Ako bi Škotska napustila uniju, čitava simbolika Kraljevstva bila bi poljuljana. Čak i sam naziv “Velika Britanija” bio bi doveden u pitanje.
Scenario po kojem bi zagovornici nezavisnosti nadjačali pristalice kampanje “Bolje je zajedno” izazvao bi velike promjene na političkoj, ekonomskoj i vojnoj mapi Velike Britanije.
– Škotska nije neka tamo kolonija, već dio našeg bića. Ona nas čini onim što jesmo – rekao je londonski gradonačelnik Boris Džonson, objašnjavajući zašto se protivi otcjepljenju. Među Škotima koji će 18. septembra odlučivati o budućnosti svoje zemlje, mnogi dijele njegovo mišljenje. Ishod referenduma brine i Britance, koji se pitaju da li unija može da bude ista bez svog važnog člana.
Čak i sam njen naziv je doveden u pitanje. Prema pisanju “Vašington posta”, Ujedinjeno Kraljevstvo u slučaju škotske nezavisnosti ne bi imalo osnova da zadrži to ime jer više ne bi bilo ujedinjeno, a naziv “Engleska, Vels i Sjeverna Irska” je suviše komplikovan.
– Niko ne može da porekne veliki doprinos koji su Škoti dali britanskoj politici – kaže istoričar Endru Roberts, koji smatra da bez Škota britanska politička scena ne bi bila ista.
Da li će kraljica Elizabeta ostati kraljica Škotske?
Otcjepljenjem od Velike Britanije Škotska ne bi automatski postala republika, što znači da bi kraljica Elizabeta ostala kraljica Škotske makar još neko vrijeme. Škoti bi kasnije mogli da organizuju još jedan referendum o državnom uređenju.
Da li će Škotska zadržati funtu?
Škotski premijer Aleks Salmond tvrdi da bi ta zemlja zadržala funtu kao zvaničnu valutu i u slučaju dobijanja nezavisnosti. Međutim, britanski politički lideri protive se takvom scenariju. Stručnjaci upozoravaju da bi pokretanje nove valute bilo skupo i komplikovano.
Da li će na granicama biti uvedena pasoška kontrola?
Lider laburista Ed Miliband zapretio je postavljanjem stražara na granicu u slučaju da većina glasača zaokruži “da” na referendumskom listiću. Ipak, vjerovatnija je opcija po kojoj će iz Engleske u Škotsku, i obrnuto, moći da se putuje bez pasoša.
Da li će premijer dati ostavku?
– Ne planiram da dam ostavku u slučaju škotske nezavisnosti – jasno je naglasio Dejvid Kameron, ali kao premijer koji je izgubio dio teritorije on bi svakako trpio veliki pritisak. Škotski poslanici bi u maju 2015. morali da napuste parlament u Londonu.
Za koga će igrati škotski sportisti?
– Nisam mnogo razmišljao o otcjepljenju jer ne vjerujem da će se desiti, ali ako do toga dođe, igraću za Škotsku – rekao je teniser Endi Marej. Britanci bi mogli da ostanu i bez drugih uspješnih sportista. Škoti su na Olimpijadi 2012. osvojili 20 odsto britanskih medalja.
Šta će biti sa naoružanjem?
Nuklearno oružje koje Velika Britanija poseduje u okviru programa “Trident” trenutno se nalazi u Škotskoj. Ako se unija raspadne, Britanci će vjerovatno željeti da ga premjeste, ali stručnjaci upozoravaju da bi to nosilo velike troškove i bezbjednosne rizike.