Lukšić za portal Bankar: Stabilni poslovni rezultati Željezničkog prevoza, najveći izazov modernizacija vozova starih više od 50 godina

Željeznički prevoz Crne Gore očekuje pozitivne poslovne rezultate u 2024. godini, uz povećan broj putnika i stabilne prihode, uprkos izuzetno niskim cijenama voznih karata, kazala je u intervjuu za portal Bankar izvršna direktorica Željezničkog prevoza Crne Gore Dragana Lukšić. Ključni izazov kompanije, kako kaže, ostaje starost voznog parka, gdje prosječna starost vozova premašuje 50 godina. Lukšić poručuje da će im prioritet u narednom periodu biti modernizacija usluga, jačanje povjerenja korisnika i promocija željezničkog saobraćaja kao najpovoljnijeg vida prevoza. Planovi uključuju uvođenje vanrednih vozova tokom praznika i sezonskih linija poput ski-voza, što će, kako navodi, dodatno unaprijediti ponudu i privući nove korisnike. 

Sa kakvim poslovnim rezultatima će Željeznički prevoz završiti godinu? Jeste li zadovoljni prihodima?

Očekujemo pozitivan rezultat, koji će biti na nivou rezultata iz prošle godine. Mada, ne možemo precizirati, dok se ne završi poslovna godina. Mi možemo konstatovati da je povećan broj putnika, te da raste interesovanje za željeznički saobraćaj, a što se tiče cijena voznih karata, treba istaći da su cijene u željezničkom saobraćaju jako niske, kako bi bile pristupačne svim korisnicima, te smo prihodima shodno ovom nivou cijena uglavnom zadovoljni. Što se tiče prihoda od subvencija (državne subvencije), a kojI se definišu ugovorom o obavezi javnog prevoza, poželjno bi bilo uvećanje istih, imajući u vidu povećanje troškova kako tekućeg tako i investicionog održavanja, rezervnih djelova voznih sredstava , kao i drugih troškova.

Koji su najveći izazovi sa kojima se kompanija suočava u svakodnevnom poslovanju?
Najveći izazov je održivost redovitosti saobraćaja vozova. Izazov predstavljaju i vozna sredstva koja su zastarjela, rezervnih djelova nema na tržištu i teško se nabavljaju. Nekada određene djelove nije ni moguće nabaviti, već su neophodne reparacije ili potpuna zamjena sistema. Dosta voznih sredstava je u investicionim opravkama, 2 EMV su na remontu, takođe i više putničkih kola je u redovnim opravkama. Ovakvo stanje voznih sredstava zahtijeva konstantna ulaganja i velika novčana sredstva kako bi se vozni park održavao na adekvatnom nivou ispravnosti. Odmah po stupanju na dužnost kao izvršna direktorica zajedno sa inženjerima iz tehničkog sektora obišla sam remontne centre u kojima se rade investicione opravke kako bi se izvršio uvid u izvedene radove i u dogovoru sa remonterima vozna sredstva koja su na opravkama što prije, i uz obezbjeđenje kvaliteta radova, vratila u saobraćaj. Očekujemo dolazak jednog EVM sa remonta, a do kraja januara naredne godine i dolazak dvoje “Z” kola sa čime bi naš vozni park bio na zadovoljavajućem nivou što bi rezultiralo redovnim odvijanjem saobraćaja bez korišćenja alternativnog prevoza. Svi zajedno uz podršku resornog ministarstva treba da radimo na jačanju kapaciteta kompanije i unapređenju kvaliteta usluge.

Da li postoje planovi za modernizaciju voznog parka? Kada bi Crna Gora mogla dobiti nove vozove?

ŽPCG planira, uz podršku države, nabavku novih vozova. U junu 2024. godine, Vlada Crne Gore je dala garanciju za kreditni aranžman sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od 30 miliona eura za kupovinu novih elektromotornih vozova i sklopljen je Ugovor o kreditu sa EBRD-om. Ovi vozovi će saobraćati na cijeloj željezničkoj mreži Crne Gore, prvenstveno u lokalnom putničkom saobraćaju, i zamijeniće stare, energetski neefikasne garniture. Trenutno se radi na izboru konsultanata za pružanje podrške Jedinici za implementaciju projekta koja je pruziti podrsku u domenu postupka javne nabavke, a shodno procedurama i pravilima javnih nabavki EBRDa. Očekuje se da ce tender biti raspisan u prvom kvartalu naredne godine. Očekivani period isporuke EMV je dvije do tri godine od zaključenja ugovora sa najpovoljnijim ponuđačem.

Kakvi su planovi Željezničkog prevoza za naredni period?

Pored modernizacije usluge i nabavke novih voznih sredstava,ŽPCG intenzivno će raditi na jačanju povjerenja korisnika u naše usluge te promovisanju javnog prevoza željeznicom kao udobnog , bezbjednog i najpovoljnijeg vida prevoza. Imamo u planu uvođenje vanrednih vozova tokom novogodišnjih praznika kako bismo posebno mladima omogućili bezbjedno putovanje tokom prazničnih dana. Takođe, imamo u planu uvođenje vikend ski voza na relaciji Bar –Kolašin –Bar shodno raspoloživim kapacitetima, o čemu ćemo obavijestiti javnost blagovremeno.

Šta su najčešći razlozi kašnjenja vozova i koje mjere preduzimate kako bi se smanjila kašnjenja? Često dolazi i do otkazivanja polazaka. Zbog čega?

Razlog povremenog otkazivanja vozova je nedovoljan broj voznih sredstava. Potrebna su veća ulaganja kao i obnova voznog parka kako bi se redovitost željezničkog saobraćaja unaprijedila. Ipak, istakla bih da i kada dodje do otkazivanja nekog polaska, ŽPCG organizuje alternativni prevoz putnika autobusima kako bi svi korisnici naših usluga stigli do željene destinacije.

 Kolika je prosječna starost naših vozova?

Vozna sredstva su različite starosti i prosječna starost je preko 50 godina. Jedino su CAF EMV novijeg datuma i oni su u saobraćaj pušteni 2013. godine.

Dokle se stiglo sa procesom spajanja željezničkih preduzeća? Zbog čega je važan ovaj proces i kada bi on mogao biti okončan?

Upućen je predlog Odboru direktora za formiranje komisije u čijem bi sastavu bili predstavnici Ministarstva saobraćaja, članovi Odbora direktora, predstavnici ŽPCG i OŽVS. Svim detaljima vezano za ovaj proces blagovremeno ćemo obavijestiti javnost.

(Izvor: Bankar)

Slični Članci