Namirnice jeftinije pet eura nego lani

Kupovina artikala u velikom marketu u Podgorici, čije nivoe cijena “Vijesti” prate, danas je 4,9 eura jeftinija nego u januaru prošle godine, pa korpicu od 15 proizvoda treba platiti 45,1 umjesto tadašnjih 50 eura. Slično je i u maloj podgoričkoj trgovini, u kojoj ove namirnice koštaju 5,3 eura manje nego u prvom mjesecu 2024. godine.

Na pijačnim tezgama međutim, nije bilo većih izmjena cijena za posljednju godinu.

Bitno je istaći da u januaru prošle godine, na snazi nije bila nijedna državna akcija za smanjenje inflacije, nakon što je tadašnja primjena “Stop inflaciji” obustavljena prvim danom 2024. godine. Tako je trenutno na snazi akcija za ograničenje marži “Limitirane cijene”, koja traje do 31. januara ove godine.

“Vijesti” su kao i pri ranijim odlascima u veliki market, primjetile da na policama nisu obilježeni svi proizvodi koji su dio Vladine akcije, ali i da je stanje bolje nego što je bilo prije mjesec. Tada je od praćenih artikala svega jedan nosio ovu oznaku, dok su danas označena tri. Ipak, iz “popusta” su i dalje izostavljeni mlijeko i jogurt, iako su obuhvaćeni akcijom.

To su neki od rezulata koje je pokazao mjesečni cjenovni barometar “Vijesti”, kojim je praćeno kretanje mjesečnih cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra 2023. godine, i to sredinom mjeseca, kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad. Riječ je o različitim namirnicama, istog proizvođača, identične vrste i gramaže, kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.

Meso ključna razlika

Kupovina svih artikla čije cijene “Vijesti” prate, u velikom marketu danas košta 4,9 eura manje nego u januaru prošle godine. Iako je pri poređenju ušteda osjetna, ova trgovina je i dalje 1,1 eura skuplja nego ona zabilježena prije mjesec, kada je za korpu trebalo dati 44 eura.

Cijena kilograma teletine je sada dva eura niža nego u istom mjesecu prošle godine, pa košta 13 umjesto tadašnjih 15 eura. Toliko je jeftinija i piletina, koja je povoljnija 2,3 eura nego lani. Jeftiniji za 30 centi je i litar mlijeka, pa umjesto 1,45 eura sada vrijedi 1,15 eura, dok 20 centi manje treba izdvojiti i za korpicu jaja, koja sada u velikom marketu košta 1,9 eura. Za 30 centi je povoljnija i stiješnjena šunka, koju treba platiti 3,6 umjesto ranijih 3,9 eura, a toliko je jeftiniji i kilogram krastavaca.

Sa druge strane, čokolada koja je lani koštala euro u velikom marketu, sada košta 1,3 eura. Deset centi je skuplji toalet papir, pa tako sada košta dva i po eura, iako je obuhvaćen državnom akcijom “Limitirane cijene”. Ovom akcijom su obuhvaćene i banane, ali je njihova cijena sada 1,1 euro, kolika je bila i u januaru prošle godine.

Cijena kaladonta i jabuka je takođe veća, pa su skuplji po deset centi nego u januaru 2024. godine. Ostale praćene cijene su ostale neizmijenjene u odnosu na prvi mjesec prošle godine.

U malom marketu, kupovina svih 15 proizvoda sa liste košta ukupno 32,1 eura, što je 5,3 eura jeftinije u odnosu na početak prošle godine. Korpica je tada koštala 37,4 eura. Ovi artikli su, takođe, trenutno jeftiniji oko 20 centi, nego što su bili prije mjesec.

