Ako se borite sa lošim kreditom, kreditni sistem može djelovati kao da se snaga čitavog svijeta obrušila na vas. Međutim, iako su posljedice lošeg kredita veoma teške u današnje vrijeme, istina je da su u prošlosti bile još i gore. Dužnici su veoma grubo tretirani, ali i zajmodavci. Evo i tri dokaza za to.
Hamurabijev zakonik (1780 p.n.e.)
Ovaj drevni vavilonski kod zakona je jedan od najranijih poznatih pisanih zakona – i prepun je pravila koji se odnose na kredit i dug. Na neki način, nudi veoma proračunat pristup kreditu – pravila ograničavaju kreditorima iznos kamate koju mogu da naplate, a pružaju dužnicima opcije kako će dug isplatiti.
Međutim, neke od ovih opcija su veoma ekstremne. Na primjer: „Ako neko ne uspije da isplati dug i proda sebe, suprugu, sina i ćerku za novac ili ih da na prinudni rad – oni će raditi tri godine u kući čovjeka koji ih je kupio, ili vlasnika, a četvrte godine biće slobodni.“
Stari Zavjet- Jezekilj (592-570 p.n.e.)
Postoji razlog zbog koga Stari Zavjet ima tako “vatrenu” reputaciju. Posljedice prekršaja su ozbiljne.
A u Jezekiljevoj knjizi kamata se smatrala prekršajem – „On je pozajmljivao pod kamatom i uzimao profit. Da li će takav čovjek živeti? Ne! Zato što je uradio sve te gnušave stvare, biće smaknut; njegova krv biće prolivena.“
Sedmi krug pakla, Dante, Božanstvena Komedija (1308-1321)
Danteov Pakao je epska poema koja pokazuje put jednog čovjeka kroz pakao. Iako ova literatura nije služila kao osnova zakona za pozajmljivanje u to vrijeme, svakako je nudila nekoliko pogleda na vrijednosti ljudi koji su živjeli u 14. veku. Stoga, u Danteovoj viziji, pogodite ko živi u sedmom krugu pakla?
Oni koji naplaćuju prekomjernu kamatu. Među ostalim stanovnicima nalaze se nasilnici, ubice i bogohulnici. Svi oni provode vječnost u pustinji vatre u kojoj takođe pada vatrena kiša…