Od Alžira do Španije, a nije ni SFRJ zaostajala: Ko su kroz decenije bili najveći izvoznici vina

Kada govorimo o najvećim izvoznicima vina, odmah se pomisli na Francusku, Italiju, Španiju, dok  posljednjih  godina pri vrhu liste izvoznika godina imate i Čile, Australiju i Južnu Afriku…

Ipak, rijetki znaju da je nekada po izvozu prednjačio Alžir, a da je Italija primat preuzela tek sedemdesetih godina prošlog vijeka.

Međutim, ni nekadašnja SFRJ  nekada nije bila slab igrač na ovom”vinskom” tržištu.

Početkom šezdesetih godina prošlog vijeka je i naša bivša država, SFRJ bila među deset najvećih izvoznika vina, sa preko 45 miliona tona izvezenih godišnje. SFRJ je bila poznata po tome što je masovno izvozila vina, često u bačvama, gde su vina kasnije bila flaširana i prodavana pod lokalnim brendovima u zemljama uvoznicama, poput Nemačke i Ujedinjenog Kraljevstva.

Tikveš u Makedoniji bio je jedan od najvećih centara masovne proizvodnje vina, a  nijesu zaostajali ni u drugim republikama, sa proizvedenim cvičekom, laškim rizlingom, malvazijom, graševinom, dingačom, žilavkom, blatinom, i našim nezaobilaznim vrancem… Jugoslovenska vina bila su popularna zbog svoje cijene i raznovrsnosti, a najviše su se izvozila u zemlje Istočnog bloka i Zapadne Evrope. Sada, jedino se još “drži” Sjeverna Makedonija na listi najvećih izvoznika, i između 2010. i 2020. godine bila je među prvih 20 svjetskih izvoznika.

Pogledajte kako se mijenjala rang lista navećih izvoznika vina:

 

Alžir je bio na vrhu izvoznika vina pedesetih godina prošlog vijeka, zbog velikog kolonijalnog uticaja Francuske i obimne proizvodnje vina namijenjene evropskom tržištu. Druge države poput Francuske, Italije, i Španije zauzimale su pozicije nakon Alžira pozicije.

Italija preuzima vodeću poziciju sedamdeseth godina, zahvaljujući povećanoj proizvodnji i globalnoj popularnosti sorti kao što su Chianti i Prosecco, a Francuska ostaje značajan izvoznik, dok Španija napreduje zahvaljujući sortama kao što su Rioja i Cava.

Francuska i Italija devedesetih dominiraju na listi, ali sve više pažnje privlače Španija i Portugalija, poznati po izvozu Porto vina.

Od 2000. do danas  Španija često preuzima prvo mjesto, zahvaljujući velikim količinama izvoza i sortama poput Tempranilla. Italija i Francuska ostaju u vrhu sa specijalitetima poput Barola, Champagne i Bordeaux vina.  Tu su sada i novi izvoznici poput Čilea, Australije i Južne Afrike rastu u popularnosti zbog kvalitetnih i pristupačnih vina, kao što su Shiraz i Sauvignon Blanc.

  • Jasno je da je Francuska sinonim za prestižne brendove poput Château Margaux, Moët & Chandon, i Dom Pérignon. Italija je poznata po svojim regionalnim vinima kao što su Amarone della Valpolicella i brendovima poput Antinori. Španija ističe Rioju i Sherry, dok Čile postaje poznat po svojim Cabernet Sauvignon i Merlot sortama. Australija dominira izvoznim tržištem sa Shiraz vinima, a Novi Zeland se specijalizovao za Sauvignon Blanc.

(Bankar.me)

 

Slični Članci