Čini se da je američki pritisak na Rumuniju trenutno zaustavio kineske ambicije da povežu zemlje i kontinente putem njihove Pojas i put inicijative.
Rumunska vlada koja posjeduje 80 procenata Nuklearelektrike zatražila je od ove kompanije da prekinu pregovore sa svojim kineskim partnerom o izgradnji dva nova nuklearna reaktora, saznaje South China Morning Post.
Nuklearelektrika već ima dva reaktora, a u skladu sa pismom o namjerama potpisanom 2015. godine, dogovorili su sa CGN-om (China General Nuclear) da uspostave zajedničko ulaganje za razvoj, izgradnju i rad još dva reaktora.
Andrea Brinca, potpredsjednica istraživačkog centra rumunskog Instituta za proučavanje azijsko-pacifičkog regiona ocijenila je da su „ekstremne preporuke“ Sjedinjenih Država i EU možda igrale ulogu u odluci rumunske vlade.
Uprkos tome, Peking planira da nastavi sa ulaganjem novca u zemlje duž Pojasa i puta.
U prvom kvartalu ove godine Kina je uložila 5.23 milijarde dolara u 53 zemlje.
Očekuje se da će inicijativa obuhvatiti infrastrukturne projekte u vrijednosti od oko bilion dolara, u više od 125 zemalja.
Kada je u pitanju Pojas i put, postoje tvrdnje da će siromašne zemlje koje imaju veliku potrebu za kineskim ulaganjima biti opterećene neodrživim dugovima i da ih Peking koristi samo za širenje svog geopolitičkog uticaja.
Ove tvrdnje je vlada Kine negirala.