Sedmični pad indeksa na Wall Streetu

Rast koji su berzanski indeksi u New Yorku ostvarili nakon izbora Donalda Trumpa za predsjednika uskoro će biti izbrisan.

S izborom Trumpa, investitore su obradovale najave nižih poreza i deregulacije za korporacije, ali inflacija i kretanje kamatnih stopa posljednjih sedmica ponovo su došli u prvi plan. I ove sedmice indeksi su zabilježili pad.

Akcije su dostigle rekordne vrijednosti nakon Trumpove pobjede na izborima u novembru, ali berza je posljednjih sedmica doživjela preokret. Trajno visoka inflacija i rastući prinosi američkih obveznica komplikuju Trumpove planove za velike ekonomske promjene koje je zacrtao, javljaju strane novinske agencije.

Širi indeks Standard & Poor’s 500 izgubio je 1,94 odsto na sedmičnom nivou i završio sedmicu na 5.827,04 boda, što je njegov četvrti sedmični pad u posljednjih pet sedmica. Industrijski prosjek Dow Jones pao je 1,86 odsto na 41.938,45 bodova, dok je tehnološki indeks Nasdaq Composite pao 2,34 odsto na 19.161,63 boda na sedmičnom nivou.

Prinos na indeks Standard & Poor’s 500 spustio se na samo oko 0,5 odsto od dana američkih izbora. Ako ostane na tom nivou do Trumpove inauguracije 20. januara, to će označiti najlošiji rezultat za indeks između izbora i inauguracije od kada je Barack Obama preuzeo funkciju 2009. godine, u jeku globalne finansijske krize, prema podacima koje je prikupila Bespoke Investment Group za CNBC.

Investitore nisu umirili ni najnoviji podaci sa američkog tržišta rada, jer je broj otvorenih radnih mjesta znatno premašio predviđanja analitičara. U decembru je u SAD-u otvoreno neto 256.000 novih radnih mjesta, što je više nego u novembru, kada ih je, prema revidiranim podacima, bilo 212.000, objavilo je u petak Ministarstvo rada.

Međutim, iako je snažno tržište rada pozitivna vijest za one koji traže posao, to bi moglo značiti da će inflacija ostati visoka i da će ekonomska aktivnost ostati jaka. Kao rezultat toga, to bi moglo odvratiti američku centralnu banku (Fed) od smanjenja ključne kamatne stope, koja trenutno iznosi između 4,25 i 4,50 odsto. Fed je već na prošlogodišnjoj sjednici najavio oprezniji pristup promjenama kamatnih stopa za ovu godinu, budući da se Trumpov povratak u Bijelu kuću smatra veoma nepredvidivim.

Početkom sedmice Michael Barr, kojeg je na to mjesto imenovao američki predsjednik Joe Biden, podnio je ostavku na mjesto potpredsjednika Feda, zaduženog za nadzor banaka. Uz podršku republikanske većine u Senatu, novoizabrani predsjednik Trump moći će na to mjesto imenovati svoju osobu koja će, prema Trumpovim predviđanjima, gotovo sigurno biti za popuštanje kontrola i ograničenja kapitala i ostalih standarda u finansijskom sistemu.

Tržišta su takođe reagovala na objavu Ministarstva trgovine od utorka da se trgovinski deficit SAD-a u novembru u odnosu na oktobar povećao za 6,2 odsto na 78,2 milijarde dolara. Uvoz je rastao brže od izvoza.

Berze su u četvrtak ostale zatvorene jer je u SAD-u bio dan žalosti u čast bivšeg predsjednika Jimmyja Cartera, koji je preminuo krajem decembra.

(Izvor: Seebiz)

Slični Članci