Crnogorski aerodromi do 13. oktobra opslužili su više od dva i po miliona putnika, saopštio je u intervjuu za Dnevnik izvršni direktor Aerodroma, Roko Tolić. Kada je u pitanju odluka o davanju aerodroma pod koncesiju, Tolić je kazao da bi to trebalo učiniti samo u slučaju dobre ponude. U suprotnom, neophodno je osloniti se na sopstvene snage.
“Svoju upravljačku karijeru sam posvetio tome da aerodrom ne ide u koncesiju, nego da ostane funkcionalan, samodostatan i operativan na evropskom nivou. Isto tako, sada mogu reći da ovdje ima i te kako domaće struke i pameti koja je sposobna izvesti taj zadatak, ukoliko to bude potrebno. Naravno, taj smjer bi oduzeo dosta više vremena nego ova odluka, za koju ne bih rekao da je iracionalna, dapače, jer pred ovom Vladom, koja je vrlo ambiciozna, stoje brojni planovi u segmentu infrastrukture – ne samo u avio-saobraćaju, nego i u drumskom i pomorskom, posebno u željezničkom, na koji EU dosta polaže i daje sredstva. U tom dijelu, dakle, odluka da se pokuša dobiti adekvatna ponuda za crnogorske aerodrome je racionalna. Ukoliko ona bude dobra, a znamo da su u drugom krugu relevantni ponuđači, vjerujem da će odluka biti donesena na pravi način. Dakle, dobra ponuda – koncesija, loša ponuda – oslanjamo se na vlastite snage i mislim da možemo izvesti taj zadatak“, kaže on.
U prethodnom periodu smo svjedočili infrastrukturnim problemima na aerodromima. Tokom ljetnjih mjeseci zgrade su prokišnjavale, a klimatizacija nije bila adekvatna. Što ćete raditi da promijenite tu situaciju?
Infrastrukturni problemi nisu od juče, to vam je poznato, i mi smo sada u jednom interesantnom periodu u kojem se borimo za povećanje broja linija i putnika. Istovremeno, moramo im pružiti uslugu na znatno višem nivou komfora nego što je sada slučaj. Moj tim intenzivno radi na proširenju kapaciteta u Podgorici i Tivtu u datim okolnostima. Naravno, dinamika i obuhvat radova zavise od velikog pitanja: da li će aerodromi ići u koncesiju ili će ostati pod našom upravom.
Kako ste zadovoljni proteklom ljetnjom turističkom sezonom i koliko ste dosad opslužili putnika?
Brojimo posljednje dane sezone i naravno, izražavamo veliko zadovoljstvo, s obzirom na to da je riječ o rekordnoj godini za aerodrome Crne Gore, sa skoro 2,6 miliona prihvaćenih i otpremljenih putnika, što je najbolji rezultat našeg preduzeća.
Loša aviodostupnost Crne Gore kao turističke destinacije jedna je od glavnih zamjerki turističke privrede?
Jedna istorijska ličnost ovih prostora je svojevremeno rekla: ‘Shvatio sam poruku, ali se ne osjećam krivim’. Šalu na stranu, iza nas je rekordna sezona, sa najvećim brojem putnika ikad, što govori da problem uspješnosti ili neuspješnosti sezone možda leži na nekoj drugoj adresi. Naravno, ne spavamo na lovorikama – radimo na povećanju aviodostupnosti, posebno u predsezoni i postsezoni, kako bismo sezonski promet proširili.
Možemo li u ovom trenutku najaviti nove linije i ka kojim destinacijama?
Orijentisali smo se prema interesu tržišta, posebno prema sjevernoj Njemačkoj, Nizozemskoj i Velikoj Britaniji. Imamo dogovore sa brojnim prevoznicima koji povećavaju kapacitete. Fokusirali smo se na špansko tržište i blizu smo dogovora sa kompanijom Vueling za liniju ka Barseloni, a očekujemo čarter letove iz Madrida.
Odlazak niskobudžetnih kompanija preusmjerio je putnike ka drugim aerodromima u regionu. Da li ste pregovarali sa niskotarifnim prevoznicima?“
Pregovarali smo, imamo dobru zastupljenost tradicionalnih prevoznika, a podršku imamo i od EasyJet-a i Wizz Air-a. Radimo na tome da Ryanair poveća svoje prisustvo. Takođe, prilagodili smo naš paket podsticaja kako bi bio atraktivniji, i očekujemo da se uključe i drugi sektori privrede kako bi Crna Gora postala još konkurentnija.
Izvor: RTCG