A mislili ste da je teško sa kreditima?

Ako se borite sa lošim kreditom, kreditni sistem može djelovati kao da se snaga čitavog svijeta obrušila na vas. Međutim, iako su posljedice lošeg kredita veoma teške u današnje vrijeme, istina je da su u prošlosti bile još i gore. Dužnici su veoma grubo tretirani, ali i zajmodavci. Evo i tri dokaza za to.

Hamurabijev zakonik (1780 p.n.e.)

Ovaj drevni vavilonski kod zakona je jedan od najranijih poznatih pisanih zakona – i prepun je pravila koji se odnose na kredit i dug. Na neki način, nudi veoma proračunat pristup kreditu – pravila ograničavaju kreditorima iznos kamate koju mogu da naplate, a pružaju dužnicima opcije kako će dug isplatiti.

Međutim, neke od ovih opcija su veoma ekstremne. Na primjer: „Ako neko ne uspije da isplati dug i proda sebe, suprugu, sina i ćerku za novac ili ih da na prinudni rad – oni će raditi tri godine u kući čovjeka koji ih je kupio, ili vlasnika, a četvrte godine biće slobodni.“

Stari Zavjet- Jezekilj (592-570 p.n.e.)

Postoji razlog zbog koga Stari Zavjet ima tako “vatrenu” reputaciju. Posljedice prekršaja su ozbiljne.

A u Jezekiljevoj knjizi kamata se smatrala prekršajem – „On je pozajmljivao pod kamatom i uzimao profit. Da li će takav čovjek živeti? Ne! Zato što je uradio sve te gnušave stvare, biće smaknut; njegova krv biće prolivena.“

Sedmi krug pakla, Dante, Božanstvena Komedija (1308-1321)

Danteov Pakao je epska poema koja pokazuje put jednog čovjeka kroz pakao. Iako ova literatura nije služila kao osnova zakona za pozajmljivanje u to vrijeme, svakako je nudila nekoliko pogleda na vrijednosti ljudi koji su živjeli u 14. veku. Stoga, u Danteovoj viziji, pogodite ko živi u sedmom krugu pakla?

Oni koji naplaćuju prekomjernu kamatu. Među ostalim stanovnicima nalaze se nasilnici, ubice i bogohulnici. Svi oni provode vječnost u pustinji vatre u kojoj takođe pada vatrena kiša…

Slični Članci