Petodnevni štrajk barista u Starbucksu zatvorio je 59 prodavnica, saopštio je radnički sindikat.
Štrajk, koji je počeo u Los Anđelesu, Čikagu i Starbucksovom rodnom gradu Sijetlu, proširio se na prodavnice u Bostonu, Dalasu i Portlandu u Oregonu. Radnici u Njujorku, Denveru, Pitsburgu i drugim gradovima, takođe, su se pridružili štrajku tokom vikenda, piše SEEbiz.
Radnici protestuju zbog nedostatka napretka u pregovorima o ugovoru sa kompanijom. Starbucks Workers United, koji je počeo sa sindikalnim organizovanjem 2021. godine, rekao je da Starbucks nije ispunio obavezu koju je preuzeo u februaru da postigne sporazum o radu ove godine.
Sindikat, takođe, želi da kompanija riješi neriješena pravna pitanja, uključujući stotine tužbi za nepoštenu radnu praksu koje su radnici podnijeli Nacionalnom odboru za radne odnose. Od 2021. godine, baristi u 535 američkih Starbucks prodavnica u vlasništvu kompanije glasali su za pridruživanje sindikatu.
Štrajk dolazi u jednom od najprometnijih perioda u godini za Starbucks. Kompanija je saopštila da nije imala „značajan uticaj“ na poslovanje njenih prodavnica u SAD.
Dvije strane pregovaraju od proleća, ali izgleda da su zašle u ćorsokak oko ekonomskih pitanja. Starbucks je saopštio da se obavezao na godišnje povećanje plata od 1,5 odsto ili više za sindikalne radnike. Ako bi kompanija dala nižu povišicu nesindikalnim radnicima u bilo kojoj godini, ona bi i dalje dala sindikalnim radnicima povišicu od 1,5 odsto.
Starbucks je rekao da njegovi baristi u SAD zarađuju u prosjeku 18 dolara na sat. Uz beneficije – uključujući zdravstvenu zaštitu, besplatnu školarinu i plaćeno porodično odsustvo – Starbucksov platni paket u prosjeku iznosi 30 dolara na sat za bariste koji rade najmanje 20 sati nedeljno, saopštila je kompanija.
Radnici kažu da zaslužuju više i napominju da bi novi predsjednik i izvršni direktor Starbucksa Brajan Nikol (Brian Niccol), koji je počeo u septembru, mogao da zaradi više od 100 miliona dolara u prvoj godini na poslu.