Ko je pravi pobjednik trke za Addiko banku: Diplomat Pay izašao iz vlasništva, ušli AIK i Gorenjska banka

Kada je sredinom avgusta prošle godine Evropska centralna banka (ECB) privremeno zamrzla akcije srpskih firmi Diplomat Pay i Alta Pay u Addiko banci zbog sumnje da su zajednički djelovale u sticanju kvalifikovanog udjela u ukupnom iznosu od 19,62 odsto kapitala, bio je to pretposljednji čin drame oko preuzimanja austrijske banke.

Na kraju ni slovenački NLB, niti Agri Europe u vlasništvu pokojnog biznismena Miodraga Kostića, nijesu uspjeli da preuzmu kontrolu nad Addiko bankom, a u međuvremenu su se učesnici tog postupka prerasporedili kada je riječ o vlasničkoj stukturi: Diplomat Pay je izašao iz vlasništva, ali su među novim igračima i oni iz Kostićevog tima – Gorenjska i AIK banka.

Najnovija transakcija sprovedena je 10. decembra 2024. godine, kada je S-Quad Handels- und Beteiligungs GmbH preuzela 9,99% akcija Addiko Bank AG od srpske kompanije Diplomat Pay d.o.o., čime je austrijska firma postala najveći pojedinačni akcionar Addiko Bank AG.

Međutim, Diplomat Pay d.o.o. i dalje vodi postupak protiv Evropske centralne banke (ECB), tražeći poništenje odluke iz avgusta 2024. godine, kojom su suspendovana njihova prava glasa u Addiko Bank AG, kao i nadoknadu troškova spora pred Opštim sudom Evropske unije.

Podsjećamo da je 13. avgusta 2024. godine ECB obavestila Addiko Bank AG da su srpske kompanije Alta Pay Group d.o.o. i Diplomat Pay d.o.o. zajednički stekle kvalifikovani udio od 19,62% akcija u Addiko Bank AG, a da o tome nijesu obavijestile Austrijsku agenciju za nadzor finansijskih tržišta (FMA), što je zahtijevano austrijskim Zakonom o bankarstvu. Zbog toga je ECB privremeno suspendovala prava glasa povezana sa ovim akcijama dok se ne utvrdi da je sticanje u skladu sa zakonskim propisima.

Kao odgovor na to, 14. oktobra 2024. godine, Diplomat Pay d.o.o. pokrenuo je pravni postupak protiv ECB, osporavajući suspenziju svojih prava glasa u skupštini akcionara. Slučaj je trenutno u postupku pred Opštim sudom Evropske unije. Diplomat Pay d.o.o. tvrdi da su im prekršena prava na pravičan postupak, uključujući pravo da se izjasne o navodima ECB, kao i pristup raspoloživoj dokumentaciji.

Foto: Vlasnička struktura Addiko Bank 07. januar 2025.

Još zanimljivije su transakcije koje je obavila kiparska kompanija Agri Europe Cyprus, koja je bila u vlasništvu pokojnog osnivača MK Grupe, Miodraga Kostića, i koja je takođe učestvovala u trci za preuzimanje Addiko banke. Agri Europe Cyprus je, prema zvaničnom portalu kompanije, holding koji konsoliduje bankarsku imovinu MK Grupe. Pod njenim okriljem su Gorenjska Banka, AIK Banka, Eurobank Direktna banka, brokerska kuća M&V Investments i GB Leasing.

Vratimo se sada na novembar prošle godine. Dana 8. novembra 2024. godine, kompanija Agri Europe Cyprus prodala je nešto više od milion akcija Addiko Banke Gorenjskoj banci. Istog dana, Agri Europe Cyprus prodaje AIK Banci oko 877.000 akcija Addiko Banke.

„Kao rezultat toga, proporcija glasačkih prava u Addiko Banci koja je prethodno direktno pripadala Agri Europe Cyprus pada ispod praga od četiri odsto (na nula), dok Gorenjska banka prelazi prag od pet odsto, a AIK banka od četiri odsto“, konstatovano je u berzanskoj dokumentaciji koja je pratila tu transakciju.

Kada smo kod glasačkih prava i strukture vlasništva, presek stanja na dan 7. januar 2025. godine pokazuje da je najveći pojedinačni akcionar sa 9,99 odsto kapitala sada austrijska kompanija S-Quad Handels- und Beteiligungs GmbH. Vlasnik te kompanije, Alexander Schütz, izjavio je za Bloomberg Adria u decembru 2024. godine da trenutno ne postoje planovi za sticanje još akcija u Addiko Banci, ali da će biti otvoreni za pregovore ukoliko drugi akcionari žele da prodaju svoje deonice, u zavisnosti od cene i saglasnosti nadležnih regulatora.

Na drugom mjestu po broju akcija sada su Gorenjska i AIK banka, koje zajedno posjeduju 9,69 odsto akcija. Treće mjesto pripada srpskoj Alta Pay Grupi, koja poseduje 9,63 odsto kapitala Addiko Bank, ali su joj glasačka prava u skupštini akcionara suspendovana istom odlukom protiv koje je Diplomat Pay pokrenuo pomenuti postupak protiv ECB. I konačno, pomenimo Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD), koja kao četvrti po veličini akcionar poseduje 8,4 odsto kapitala austrijske banke oko koje su se ljetos lomila koplja.

Addiko Bank, inače, zajedno sa svojih šest podružnica, od Srbije i Crne Gore, preko Bosne i Hercegovine do Hrvatske i Slovenije, pruža usluge za više od 828.000 klijenata u okviru CSEE, i to preko mreže od 197 ekspozitura i usluga digitalnog bankarstva.

Izvor: Biznis.rs

 

Slični Članci