Započnimo ovaj tekst jednim misaonim eksperimentom koji bi vam mogao promijeniti pogled na novac. Zaradili ste određeni kapital, dosta vam je stresa, rokova i šefova. Tražite izlaz. Tražite način kako „pustiti mozak na ispašu“, a da novac i dalje sjeda na račun.
Kako to izvesti? Prva pomisao većine investitora je „sveti gral“ pasivnog prihoda – život od dividendi. Zvuči kao savršen plan: glavnica stoji, a renta kaplje. Ali, ta idilična slika skriva matematičku zamku koja košta milione?
Mehanika ‘besplatnog’ novca
Prije nego što uronimo u brojeve, razjasnimo osnove. Koncept života od dividendi podrazumijeva investiranje u imovinu (dionice ili fondove) koja vam na vašu glavnicu redovno, mjesečno ili godišnje, isplaćuje određeni iznos dobiti.
U klasičnom investiranju za rast, te se dividende automatski reinvestiraju kako bi se iskoristila snaga složene kamate. Ali u scenariju „rentijera“, vi taj novac uzimate sebi za životne troškove, dok glavnicu ostavljate netaknutu. U teoriji sjajno. U praksi?
Hladan tuš: Porezi, inflacija i skriveni troškovi
Za potrebe ovog eksperimenta, kao cilj smo postavili generisanje prosječne srpske plate, koja trenutno iznosi oko 930 eura. Na prvi pogled dostižno, ali slika se brzo kvari zbog tri ključna faktora:
-
Poreska realnost: Ako želite legalne isplate, država je vaš prvi „partner“. Porez na kapitalnu dobit u Srbiji iznosi 15 odsto. To znači da vaš portfelj mora generisati znatno više od 930 eura bruto kako bi vam nakon poreza ostao željeni neto iznos.
-
Tihi ubica – inflacija: Iznos koji je danas pristojna plata, za deset godina može biti ekvivalent socijalnoj pomoći. Ako trošite svu dividendu, a vaša glavnica ne raste dovoljno brzo da zadrži kupovnu moć, plan vam pada u vodu.
-
Rizičnost: ETF-ovi koji nude visoke dividendne prinose često skrivaju strukturne probleme.

Zamka visokih prinosa: Primjer Solactive Global ETF-a
Krenimo s primamljivom opcijom. Uzeli smo tipični ETF s visokim prinosom – Solactive Global Super Dividend ETF. Njegovi brojevi na papiru izgledaju sjajno: nudi impresivnu prosječnu godišnju dividendu od 12,42 odsto.
Međutim, postoji „kvaka“. Vrijednost njegove imovine godišnje pada za gotovo 14 odsto.
Prevedeno: Dividenda vam stiže, ali vaša temeljna investicija kopni. Da biste izvukli prosječnu srpsku platu kroz ovaj ETF, morate alocirati nešto više od 89.800 eura. Kada uračunamo porez od 15 odsto, dolazimo do potrebnih 105.700 eura.
Ovu opciju odmah odbacujemo. Zašto? Jer uprkos isplatama, vi efektivno gubite novac.
Cijena sigurnosti: Koliko košta 930 eura mjesečno?
Potražimo stabilnijeg kandidata čija imovina ne gubi na vrijednosti. Naš izbor je STOXX 600, indeks evropskih dionica koji bilježi prosječnu godišnju aprecijaciju (rast cijene) od 4,6 odsto.
Ovaj ETF nudi prosječnu godišnju dividendu od ne baš impresivnih 2,83 odsto. Ako želite putem ovakve dividende doći do prosječne srpske plate, a pošten ste građanin koji uredno plaća porez na kapitalnu dobit, na računu vam treba „tričavih“ 464.000 eura.
Ovdje se moramo zaustaviti i postaviti logično pitanje: Ako već imate 464.000 eura kapitala, da li je prosječna srpska plata zaista plafon kojem treba da stremite?
Desetogodišnji dvoboj: Dividenda vs. Total Return (Nasdaq)
Za kraj, napravimo poređenje koje najbolje ilustruje oportunitetni trošak ove strategije. Zamislite period od 10 godina.
Scenario A: Život od dividendi (STOXX 600)
Tokom 10 godina, STOXX 600 vam je na ime dividende isplatio ukupno 170.000 eura. Istovremeno, vrijednost vaše glavnice (početnih 400.000 eura) narasla je za 57 odsto i sada iznosi 630.000 eura. Budući da niste reinvestirali dividendu, to je iznos s kojim izlazite iz investicije. Ukupan rezultat (isplate + rast glavnice): Obogatili ste se za 402.000 eura.
Scenario B: Investiranje u rast (Nasdaq)
U istom tom periodu, zaboravili ste na „pasivnu platu“, našli drugi izvor prihoda i uložili tih istih 400.000 eura u Nasdaq. Nakon 10 godina, Nasdaq vas je značajno nagradio. Na vaših početnih 400.000 eura, u plusu ste za impozantnih 1.688.000 eura.
Presuda
Razlika je jasna. Insistiranje na dividendama koštalo vas je više od milion eura potencijalne dobiti. Drugim riječima, osim ako niste na kraju radnog vijeka i zaista vam je dosta svega, jednostavno nađite posao, a dividendu reinvestirajte.
Izvor: rs.bloombergadria.com










