Vanredna sjednica Skupštine, na čijem dnevnom redu je, između ostalog, Predlog zakona o budžetu za ovu godinu, zakazana je za danas.
Sjednica bi trebalo da počne u 12 sati.
Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, dao je danas zeleno svjetlo na najvažniji ekonomski akt, kao i na Predlog odluke o zaduživanju Crne Gore.
Odbor je nastavio raspravu o budžetu započetu u decembru. U međuvremenu je Crna Gora u ovu godinu ušla sa privremenim finansiranjem, jer sjednica Skupštine na kojoj je trebalo da se raspravlja o budžetu krajem godine nije održana, jer opozicija to nije dozvolila zbog ustavne krize.
Ministar finansija, Novica Vuković, kazao juče na Odboru da čvrsto vjeruje da ne postoji opcija da Zakon o budžetu i odluka o zaduživanju ne budu usvojeni već na sjutrašnjoj sjednici.
On je uoči sjednice parlamenta još jednom apelovao na poslanike da usvoje taj dokument neophodan za nesmetano funcionisanje javnih finansija.
Ukoliko se to ne desi najveći rizik ministar Vuković vidi u otplati 650 miliona eura starih dugova, jer ako ne platimo jednu ratu, na naplatu će, kaže, stići kompletan dug. Zbog privremenog finansiranja već kasni isplata socijalnih davanja. Iako je u privremenom finansiranju država obavezna da izmiruje obavezne troškove medju kojima su plate,penzije i socijalnih davanja već je došlo do kašnjenja u isplati dječijih dodataka, naknada majkama sa troje i više djece, lične invalidnine. Ta davanja od danas trebalo bi da budu na računima građana.
“Mi smo, dakle, rešenje o privremenom finansiranju za januar troškove, koji su bili planirani na osnovu procjene za socijalna davanja, bili pripremili. Međutim, kada je rešenje stiglo konačno od Ministarstva kojim upravlja uvaženi kolega Gutić. Dakle, ono je bilo uvećano po konačnom obračunu. Mi smo morali da radimo nova rješenja. To su sve poteškoće koje se dešavaju kada je privremeno finansiranje u toku”, istakao je Vuković.
I zato ministar negira tvrdnje svih onih koju kažu da privremeno finansiranje nije alarmantno za javne finansije jer je primjenjivano i 2021, jer su tada, kako kaže ministar, bile drugačije okolnosti, jer nam nijesu na naplatu stizali stari dugovi. U prvom kvartalu država mora da otplati 650 miliona eura duga, a ministar objašnjava šta bi eventualno neusvajanje budžeta značilo za njihovu otplatu.
“Recimo, kredit Kinezima dospijeva u mjesecu, januaru, da Crna Gora, odnosno Ministarstvo finansija i na glavnom računu Trezora, imamo da servisiramo tekuće obaveze iz tekućih prihoda, ali nemamo mogućnost zaduživanja, u tom slučaju bi nama dospjelo kompletan dug koji smo koristili za izgradnju autoputa”, istakao je on.
Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti predviđeno je da, ukoliko se budžet ne usvoji do 31. decembra, Ministarstvo finansija potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.