Njemačka, uprkos gomili problema, i dalje drži titulu najbogatije zemlje u Evropi, sa impresivnim BDP-om od 4,46 biliona dolara u 2023. godini, nadmašujući zbirni BDP Velike Britanije i Španije, koji iznosi oko 4,34 biliona doara.
Na globalnom nivou, Njemačka je treća po veličini ekonomija, odmah nakon SAD-a i Kine.
BDP mjeri ekonomsko blagostanje i veličinu zemlje u određenom periodu, obično kvartalu ili godini, sumiranjem monetarne vrijednosti svih finalnih dobara i usluga proizvedenih unutar njenih granica. Njemačku ekonomiju pokreće spoj proizvodnje, inovacija i usluga, sa poznatim izvozom, uključujući automobile, hemiju i industrijske mašine.
Međutim, njemačka ekonomija se ne oslanja samo na velike industrije; takođe je karakteriše “Mittelstand”, mreža malih i srednjih preduzeća, često u porodičnom vlasništvu, prenosi Investitor me. Ove kompanije su lideri u svojim oblastima, stekli su titulu “skrivenih šampiona” i čine skoro polovinu lidera na globalnom tržištu u svojim sektorima, prenosi Biznis.ba.
Međutim, fokus Njemačke seže dalje od poslovanja. Nacija se značajno okrenula ka obnovljivoj energiji kroz svoju inicijativu “Energiewende” ili energetsku tranziciju.
To je Njemačku učinilo svjetskim liderom u proizvodnji energije vjetra i sunca, proizvodeći skoro polovinu električne energije u zemlji iz ovih izvora. Ova posvećenost održivosti pozicionirala je Njemačku kao prvu značajnu ekonomiju obnovljive energije u svijetu.
Naglasak Njemačke na inovacijama i istraživanju, izdvajajući preko 3% svog BDP-a u ove oblasti, potiče napredak različitih sektora, uključujući tehnologiju i zelenu energiju. Velika finansijska središta poput Frankfurta, Berlina i Minhena doprinose ekonomskoj snazi zemlje, a u Frankfurtu se nalazi sjedište Evropske centralne banke (ECB).
Njemačka se takođe ističe u domenu sajmova, domaćin je većine najvećih svjetskih događaja u gradovima kao što su Keln, Hanover i Diseldorf.
Uprkos očekivanjima blagog pada ekonomskog rasta u 2024. zbog smanjene globalne tražnje, analitičari predviđaju oporavak počevši od 2025. godine. Očekuje se da će ovaj uspon biti vođen povećanim platama i značajnom domaćom potrošnjom.