Grupacija priređivača igara na sreću pri Privrednoj komori Crne Gore saopštila je da su zabrinuti zbog ignorisanja dijaloga i neprimjenjivosti zakona o porezu na dohodak fizičkih lica.
“Nakon više pokušaja institucionalnog djelovanja, imamo obavezu da i putem medija javnost obavijestimo o našim stavovima i reagujemo nakon više tekstova koji se tiču cjelokupne industrije igara na sreću i primjene, odnosno nemogućnosti adekvatne primjene, Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica (poreza na dobitke od igara na sreću)”, navode.
Grupacija priređivača igara na sreću pri Privrednoj komori Crne Gore, kako kažu, izražava ozbiljnu zabrinutost zbog izostanka adekvatne komunikacije i saradnje Ministarstva finansija sa priređivačima igara na sreću, uprkos višestrukim apelima na dijalog. Već duži vremenski period, od početka javne rasprave povodom ovog zakona, priređivači pojedinačno kao i putem grupacije, jasno su ukazivali na ključne probleme i konkretne razloge zbog kojih je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, kojim je uveden porez na dobitak od igara na sreću, neprimjenjiv u praksi.
“Priređivači su u tom procesu dostavili stručne analize, iznijeli argumente zasnovane na višedecenijskom iskustvu, te detaljno obrazložili sve pravne i tehničke manjkavosti i posljedice ovakvog zakonskog rješenja. Uprkos kontinuiranim pozivima na dijalog, uključujući i posljednji zahtjev za prisustvo predstavnika Ministarstva finansija sastanku Grupacije, održanom 17. januara, kojem se nijesu odazvali, ponovo je ukazao na neprihvatljivu praksu izbjegavanja institucionalne odgovornosti i uskraćivanja prostora za otvorenu, stručnu i konstruktivnu komunikaciju”, ističe se u saopštenju.
Vjeruju da ignorisanje ovih inicijativa narušava principe transparentnosti, partnerskog odnosa i zakonodavne prakse koja zahtijeva aktivno uključivanje svih relevantnih aktera. Upravo nepostojanje kvalitetnog dijaloga i povjerenja, kako kažu, rezultiralo je donošenjem neprimjenjivih zakonskih rješenja koja ugrožavaju legalno poslovanje i stvaraju prostor za dalji rast sivog tržišta.
Sistem bez efikasne koordinacije
“I posljednja situacija sa kojom smo upoznati sa regulatornom agencijom EKIP oko nemogućnosti ukidanja nelegalnih sajtova za igre na sreću jasno ukazuje na ozbiljne manjkavosti u koordinaciji državnih institucija. Nepostojanje dogovora između Ministarstva finansija i EKIP-a o borbi protiv nelegalnih sajtova za igre na sreću dodatno potvrđuje da ni Predlog zakona o igrama na sreću koji je trenutno u skupštinskoj proceduri, nije adekvatno pripremljen niti može biti implementiran. Problem, izgleda, nije samo u izostanku komunikacije Ministarstva finansija sa priređivačima, već i u nedostatku koordinacije između ključnih institucija zaduženih za implementaciju zakona. Ova situacija direktno sugeriše neophodnost istovremenog donošenja Zakona o igrama na sreću i adekvatnog regulisanja pitanja potencijalnog oporezivanja dobitaka od igra na sreću”, smatra Grupacija priređivača igara na sreću pri Privrednoj komori.
Iako je država uvela porez na dobitak od igara na sreću koji je u ovom obliku neprimjenjiv a koji suštinski predstavlja i biznis barijeru na relaciji priređivač igrač, situaciju, kako navode, dodatno pogoršava činjenica da država nije prethodno obezbijedila ni efikasne mehanizme za borbu protiv nelegalnog poslovanja. Dok legalni priređivači, koji uredno izmiruju sve zakonske obaveze, posluju u izuzetno zahtjevnim uslovima sa kontinuiranim novim nametima i barijerama, nelegalni subjekti nesmetano posluju, izazivajući ozbiljne štete po budžet i tržište.
“Podsjećamo da su legalni priređivači značajno doprinijeli budžetskim prihodima u 2024. godini, koji su prema posljednjem izvještaju Uprave za igre na sreću samo od koncesionih naknada za priređivanje igara na sreću iznosili 33.812.130,00 €, odnosno 51,27% više nego u poređenju sa 2023. godinom, pa ih opravdano i sama država naziva „rekordnim“, navode u saopštenju.
Za očekivati je bilo, kako kažu, da to bude podsticaj da država stvori siguran i održiv ambijent za poslovanje uz poštovanje principa odgovornog priređivanja igara na sreću.
“Međutim, i pored toga što se može očekivati da, imajući u vidu kontinuirano uvećanje svakog mjeseca, prihodi bužeta budu veći od planiranih 40 miliona eura po osnovu navedenih naknada, trenutno svjedočimo uvođenju novih finansijskih opterećenja, koja pritom na neadekvatan način oporezuju krajnje korisnike – igrače”, smatraju u Grupaciji priređivača igara na sreću pri Privrednoj komori.
Hitno potreban dijalog
Pozivaju Ministarstvo finansija, da u što kraćem roku, organizuje sastanak sa priređivačima igara na sreću – predstavnicima naše grupacije, kako bismo kroz konstruktivan dijalog stvorili osnov za održivu primjenu Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica.
“Iako vjerujemo da odredbe poreza na dobitak treba u potpunosti ukinuti, jer iste ne predstavljaju trošak priređivača već korisnika (igrača), spremni smo da damo pun doprinos u cilju definisanja primjenjivih mehanizama za naplatu poreza na dobitak shodno komparativnim iskustvima i osiguranja jednakih uslova za sve učesnike u sektoru igara na sreću.
Ukoliko Ministarstvo finansija nastavi da ignoriše naše pozive i ne preduzme konkretne korake ka rješavanju ovih pitanja, smatramo da će isključiva odgovornost za neefikasnost i nefunkcionalnost sistema priredjivanja igara na sreću, a posljedično i značajno umanjenje prihoda u državnom budžetu, biti na strani nadležnih državnih institucija”, zaključuje se u saopštenju.