Prvi put otkad Forbes prati primanja svjetskih sportistkinja, čak 11 žena je premašilo zaradu od 10 miliona dolara.
Ženski sport u velikom je naletu, a taj zamah napokon se odražava i na njihovoj plati. Mlada zvijezda WNBA, Kejtlin Klark, pomogla je podići gledanost ženske košarke u SAD-u, a ove je godine zaradila oko 8,1 milion dolara, izjednačivši tako rekord koji je prošle godine postavila sada penzionisana Kendis Parker. Tajlandska golferka Džino Titikul u novembru je na CME Group Tour Championshipu osvojila nagradu od 4 miliona dolara – najveću u istoriji ženskog golfa.
Istovremeno, 20-godišnja teniska zvijezda Koko Gof zaradila je oko 34,4 miliona dolara, što je jedan od najboljih rezultata za neku sportistkinju ikada zabilježenih. Ispred nje su samo Naomi Osaka i Serena Viliams, koje su 2021. godine zaradile 57,3, odnosno 45,9 miliona dolara.
Zajedno je 20 najplaćenijih sportistkinja svijeta ove godine zaradilo više od 258 miliona dolara. Ipak, ta cifra još čini manje od 12 posto zarade 20 najplaćenijih sportista, koji su ove godine ukupno zaradili 2,23 milijarde dolara.
Tradicionalno manje prilika za zaradu od muških sportista
Žene u sportu tradicionalno su imale manje prilika za sponzorstva, a te prilike bile su slabije plaćene – ove godine najplaćenijih 20 žena u tom segmentu je zaradilo oko 191 milion dolara (muškarci su zaradili 624 miliona) – ali najveća razlika je ona u zaradi od samog sporta.
Ipak, postoje i neki obećavajući znakovi za ženski profesionalni sport. Na listi najplaćenijih sportistkinja još dominiraju teniserke, ali postoji sve veći balans između drugih sportova. Ovogodišnja rang-lista 20 najplaćenijih uključuje tri golferke, dvije košarkašice, fudbalerku, gimnastičarku, skijašicu i igračicu badmintona. Prije pet godina deset najplaćenijih bavilo se tenisom.
Jedanaest sporistkinja premašilo je 10 miliona dolara zarade, što je prvi put ikada, a njih čak 17 mlađe je od 30 godina. Medijalna dob samo je 26 godina, što znači da su najbolje godine ovih sportistkinja tek pred njima.
1. Koko Gof (tenis) 34,4 miliona eura
Iako je njena forma pala tokom ljeta, Koko Gof tokom jeseni bila je u svom najboljem izdanju. Osvojila je China Open i WTA Finals u Saudijskoj Arabiji. Ta druga pobjeda donijela joj je nagradu od 4,8 miliona dolara. Ipak, 20-godišnja zvijezda još više zarađuje van teniskih terena. Nedavno je svom popisu dugogodišnjih sponzorskih partnera dodala brend za njegu kose Carol’s Daughter, Fanatics i Naked Juice.
2. Iga Svjontek (tenis) 23,8 miliona eura
Svjontek je prošle godine bila prva na rang-listi najplaćenijih sportistkinja sa zaradom od 23,9 miliona dolara. Njenom portfelju sponzora u 2024. pridružili su se i Lancôme i Lego. Ipak, ova 23-godišnjakinja proživjela je i burna razdoblja. Prekinula je saradnju sa svojim trenerom, a nakon 50 uzastopnih sedmica izgubila i prvo mjesto na WTA listi. U novembru je buknula vijest da je Svjontek tri mjeseca ranije bila pozitivna na zabranjenu supstancu, ali ITIA, Međunarodna agencija za integritet u tenisu, presudila je da Svjontek nije namjerno uzimala supstancu. Zbog toga je dobila tek jednomjesečnu suspenziju.
3. Ejlin Gu (skijanje) 22,1 milion dolara
Gu ima iznimno lukrativne sponzorske ugovore sa zapadnim brendovima, uključujući Luj Viton (Louis Vuitton), Tifani (Tiffany & Co) i Porše (Porsche), kao i s kineskim brendovima kao što su Anta, Bosideng i Mengniu Dairy. Ovog mjeseca zaabilježila je 16. pobjedu u svjetskom kupu.
