“Dobijamo kreditni rejting, izlazimo na evropsku berzu i emitujemo korporativnu obveznicu na toj berzi. To smo već jednom planirali, ali nas je izbijanje rata u Ukrajini kao i i kasnija nestabilnost na međunarodnim tržištima kapitala i rast kamatnih stopa zaustavili u tome”, rekao je on.
U razgovoru vođenom prije vanredne sjednice, naveo je da kada je riječ o korporativnoj obveznici, Telekomu Srbija nije cilj da povećava dug već da refinansira dio manje povoljnih kredita.
“Već od ove godine poslujemo sa pozitivnim cash-flow i faktički ćemo početi da smanjujemo dug. Smatramo da je pravi trenutak za to, pošto je počeo trend snižavanja kamatnih stopa”, rekao je Lučić.
Naveo je da je slijed koraka do emisije korporativne obveznice takav da prvo Skupština akcionara daje odobrenje za emisiju u vrijednosti od 450 do 800 miliona eura.
Dodao je da to znači da će konačna odluka zavisiti od situacije na tržištu i naveo da je poznato da američki FED i Evropska centralna banka spuštaju referentne stope i da postoji trend smanjenja kamatnih stopa.
“Osim podrške Skupštine akcionara, nama je potreban kreditni rejting barem dvije od tri globalne rejting agencije – S&P Global Ratings, Moodys ili Fitch, a zatim slijedi izlazak na berzu i emitovanje obveznice. Sam tajming emitovanja zavisiće od naše i procjene partnera u ovom procesu, a to je Bank of America, ali može se desiti već do kraja oktobra ili u prvom kvartalu naredne godine. Za razliku od 2022. godine, ovoga puta je sigurno da ćemo dobiti rejting, izaći na berzu i plasirati obveznicu – sve ostalo je stvar određivanja pravog tajminga i poštovanja berzanskih procedura”, precizirao je Lučić.
Prema njegovim riječima, na tajming emisije utiču brojne globalne neizvjesnosti.
“Uvjeren sam ipak da ćemo uspješno plasirati obveznicu, dobiti dobru kamatu i refinansirati dio kredita, što će nam dati dodatnu snagu”, rekao je Lučić, a prenosi Euronews.rs