Formiranjem naftnih rezervi država neće moći da utiče na cijene, ali hoće na sigurnost snabdijevanja u slučaju poremećaja na tržištu, izjavio je ekonomski analitičar Vasilije Kostić za Gradsku RTV.
„Na ovu odluku biće utrošeno sedam miliona eura koje će platiti građani, a na takav način formirati naftne rezerve apsolutno je neprimjereno. Država je dužna da obezbijedi funkcionisanje tržišta na normalnim osnovama, odnosno da obezbijedi funkcionisanje bez potresa i šokova“, istakao je Kostić.
Kostić je objasnio da održavanje naftnih rezervi igra ključnu ulogu u osiguravanju energetske bezbjednosti, ali sa sobom nosi velike troškove i za mnogo veće ekonomije od crnogorske.
“Ako bi govorili o potrebi za formiranje robnih rezervi onda bi na to pitanje morao se dati pozitivan odgovor u vremenima rata, geopolitičke situacije koja se mijenja na gore, kao posljedice toga mogu da nastanu pomjeranja, eksterni šokovi, što sve može da dovede do nestašice svega“, upozorio je Kostić.
Novina je, kako je dodao, došla u veoma lošem trenutku zajedno sa povećanjem troškova života i svih životnih namirnica.
“Mnogo bi bilo bolje da su robne rezerve formirane onda kada je za to bilo više uslova, ne samo rasta cijena nego i drugih bilansa i kada su u pitanju makro-ekonomski pokazatelji bili bolji nego sad. Moje mišljenje je da imamo hronični nedostatak u strateškom postupanju”, zaključio je Kostić, a prenosi Gradski.
I pored dodatnog udara na džep građana osim sigurnosti u snabdijevanju za najmanje tri mjeseca, formiranjem naftnih rezervi Crna Gora će ispuniti jedno od ključnih mjerila za zatvaranje poglavlja 15 koje se odnosi na polje energetike.