Kompanija Airbus prošle godine je isporučila dvostruko više komercijalnih aviona nego njen najveći rival Boeing koji iz godine u godinu zapada u sve dublje probleme.
U brojkama to izgleda ovako – Boeing je u 2024. svojim kupcima isporučio 348 letelica a Airbus 766. Ovo je pad Boeinga ne samo u odnosu na konkurenciju već i na sopstvenu proizvodnju iz 2023. kada je na tržište plasirao 611 aviona. Dok pomenuta američka kompanija bilježi oštar pad, njen francuski rival Airbus je u prošloj godini imao četiri odsto više isporuka nego u 2023.
Šta se desilo Boeingu?
Američka kompanija sada praktično posluje kao tokom prvih pandemijskih godina kada se nije mnogo putovalo niti je postojala značajnija tražnja za avionima. Međutim, razlog za njegovo poniranje nije neka velika svjetska kriza, već loše poslovanje Boeinga. Njegove letilice su se u posljednjih nekoliko godina u sve učestalijim incidentima pokazivale kao manje bezbjedne nego konkurentske. Mediji navode da je razlog tome loša uprava Boeinga, ali i rezanje troškova poslovanja angažovanjem manje kvalitetnih kadrova.
Zbog svega navedenog incidenti sa Boeingovim letelicama pune novine. Primjera radi, prošlog januara njegovom modelu 737 otpala su vrata tokom leta. Istraga Federalne administracije za avijaciju pokazala je da nisu ispoštovani bezbjednosni standardi zbog čega je ta institucija ograničila proizvodnju ovih aviona. A upravo te letilice bile su tražene na tržištu i Boeing je planirao pomoću njih da podigne svoje poslovanje.
Poslovanju međutim nije bilo pomoći i zbog učestalih štrajkova radnika ali i zbog nedostatka djelova za proizvodnju. Ono što je u ovakvoj situaciji moglo da pomogne Boeingu da se oporavi bilo bi lansiranje na tržište novog modela pod imenom 777x, međutim ono je odloženo sa ove godine na 2026. U međuvremenu će se kompanija truditi da isporuči ono što duguje naručiocima, a tih porudžbina nije malo.
Budući da u globalnoj proizvodnji aviona praktično postoji duopol, Airbus za sada ne stiže da popuni rupu koju je u ponudi letelica napravio Boeing tako da će kupci aviona u narednom periodu morati da budu veoma strpljivi.
(Izvor: Biznis&Finansije)