Samo su riblji štapići danas skuplji nego prije godinu, dok su svi ostali praćeni artikli u malom marketu jeftiniji. Tako je kilogram piletine 2,8 eura jeftiniji nego lani, pa ga sada treba platiti osam umjesto ranijih 10,8 eura. Oko 40 centi su povoljnija jaja i mlijeko, dok je 25 centi jeftinija pasta za zube, 20 centi jogurt i šunka, a po deset centi toalet papir, banane, jabuke…

Među povrćem, po 40 centi su niže cijene paradajza i krastavaca.

U malom marketu je u posljednjih mjesec dana bilo osjetnih izmjena cijena, pa se za pola eura spustila cijena piletine, koja umjesto 8,5 košta osam eura, dok su po deset centi jeftiniji jogurt i banane. Sa druge strane, za 50 centi se uvećala cijena krastavaca, pa taj artikal umjesto decembarskih euro i po, danas treba platiti dva eura.

Većih korekcija cijena na pijaci nije bilo.

Akcija

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je krajem decembra, na radnom doručku povodom predstavljanja rezultata tog resora za prošlu godinu, kazao da će “Limitirane cijene” najvjerovatnije biti produžene i nakon januara, te da će trajati onoliko koliko je potrebno da se sačuva standard građana.

“Uradili smo istraživanje javnog mnjenja i analize trgovina, a moramo da sjednemo i sa privredom da zajedno kreiramo ambijent, ali ne da samo oni imaju benefit, a građani ne”, kazao je Đeljošaj i dodao da su akcijom uspjeli da zaustave rast cijena, da su je na vrijeme pokrenuli prije sprovođenja programa “Evropa sad 2”, jer je postojao rizik da će veći prihodi prouzrokovati i rast cijena.

“Limitirane cijene” su pokrenute 6. septembra i trajaće do 31. januara ove godine, a kroz njih su nakon nedavne izmjene – ograničene marže za 67 prehrambenih i higijenskih proizvoda, u trgovinama na veliko i malo. Marža je razlika u nabavnoj i prodajnoj cijeni robe. Tako su marže za sektor prehrane u trgovinama na veliko i malo ograničene na 10 odsto, dok su za higijenske proizvode ograničene na maksimalno 10 odsto, u trgovini na veliko i 15 odsto u trgovini na malo.

Državna akcija je prvobitno uključivala 66 proizvoda (51 prehrambeni i 15 higijenskih), ali je Vlada krajem novembra usvojila odluku i blago proširila spisak tako što je korigovala postojeći i dodala mu par domaćih mliječnih proizvoda. U “Limitrane cijene” su sada uvršteni domaći jogurt i kisjelo mlijeko svih gramaža, pa su na listi ukupno 52 prehrambene namirnice.

Osim ovih, na snazi je i ranija mjera za ograničenje marži na pet osnovnih prehrambenih namirnica, odnosno na suncokretovo ulje, kristalni šećer, brašno tip 400 i 500 i kuhinjsku so.

Novom Vladinom odlukom je iz grupe prehrambenih izvučeno i među ovih pet, uvršteno litarsko kravlje mlijeko u kesi. To znači da ovu listu sada čini šest namirnica. Maksimalna marža na ove proizvode u trgovini na veliko je pet odsto, dok u je u trgovinama na malo ograničena na sedam odsto.

Iz Vlade su kazali da je glavni razlog za ovaj potez bila zaštita domaćih proizvođača mliječnih namirnica koji su u posljednje vrijeme ugroženi kju groznicom.

Novembar blago skuplji
Crna Gora je u novembru zabilježila mjesečnu inflaciju pa su cijene bile 0,2 odsto više nego u oktobru prošle godine. Ovaj blagi rast cijena je uslijedio nakon septembra u kojem je zabilježen njihov pad – deflacija, i oktobra u kojem se nisu značajnije mijenjale.

Podaci Uprave za statistiku Monstat pokazuju i da su novembarske cijene bile u prosjeku više za 1,7 odsto, nego u istom mjesecu prošle godine, kao i da je najveći uticaj na mjesečnu stopu inflacije imao rast cijena povrća, odjeće, goriva, mlijeka, sira i jaja…

Slični Članci