Anketa: Građani Podgorice o povećanju zarada

Od 1. oktobra stupile su na snagu izmjene Zakona o obaveznim socijalnim doprinosima, kojim je doprinos za penziono osiguranje na teret poslodavca od 5,5 odsto bruto zarade ukinut, a doprinos za zaposlenog smanjen sa 15 na 10 odsto. Tada je stupila na snagu i izmjena zakona o radu kojim se minimalna zarada povećava sa 450 na 600 eura za zaposlene na radnom mjestu kojim se zahtjeva školska sprema do petog stepena obrazovanja, a na 800 eura za radna mjesta koja su sistematizacijom definisana za visoku školsku spremu sa šestim i većim stepenom obrazovanja teko donoseći značajna povećanja plata za zaposlene u Crnoj Gori.

Prema najavama premijera Milojka Spajića, prosječna zarada od oktobra iznosi 1.000 eura. Ove promjene obuhvataju oko 300.000 zaposlenih, sa prosječnim povećanjem zarada od preko 20%. Smanjenje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje omogućilo je poslodavcima da kompenzuju dio troškova nastalih usljed povećanja minimalne zarade. Neki poslodavci ističu da će smanjenje doprinosa olakšati prilagođavanje novim platnim obavezama, dok drugi strahuju od povećanja operativnih troškova. Ekonomski analitičari upozoravaju na potrebu praćenja efekata ovih mjera na tržište rada i ukupnu ekonomiju zemlje.

U Podgorici, građani su podijeljeni po pitanju uvećanih zarada. Dok neki pozdravljaju povećanje plata kao korak ka poboljšanju životnog standarda, drugi izražavaju zabrinutost zbog mogućeg rasta cijena i inflacije koja je veća od povećanja.

U nastavku donosimo očekivanja građana Podgorice od programa “Evropa sad 2” i uticaju na njihove budžete i standard.

Slični Članci