Nakon niza poremećaja izazvanih pandemijom COVID-19, stalnih geopolitičkih sukoba i sada historijske godine u kojoj se održavaju izbori u više od 60 zemalja, menadžeri lanca snabdijevanja suočavaju se sa sve većim brojem izazova.
“Zapravo bih rekla da smo u novoj eri”, izjavila je direktorica globalnih trgovinskih rješenja HSBC Americas Marissa Adams za Yahoo Finance u video intervjuu. “Ne mislim da više postoji normalizacija. Mislim da je ono s čime se kompanije sada suočavaju da je prekid lanca snabdijevanja nova norma.”
Prekidi u lancu snabdijevanja oduvijek su bili dio globalne trgovine, čak i od Puta svile, koji je povezivao trgovačke rute u Evropi, Bliskom istoku i Aziji. Međutim, kompanije na trenutnom tržištu više su izložene neočekivanim globalnim događajima, što utječe na njihovu sposobnost da efikasno posluju.
Prema novom izvještaju HSBC-a, postoji nekoliko faktora koji vrše pritisak na globalne lance snabdijevanja ove godine. Proizvodi i globalni lanci snabdijevanja složeniji su nego ikad prije, a dobavljači moraju osigurati finansiranje u inflatornom okruženju.
Postoje i problemi specifični za određena geografska područja zbog kojih brodovi mijenjaju svoje rute, poput napada u Crvenom moru i suše koja utiče na Panamski kanal. A globalno gledano, ove godine više od četvrtine svjetske populacije izlazi na izbore.
“Jedna od stvari, zasigurno, jeste da je trgovina i dalje velika tema u kampanji”, rekao je Adams, dodajući: “Nešto od toga je zbog protekcionizma, nacionalizma [i] drugih fokusa.”
Prema Adamsu, pandemija COVID-19 pružila je poziv na buđenje kompanijama koje su bile izložene geopolitičkim incidentima i drugim ranjivostima. Prethodno su kompanije postavljale svoje lance snabdijevanja kako bi se uglavnom fokusirale na smanjenje troškova i poboljšanje krajnje linije, rekao je Adams, prneosi SEEbiz.
“Otišli smo iz svijeta u kojem je roba bila ‘upravo na vrijeme’, a sada gledamo ljude koji idu, ‘Za svaki slučaj'”, rekao je Adams, “a to je stvarno promijenilo bilanse mnogih kompanija.”
Strategije lanca snabdijevanja razvile su se kako bi odgovorile na ove nove izazove kako su kompanije počele premještati svoje poslovanje bliže kući, dodajući sigurnost i radeći na smanjenju zaliha i troškova dostave.
“Stvari na koje kompanije mogu obratiti pažnju su, prvo, … stvarno, duboko zaranjanje u njihov lanac snabdijevanja”, rekao je Adams. “Gdje oni vide rizik? Postoje li određeni dobavljači na koje su fokusirani ili postoje zemlje u kojima, potencijalno, postoji veći rizik?