Crna Gora se priprema za novu turističku sezonu s povećanim ambicijama i realističnim očekivanjima, ali i svjesna ograničenja koja nameću budžetski okviri. Direktorica Nacionalne turističke organizacije Ana Tripković-Marković, za Pobjedu je istakla ključne izazove i planove za unapređenje turističke ponude i promocije države na globalnoj sceni.
Iako je budžet za 2025. godinu planiran s blagim povećanjem, jasno je da on neće biti dovoljan za značajniji iskorak u svim segmentima promocije i razvoja. Tripković-Marković naglašava važnost dodatnih ulaganja kako bi Crna Gora mogla konkurisati destinacijama poput Grčke, Španije i Turske, koje već ulažu ogromne resurse u promociju, infrastrukturu i inovacije.
Suočavanje sa konkurencijom
Suočena s međunarodnom konkurencijom i sve zahtjevnijim tržištima, Crna Gora intenzivno radi na jačanju avio-povezanosti, inoviranju turističkog proizvoda i prilagođavanju strategije promocije kako bi održala korak s globalnim trendovima.
– Kada je riječ o budžetu za ovu godinu, svjesni smo da prošlogodišnji budžet nije mogao zbog svog limita da ispuni sva očekivanja, posebno u kontekstu povećanih izazova na međunarodnom tržištu i potrebe za jačom promocijom Crne Gore kao atraktivne turističke destinacije. Prema trenutnim informacijama, očekujemo da će budžet za 2025. godinu biti nešto veći, ali ne u onoj mjeri u kojoj bi omogućio značajniji iskorak u svim ključnim segmentima promocije i razvoja turizma. Ipak, jasno je da su dodatna ulaganja neophodna kako bismo mogli konkurisati najrazvijenijim turističkim destinacijama i adekvatno odgovoriti na njihove strategije – kazala je Pobjedi Tripković-Marković.
Ona dodaje da smo suočeni sa izazovima međunarodne konkurencije, gdje se nadmećemo s destinacijama poput Grčke, Španije i Turske, koje ulažu ogromne resurse u promociju, infrastrukturu i inovativne sadržaje.
– To zahtijeva ne samo prilagođavanje naše strategije promocije, već i kontinuirano unapređenje naše turističke ponude i infrastrukture kako bismo se diferencirali i privukli pažnju sve zahtjevnijih tržišta – kazala je Tripković-Marković.
Što se tiče prihoda, ona navodi da su podaci za prvih deset mjeseci prošle godine, prema informacijama koje je objavio Monstat, pokazuju da smo ostvarili rezultate koji su na nivou od 99 do 97 odsto u odnosu na 2023. i 2019. godinu.
– Ipak, kako bismo precizno utvrdili razliku između ostvarenih prihoda i ukupnog prometa, neophodna je detaljnija analiza. Ovo je od ključnog značaja za razumijevanje stvarne slike i donošenje odluka koje će unaprijediti efikasnost i rezultate naše turističke industrije – kazala je Tripković-Marković.
Avio-povezanost
Govoreći o avio-linijama, Nacionalna turistička organizacija sprovela je program podsticajnih mjera usmjerenih na unapređenje organizovanih avionskih dolazaka, koji su ključni za jačanje avio-povezanosti i dostupnosti Crne Gore.
– Prošle godine smo imali uspješnu prijavu za uvođenje novih linija, što će direktno doprinijeti povećanju turističkog prometa. Za 2025. godinu planiramo nastavak ovog programa, uz fokus na uvođenju novih linija i proširenju postojećih ruta, jer je avio-povezanost od ključnog značaja za razvoj cjelokupnog turističkog proizvoda. Intenzivno radimo na ovom polju jer vjerujemo da je dostupnost Crne Gore ključ za privlačenje većeg broja turista i ostvarivanje boljih rezultata u budućnosti – poručuje Tripković-Marković.