Američki tehnološki div Apple platitće oko 38 milijardi dolara poreza na otprilike 250 milijardi dolara novčanih rezervi koje drži izvan SAD-a, a uslijed nedavne reforme američkog poreskog sistema.
Očekuje se da će taj iznos biti najveća poreska uplata u sklopu reforme kojom se smanjuje stopa korporativnog poreza. Kompanija takođe planira izgradnju novog kampusa te stvaranje novih 20 hiljada radnih mjesta u SAD-u.
Iz tog tehnološkog diva navode da će njihovi planovi u slijedećih pet godina doprinjeti američkoj ekonomiji s više od 350 milijardi dolara. Kompanija nije objavila iznos gotovine koji će iz inostranstva vratiti u SAD.
Izvršni direktor Tim Cook izjavio je da je Apple “skoncentrisao svoja ulaganja u područja u kojima može imati direktan uticaj na stvaranje radnih mjesta”.
Kompanija u SAD-u trenutno zapošljava oko 84 hiljada radnika te očekuje da će u saradnji s domaćim dobavljačima i proizvođačima ove godine imati rashode od 55 milijardi dolara.
Apple ima centre za skladištenje podataka u sedam zemalja, a u srijedu je započeo radove i na širenju svog poslovanja u Renu u saveznoj državi Nevadi. U slijedećih pet godina planira da uloži u centre više od 10 milijardi dolara, što je dio kapitalnog plana ulaganja u SAD “teškog” 30 milijardi dolara.
Lokacija novog Appleovog kampusa, u kojem će se nalaziti osoblje za tehničku podršku, biće objavljeno kasnije ove godine. Kompanija je ranije objavila da u ovoj godini planira kapitalne izdatke u visini 18 milijardi dolara, u odnosu na 15 milijardi godinu ranije.
Apple je posljednja u nizu kompanija koja promoviše planove o ulaganju u SAD nakon reforme američkog poreskog sistema. Između ostalog, reformom je stopa korporativnog poreza smanjena s 35 na 21 posto. Takođe, njome se prestaje primjenjivati stopa na dobit koju kompanije ostvare u inostranstvu, a u zamjenu za jednokratno plaćanje poreza.
Američki predsjednik Donald Trump smatra da će ta reforma američku ekonomiju učiniti konkurentnijim te potaknuti domaće kompanije da ulažu u SAD-u.
SEEbiz