Amerikanci traže od Srbije da Rusi potpuno izađu iz NIS-a! Vučić otkrio detalje sankcija

  • SAD su uvele sankcije NIS-u, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se tim povodom i rekao da se traži od Srbije potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a.
  • Riječ je, kako je rekao, o najtežim sankcijama, gdje se očekuje izlazak ruskog kapitala do 25. februara.

U odluci o snakcijama  se navodi da su sankcije uvedene pod Izvršnom uredbom 14024 koja se odnosi na „blokiranje imovine u pogledu određenih štetnih stranih aktivnosti Vlade Ruske Federacije“. Takođe, sankcije su uvedene i po Izvršnoj naredbi 13662 — „Blokiranje imovine dodatnih lica koja doprinose situaciji u Ukrajini“.U odluci se navodi da se sankcije NIS-u uvedene zbog povezanosti sa Gaspromnjeftom. Najveći akcionar NIS-a je Gaspromnjeft, koji drži 50 odsto vlasništva kompanije, dok 6,15 odsto pripada njegovoj majci-kompaniji Gaspromu. Republika Srbije je vlasnik 29,87 odsto kapitala, a u vlasništvu malih akcionara je 13,98 odsto kompanije.

Prvobitno je Gaspromnjeft kontrolisao 56,15 odsto akcija NIS, ali je zbog sankcija EU, Gasprom kupio 6,15 odsto njenih akcija u NIS-u jer najveća ruska kompanija nije obuhvaćena sankcijama EU, za razliku od Gaspromnjefta.

Vučić je rekao da su američke sankcije NIS-usveobuhvatan udar na ruske kompanije i kompanije povezane sa njima, među kojima je i NIS.

Srbija će tražiti da pregovara ponovo

Vučić je izjavio da će Srbija zatražiti od predstojeće američke administracije da još jednom razmotri odluku o uvođenju sankcija NIS-u. Kako je kazao, da vidimo možemo li dobiti neke olakšavajuće okolnosti po pitanju odluka koje su već donesene. Vučić je u Predsjedništvu istakao da Srbija nije neprijateljska zemlja Rusiji i da ne želimo “nikakvo neprijateljsko preuzimanje tuđe imovine”, zbog čega će on razgovarati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, najprije telefonom.

Istakao je da građani Srbije ne treba da brinu, i da neće biti nikakvih nestašica.

“Zaštitićemo interese Srbije po svaku cijenu, građani nemaju razloga da brinu, neće biti nikakvih nestašica i neće biti bilo kakve ekonomske katastrofe, pobijedićemo i ovog puta i Srbija će ove 2025. godine biti najbrža rastuća ekonomije Evrope”, rekao je on.

Očekuju izlazak ruskog kapitala do 25. februara

Predsjednik Srbije kaže da je riječ o veoma teškim sankcijama, koje imaju dva pravna osnova – jedan iz 2014. i jedan iz 2020. godine, iz doba administracija Baraka Obame i Džozefa Bajdena.

“Riječ je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji i traži se potpuni izlazak ruskog kapitala i interesa iz NIS-a. Kompanija će moći da redovno posluje, ali sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i on mora da bude odobren od strane Sjedinjenih Država. Za sve operacije imaćemo 45 dana, zaključno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo sve sa Rusijom, imamo prostora do 10. marta jedino još finansijsku transakciju da produžimo, ali i to mora da bude odobreno od Ministarstva finansija SAD”, rekao je predsjednik Srbije. On je rekao da su SAD uvele sankcije NIS-u i da je to sveobuhvatan udar na ruske kompanije i kompanije koje su povezane sa njima, među kojima je i NIS.

Tržišna vrijednost do 1,3 milijarde eura

Kao jedno od mogućih rješenja prethodnih dana se spominjalo da bi država mogla da otkupi akcije NIS-a. Glavni broker u kompaniji “Momentum sekjuritiz”, Nenad Gujaničić procjenjuje da bi NIS mogao da košta Srbiju od nekoliko stotina miliona eura do 1,5 milijardi eura.

„Vrijednost NIS, prema cijenama akcija na Beogradskoj berzi, koje su u dva dana pale za oko 10 odsto, spustila se na ispod milijardu eura. Tržišna vrijednost NIS na berzi varira nekoliko posljednjih godina između milijardu i 1,3 milijarde, ali aktuelne cijene akcija na Beogradskoj berzi ne treba da se prihvate zdravo za gotovo“, rekao je Gujaničić nedavno za Be

Slični Članci