Međutim, Leonid Bershidsky iz Bloomberga smatra da je možda Cook propustio šansu. Ove nedelje Grčka je pribjegla očajničkim mjerama da skupi 750 miliona eura kako bi platila dug MMF-u. Gradonačelnik Soluna je tražio da se predaju rezerve, nekima su kasnile plate. Iz vlade su upozoravali da će zemlja ostati bez novca za samo nekoliko nedelja.
U međuvremenu, Apple je skupio 194 milijarde dolara gotovine i gomila je i dalje. Kompanija se odrekla nekih skupih projekata kao što je misija u svemir ili nova vrsta automobila, ali je sa s druge strane uložila u poboljšanje malih proizvoda koje već imaju, kao to je, na primjer, Apple Watch.
Bershidsky je izračunao da Apple, Microsoft, Google, Pfizer i Cisco imaju oko 429 milijardi dolara zaliha. Većina vodi poslove van SAD-a zbog poreskih olakšica koje dobijaju u drugim zemljama.
Ako bi se polovina tog novca iskoristila kao zalog za Grčku, to bi smanjilo dug zemlje na 70% BDP-a koji bi se tada mogao kontrolisati.
Zauzvrat, Grčka bi mogla ponuditi ovim tehnološkim divovima neki poreski dogovor. To je nešto što Apple već ima u Irskoj gdje plaća porez na dobit samo dva posto, iako je korporativni porez u Irskoj 12,5 posto.
Bershidsky kaže da postoji mogućnost i da EU prihvati ovakvu vrstu dogovora, i pored istrage koja se vodi protiv Applea u Irskoj, jer ne želi da Grčka bankrotira.
Grčka bi mogla da postane novo sjedište za Apple, Microsoft, Google i Cisco, a to bi moglo povećati i broj radnih mjesta i dodatno razvije tehnologiju u zemlji.j
“Uvjeren sam da bi ovakva vrsta spašavanja naišla i na odobaravanje kod grčkog naroda kada bi se raspisao referendum”, rekao je Bershidsky.