Američka centralna banka (Fed) završila je 2024. godinu trećim uzastopnim smanjenjem kamatne stope, ponovo ukazujući na rizik od inflacije.
Predsjednik Jerome Powell priznao je da su projekcije inflacije za kraj godine “nešto pale” i dodao da će biti potrebno više vremena nego što se očekivalo da se dostigne cilj od 2 posto.
Federalni odbor za otvoreno tržište (FOMC) prebacio je fokus s tržišta rada na rastuću inflaciju, za koju se očekuje da će djelimično biti podstaknuta prijedlozima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, kao što su smanjenje poreza i nove carine. Powell je naglasio da će svako daljnje smanjenje stope zavisiti od napretka u smanjenju pritisaka na cijene. Tržišta su burno reagovala na ovu promjenu: prinosi na američke obveznice su porasli, tržišta akcija su pala, a američki dolar dostigao je najviši nivo u posljednje dvije godine. Ključna kamatna stopa sada iznosi 4,25 do 4,5 posto, što predstavlja ukupno smanjenje od jedan procenat u posljednja tri sastanka.
Sve više članova FOMC-a upozorava na povećane rizike od više inflacije, što dodatno komplikuje prognoze centralne banke. Powell je pristup centralne banke opisao kao “vožnju u maglovitoj noći” koja zahtijeva oprez. Očigledno je da u FOMC-u postoji mnogo neizvjesnosti u vezi s uticajem carina koje su uključene u projekcije inflacije.
Zvaničnici Feda ne znaju da li će Trumpova politika biti inflatorna ili ne. Trenutno su oprezni zbog straha da bi mogla biti, ali postoji mogućnost da skup Trumpovih politika čak ima deflatorne efekte. U tom slučaju, možemo očekivati brže smanjenje kamatnih stopa. Isto tako, to se može desiti ukoliko se tržište rada u SAD-u počne brže hladiti.
Posebno bi mogli biti osjetljivi odnosi Amerike sa Evropskom unijom.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump izjavio je u petak da bi Evropska unija, koja je već najveći kupac američke energije, trebalo da poveća uvoz američke nafte i gasa ili da se suoči s carinama na izvoz bloka, koji uključuje robu poput automobila i mašina.
EU već kupuje lavovski dio američke nafte i gasa koji se izvoze, prema podacima američke vlade. Trenutno nema dostupnih dodatnih količina osim ukoliko Sjedinjene Američke Države ne povećaju proizvodnju ili preusmjere količine iz Azije, drugog velikog potrošača američke energije, prenosi seebiz.eu.
“Rekao sam Evropskoj uniji da moraju nadoknaditi svoj ogromni deficit sa Sjedinjenim Američkim Državama kupujući našu naftu i gas u velikim razmjerama. U suprotnom, to su CARINE!!!”, rekao je Trump u objavi na Truth Social.
Evropska komisija izjavila je da je spremna razgovarati s novoizabranim predsjednikom o tome kako ojačati ono što je opisala kao već jak odnos, uključujući i energetski sektor.