Ravnoteža između posla i privatnog života postaje sve značajnija za radnike širom svijeta, a ovaj faktor je po važnosti nadmašio visinu zarade, zaključak je danas objavljenog godišnjeg istraživanja holandske međunarodne kompanije za zapošljavanje Randstad.
Balans između poslovnog i privatnog života bio je najvažniji faktor za 83 posto od 26.000 anketiranih radnika u 35 zemalja. Isti procenat ispitanika (83 posto) posebno naglašava sigurnost zaposlenja, dok je za 82 posto najveći prioritet plata, prenosi CNBC.
Prvi put u 22 godine istraživanja radnici su izjavili da im je ravnoteža između posla i privatnog života važnija od plate, što sugeriše da se tržište rada promijenilo nakon pandemije koronavirusa.
Radnici sada traže više od svojih poslodavaca, čak i u uslovima izazovnog ekonomskog okruženja i tehnoloških promjena.
Skoro polovina ispitanika, tačnije 45 posto, izjavila je da su već tražili bolje uslove na poslu, dok je 31 odsto napustilo posao koji nije omogućavao dovoljno fleksibilan rad.
Rad je danas više od same plate, a talenti širom svijeta traže radna mjesta koja su u skladu s njihovim ličnim vrijednostima, ambicijama i okolnostima, rekao je izvršni direktor Randstad-a Sander vant Norende.
Ravnoteža između posla i privatnog života najvažnija je za najmlađe radnike, pripadnike takozvane Generacije Z, ali i za ispitanike starije od 61 godine, koji se bliže kraju svoje karijere.
Velika većina zaposlenih, čak 83odosto, želi da im radno mjesto pruži osjećaj zajednice.
Radnici neće biti lojalni svom poslodavcu ako osjećaju da ne pripadaju organizaciji, a više od polovine ispitanika, 55 posto, spremno je iz tog razloga dati otkaz, što predstavlja značajan porast u odnosu na prošlogodišnjih 37 posto, navodi se u izvještaju.
Izvor: Euronews.rs