Vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric smatra da bi podgorički aerodrom morao raditi mnogo duže, barem od 4.30 do 1.30, odnosno 21 sat dnevno, ako ne i 24 sata na dan.
– To je glavni aerodrom u državi i, što je bitnije, baza “Er Montenegra”. Uz to, da podgorički aerodrom tako radi, i “Er Srbija bi mogla imati svoj noćni let za Podgoricu, tj. let u poslednjem četvrtom talasu. Ovo je vrlo bitno za Podgoricu jer tako bi aerodrom mogao imati sve konekcije prema Evropi, Aziji i Americi, koje sada nema ocijenio je Šćuric u izjavi za “Dan”.
Radno vrijeme aerodroma u Podgorici je od sedam do 23.30 tokom ljetnje sezone, koja u avijaciji traje od kraja marta do kraja oktobra.
Upitan da li bi podgorički aerodrom trebalo da produži radno vrijeme tokom cijele godine ili u periodu većeg broja letova, odnosno tokom ljetnje sezone, Šćuric je odgovorio da bi, zbog “Er Srbije i “Er Montenegra, to trebalo da bude praksa tokom cijele godine.
Iz Aerodroma Crne Gore ranije su saopštili da u kontinuitetu prate interesovanje avio-kompanija i shodno tome razmatraju mogućnosti za eventualno produženje otvorenosti podgoričkog aerodroma za saobraćaj.
– Zbog javnosti je važno da naglasimo da otvorenost aerodroma za saobraćaj i radno vrijeme zaposlenih nijesu isto. Konkretno, tokom ljetnje sezone, radno vrijeme zaposlenih (koji tokom ljetnje sezone rade u dvije smjene) počinje u pet sati ujutru, a završava se u 00.15. Da bismo realizovali najavljeni saobraćaj, bilo je neophodno da organizujemo i prekovremeni rad u skladu sa propisima. Naglašavamo da su radno vrijeme zaposlenih i otvorenost aerodroma za saobraćaj usklađeni sa potrebama avio-kompanija, odnosno sa najavljenim redom letjenja. Kada je riječ o predstojećoj zimskoj sezoni, koja u avijaciji počinje 27. oktobra i tokom koje je saobraćaj slabijeg intenziteta, a shodno najavljenom redu letjenja avio-kompanija, planirano je da aerodrom u Podgorici bude otvoren za saobraćaj ponedjeljkom od 7.30 do 21 sat; utorkom, srijedom i petkom od 7.30 do 20.30; četvrtkom i subotom od 7.30 do 23.30, a nedjeljom od 7.30 do 22.30 precizirali su iz Aerodroma Crne Gore.
Tada su istakli da bi za eventualno produženje radnog vremena trebalo angažovati dodatnu radnu snagu.
– Zaposleni u operativi aerodroma u Podgorici, koji čine većinu zaposlenih, formiraju tri ekipe koji tokom ljetnje sezone rade u dvije smjene (od 5 do 15 sati i od 14.15 do 00.15) i uz to imaju prekovremeni rad. To znači da na bazi postojećih kapaciteta maksimalno koristimo sve raspoložive mogućnosti u domenu otvorenosti aerodroma za saobraćaj. Dodatno, produženje radnog vremena u aktuelnoj situaciji nije izvodljivo. Ipak, u kontekstu pripreme naredne ljetnje sezone, aerodrom u Podgorici razmatra dodatne modele angažovanja kadra koji bi od kraja2024. godine do marta 2025. godine trebalo da prođe bezbjednosne provjere, a zatim uđe u proces obučavanja i stekne neophodne licence. Na osnovu posljednjih iskustava, poseban izazov je motivacija kadra za aerodromske poslove koji nijesu atraktivni, kao što je nekada bio slučaj, zbog sve zahtjevnijih uslova i standarda koje je neophodno ispuniti pojasnili su iz Aerodroma Crne Gore.
U trenutnoj situaciji cjelodnevna otvorenost ne bi bila isplativa
Aerodrome su nedavno pitali i da li razmišljaju o 24-časovnom radnom vremenu i da li su radili studije o tome, u smislu koliko bi se povećali prihodi, a koliko troškovi poslovanja.
Odnos prihoda i rashoda zasigurno ne bi išao u prilog ekonomičnosti poslovanja u dvadesetčetvorosatnom formatu, odnosno barem ne u sadašnjoj fazi potražnje. Svjesni smo svoje uloge i potpuno prihvatamo stav da profit nije nužno na prvom mjestu, ali širi kontekst ekonomske opravdanosti definitivno jeste. Preduzimamo konkretne aktivnosti za veću utilizaciju postojeće otvorenosti, a vrlo rado ćemo je produžiti čim bude realnog povoda za takav potez poručili su iz Aerodroma, čiji je izvršni direktor Roko Tolić, a predsjednica odbora direktora Jelena Maraš.
Izvor: Dan