Očekuje se da će ruska centralna banka izvršiti ogromno povećanje kamata kasnije ove sedmice dok inflacija nastavlja rasti u ekonomiji usmjerenoj na rat.
Indeks potrošačkih cijena u Rusiji nastavlja rasti uprkos ponovljenim povećanjima stopa od strane centralne banke kako bi obuzdala nekontrolisani rast cijena. Indeks potrošačkih cijena dostigao je 8,9% u novembru u poređenju s istim mjesecom prethodne godine, u odnosu na 8,5% u oktobru, uglavnom podstaknut rastom cijena hrane, piše Seebiz.
Slabiji rublja – nakon novih sankcija SAD-a u novembru – takođe je podstakla inflaciju, povećavajući troškove uvoza u Rusiju, zemlju čija je ekonomija teško pogođena nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Ekonomisti sada očekuju da će ruska centralna banka, CBR, povećati stope za 200 baznih poena na svom sastanku 20. decembra – čime će ključna kamatna stopa u zemlji porasti na 23%.
“Ponovno ubrzanje ruske inflacije na 8,9% na godišnjem nivou u novembru i vjerovatnoća daljeg povećanja u narednim mjesecima snažno ide u prilog još jednom velikom povećanju kamatnih stopa od strane centralne banke”, Liam Pič, viši direktor za tržišta u razvoju ekonomista u Kapital Ekonomiksu, rekao je u bilješci prošle sedmice.
Cijene će nastaviti rasti, dodao je, a inflacija će vjerovatno porasti “daleko iznad” 9,0% na godišnjem nivou do kraja 2025. godine.
“Budući da su cjenovna očekivanja preduzeća takođe nedavno dostigla nove vrhunce, postoji jasan argument da centralna banka gubi bitku protiv inflacije i da će biti prinuđena ponovno značajno povećati stope… Naš osnovni scenarij je povećanje stope od 200 baznih poena, ali postoje argumenti u korist većeg povećanja,” rekao je Pič.
Centralna banka donijela je povećanje kamatne stope za 200 baznih poena na svom posljednjem sastanku u oktobru, upozoravajući da je inflacija “značajno iznad” njene ljetnje prognoze i da inflaciona očekivanja nastavljaju rasti.
“Rast domaće potražnje značajno nadmašuje mogućnosti proširenja ponude dobara i usluga”, stoji u saopštenju CBR-a.
Ruski potrošači su posebno teško pogođeni budući da su osnovne prehrambene namirnice, poput maslaca, jaja, suncokretovog ulja i povrća, doživjele visoka dvocifrena povećanja cijena jer potražnja nadmašuje ponudu.
Ruski rat protiv Ukrajine takođe je izazvao manjak radne snage i zaliha, što je povećalo plate i troškove proizvodnje – a ti troškovi su na kraju preneseni na potrošače. Vlada, međutim, za visoke troškove života krivi sankcije koje su Rusiji nametnule “neprijateljske” zemlje. Sa svoje strane, ruski predsjednik Vladimir Putin negirao je zamjenu “maslaca za oružje”.
Međunarodni monetarni fond predviđa da će Rusija zabilježiti rast od 3,6% 2024. godine prije usporavanja sljedeće godine, kada se predviđa rast od 1,3%. “Oštro usporavanje”, rekao je MMF, predviđeno je “kako se privatna potrošnja i investicije usporavaju usred smanjenih tenzija na tržištu rada i sporijeg rasta plata”.