4. Ćinven Ženg (tenis) 20,6 miliona dolara
U posljednje dvije godine, Ženg je osvojila nagrade za najbolju novu WTA igračicu godine i igračicu koja je ostvarila najveći napredak, ali 2024. je za nju bila izuzetno uspješna. Došla je do finala Australian Opena i uzela zlato na Olimpijskim igrama. Taj uspjeh učinio ju je ogromnom zvijezdom u njenoj rodnoj Kini, a postala je ambasadorka brendova Audi, Chagee, Lancome i Vivo. Njen uzlet već je izazvao poređenja sa sunarodnjakinjom Li Na, koja je osvojila dva Grend Slema i bila u top 10 najplaćenijih sportistkinja svijeta od 2011. do 2014. godine
5. Arina Sabalenka (tenis) 18,7 miliona dolara
Sabalenka je preskočila Svjontek i zauzela prvo mjesto WTA liste, a nakon osvajanja Australian Opena i US Opena osvojila je i nagradu za WTA igračicu godine. Takođe je ostvarila i najveću zaradu od samog sporta od svih teniserki. Izvan teniskih terena, potpisala je ugovore s brendovima Audemars Piguet, Master & Dynamic i Oakberry.
6. Naomi Osaka (tenis) 12,9 miliona dolara
Osaka se prvog dana u godini vratila na teniske terene nakon jednogodišnjeg izbivanja – 2023. godine rodila je prvo dijete. Godina za četverostruku osvajačicu Grend Slema nije bila laka. Ipak, uspjela je učestvovati na 19 turnira i vratila se na 58. mjesto WTA liste. Još ima više od 10 sponzora, a suosnivačica je i produkcijske kompanije Hana Kuma koja u saradnji s LPGA Tourom kreira kampanje oko sportaša i radi na animiranoj seriji u kojoj će Osaka pozajmljivati svoj glas.
7. Ema Radukanu (tenis) 12,9 miliona dolara
Radukanu još ima niz lukrativnih sponzorskih ugovora potpisanih nakon što je 2021. godine kao 18-godišnjakinja osvojila US Open. Među brendovima se nalaze British Airways, Dior i HSBC, ali teniserka se od 2021. bori s povredama i bolešću. Trenutno je 57. teniserka svijeta, a u 2025. godinu ulazi s novim fitness trenerom – Jutakom Nakamurom (Yutaka Nakamura), koji je prethodno radio s Marijom Šarapovom i Naomi Osakom.
8. Neli Korda (golf) 12,5 miliona dolara
Korda je ove godine izjednačila rekord LPGA Toura s pet uzastopnih pobjeda. Uprkos povredi vrata, godinu je završila sa sedam titula, što je najbolji rezultat tura još od 2011. godine. Nagrada od 4,4 miliona dolara premašio je rekord tura, a ove godine Korda je osvojila i LPGA nagradu za igračicu godine. Najboljem sponzorskom portfelju ženskog golfa dodala je i saradnju s brendom Tumi.
9. Venus Viliams (tenis) 12,1 milion dolara
Viliams je ove godine igrala na samo dva turnira, a u oba je izgubila u prvom krugu. Iako se sponzorski ugovori uglavnom vrte oko rankinga teniserki, ova 44-godišnjakinja nije tek “obična” 977. teniserka svijeta. Sedmorostruka osvajačica Grend Slema ambasadorka je i preduzetnica. Među njenim posljednjim projektima ističe se AI platforma za dizajn interijera Palazzo, a bila je i model za jedinstvenu Barbie lutku kreiranu u sklopu proslave 65. godišnjice ove legendarne igračke.
10. Simon Bajls (gimnastika) 11,2 miliona dolara
Nakon slabog rezultata na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, Bajls je ove godine trijumfovala: u Parizu je osvojila tri zlatne i jednu srebrnu medalju. Njen veliki povratak zabilježen je u Netflixovom dokumentarnom serijalu Simone Biles Rising, a organizovana je i serija izložbi u SAD-u naziva Gold Over America Tour, ili GOAT (Greatest of All Time), čime se odala počast njenom neupitnom statusu najbolje gimnastičarke svih vremena.
(Izvor: Forbes)