u 2024. godini?

Kada pratimo tržišta prvo gledamo šta se dešavalo na SAD tržištima, pa je tako S&P 500 Indeks zabilježio ukupni prinos od 23,3% u 2024. godini, te zajedno sa 2023. godinom kada je rastao 24,23%, predstavlja najbolji dvogodišnji rast još od 1997-1998. Nasdaq Composite: Tehnološki indeks porastao je za 28,6%, odražavajući snažne performanse tehnološkog sektora. Ključni faktori rasta su uglavnom pokrenule “Veličanstvena sedmorka” (Alphabet-Google, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla), koje su činile preko 50% dobitaka S&P 500 indeksa.

Evropska tržišta: STOXX Europe 600 porastao je za skoro 6%, ali je zaostajao za američkim indeksima, što naglašava razlike u regionalnim performansama. Dok su tržišta u razvoju zabilježila robustan rast zahvaljujući povećanim stranim ulaganjima i ekonomskim reformama. Ovdje prije svega mislim na tržište Argentine i Indije.

Od sektora tu su vještačka inteligencija i tehnologija. Neprekidne inovacije u oblasti vještačke inteligencije (AI), cloud tehnologija i čipova pokrenule su značajan rast tehnoloških akcija. Investicije u AI startup-ove su iznosile preko 4,7 milijardi USD a očekuje se da premaše 190 milijardi u 2025. godini. Lideri u tome su velike tehnološke kompanije kao što su Microsoft, Meta, Google i Nvidia.

Energetika: Segment obnovljive energije privukao je značajna ulaganja u skladu sa globalnim inicijativama za održivost, dok je sve veća potreba za snabdijevanje data centara za AI vratila sektor nuklearnih elektrana u fokus.

A osim toga u fokusu su bile industrije kao što su E-commerce, finansijske usluge, zdravstvo, električna vozila i sajbersigurnost.

Na makroekonomskom planu, inflacija i kamatne stope. U 2024. godini Evropska centralna banka (ECB) i Federalne rezerve SAD-a (FED) smanjile su kamatne stope, podstaknuti uglavnom smanjenjem inflacije i poboljšanom ekonomskom perspektivom i manjim rizicima – što je uticalo na prinose obveznica i investicione strategije.

Koji su najnoviji trendovi investiranja?

Najbrže rastuća industrija na tržištu jeste industrija ETF-ova (Fondovi koji prate kretanje indeksa, roba, sektora ili druge imovine). Ona je zabilježila rekordne prilive u 2024. godini. Samo u američkim ETF-ovima je bilo preko 1 bilion dolara (1.000 milijardi) priliva. Od čega najviše u Vanguard-ov S&P 500 (symbol SPY) i to 116 milijardi USD. Fondovi koji ulažu u obveznice su imali ukupan priliv od 300 milijardi USD. Takođe, godinu su obilježili Bitcoin ETF-ovi koji su prvi put odobreni u Januaru 2024. godine i najveći upliv je imao BlackRock-ov iShares Bitcoin trust ETF koji je imao priliv od 37.2 milijarde USD.

Industrija ETF-ova je toliko dinamična da se pored pasivno upravljanih ETF-ova, sve više pojavljuju i aktivno upravljani ETF-ovi, za sve investitore koji žele veće povrate od pasivno upravljanih fondova.

Koje su to najčešće greške koje prave novi investitori i kako da upravljaju rizikom?

Najčešća greška prilikom investiranja je trgovanje pod uticajem emocija. Panične prodaje ili pohlepom vođenje kupovine su klasičan primjer. Takođe, ignorisanje istraživanja i edukacije uz oslanjanje na glasine predstavljaju učestale primjere grešaka. I na kraju, nedostatak defanzivne strategije i jasnih finansijskih ciljeva su opšti primjeri grešaka novih investitora.

Važno je istaći da jedan od najboljih načina za zaštitu i smanjenju rizika jeste širenje investicija kroz različite klase imovine, industrija i područja. Na primjer, ako akcije ne „rade“ dobar posao, robe ili obveznice mogu da balansiranju potencijalni gubitak.

Aktivno naspram Pasivnog investiranja

Aktivno investiranje traži posvećenost, istraživanje i edukaciju i može donijeti veće povrate ali jeste praćeno i većim rizikom. Sa druge strane, pasivno investiranje kroz Indeksne fondove ili ETF-ove donosi stabilne, dugoročne prinose sa minimalnom uključenošću.

Koja je uloga tehnologije u investiranju na finansijskim tržištima?

Ključna uloga tehnologije jeste da demokratizuje investiranje ili barem pristup investiranju. To znači da putem tehnologije dobijemo pristup tržištima sa svojih uređaja: mobilnih telefona, računara ili tablet uređaja. Tehnologija omogućava niske troškove pristupa platformama i aplikacijama čineći investiranje na finansijskim tržištima dostupno svakom investitoru.

Takođe, pristup uživo tržištu sa pregledom cijena, stanja portfolija, generalno kretanja akcija, fondova ili drugih instrumenata predstavlja ključ za povećanje povjerenja i transparentnosti, ali i interesovanja investitora. Na bazi ovih parametara svaki klijent može jednostavnije donijeti odluku jer mu je sve dostupno odmah na svom uređaju.

Šta je budućnost tehnologije kad je u pitanju investiranje?

Budućnost već sada živimo kroz robo-savjetnike, algoritamsko trgovanje ali i trgovanje bazirano na vještačkoj inteligenciji.

Savjeti za nove investitore

Definisanje finansijskih ciljeva (penzija, kupovina stana, automobila, finansijska sloboda), istražiti osnovne principe investiranja kao što je složena kamata i upravljanje rizicima. Na kraju otvaranje računa kod brokera i početak sa manjim iznosima kako bi učili o investiranju. Uz sve ovo edukacija kroz čitanje knjiga o investiranju ili online kurseva (neki su dostupni i besplatno ili uz jako nisku naknadu). Korišćenje alata kao što su nezavisne analize, finansijske vijesti, knjige o investicijama ali i praćenje finansijskih analitičara putem Linkedin-a, YouTube, Instagram-a, mogu biti korisne za donošenje odluka.

Slični Članci