Globalna avioindustrija je na putu da naredne godine premaši bilion dolara prihoda, s obzirom na to da bi broj avionskih putnika u svijetu mogao dosegnuti rekordnih pet milijardi, saopštila je u utorak Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA).
Takođe, IATA predviđa da će prosječna zarada po putniku porasti na oko sedam dolara od naredne godine, što je značajan rast u poređenju sa samo 2,25 dolara prije 18 mjeseci. Očekuje se da će zarada po putniku ove godine iznositi 6,40 dolara.
Ovi podaci ukazuju na izvanredan oporavak za industriju koja je, zbog pandemije, pretrpjela tri uzastopne godine gubitaka između 2020. i 2022., izgubivši ukupno skoro 187 milijardi dolara.
Potražnja za putovanjima se snažno oporavila nakon ukidanja ograničenja povezanih s koronavirusom i brzo vratila profitabilnost avio-kompanijama, omogućivši nekim prevoznicima povećanje cijena karata, izvijestio je CNN.
Predvodnici u profitabilnosti naredne godine biće avio-kompanije s Bliskog istoka, s dobiti od 24 dolara po putniku, a slijede ih američke kompanije sa 12 dolara te evropske sa 9 dolara. IATA predviđa da će avio-kompanije u Africi, Latinskoj Americi i azijsko-pacifičkom regionu biti manje profitabilne od prosjeka industrije.
Generalni direktor IATA-e Willie Walsh opisao je brojku od bilion dolara prihoda kao “sjajnu vijest”. No, dodao je da će neto profitabilnost u industriji i dalje biti “izuzetno tanka” (36,6 milijardi dolara), što dodatno otežavaju kašnjenja “ključnih proizvođača” u isporuci aviona, aludirajući na Airbus i Boeing.
“Problemi u lancu snabdijevanja značajno utiču na naše troškove. Nema naznaka da će se poteškoće uskoro riješiti,” dodao je Walsh.
Hronični nedostatak novih aviona znači da se stariji, manje energetski efikasni avioni koriste mnogo duže, što povećava operativne troškove i negativno utiče na životnu sredinu.
Globalni sukobi takođe povećavaju troškove jer su veliki dijelovi vazdušnog prostora zatvoreni za komercijalne letove, što primorava avio-kompanije na duže rute i može izazvati kašnjenja zbog manje dostupnosti vazdušnog prostora za sve veći broj letova.
Prema IATA-i, predstojeća promjena vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama mogla bi ugroziti napore avioindustrije da do 2050. godine postigne neto nultu emisiju ugljen-dioksida.
“Postoji rizik da se benefiti koje je industrija ostvarila pod Bidenovom administracijom neće nastaviti pod Trumpovom administracijom,” upozorio je Walsh, istakavši kao primjer trenutne poreske olakšice za proizvodnju održivog avio-goriva u okviru Zakona o smanjenju inflacije.
Podsjetimo, naučnici upozoravaju da globalne emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine moraju dosegnuti neto nulu, što podrazumijeva ravnotežu između proizvedenih i uklonjenih emisija ovih gasova iz atmosfere, kako bi globalno zagrijavanje ostalo ograničeno na najviše 1,5 Celzijusov stepen.
Prema podacima online platforme Our World in Data, avijacija trenutno doprinosi sa 2,5 posto ukupnih globalnih emisija ugljen-dioksida.
Alaska Air Group, koja posjeduje Alaska Airlines i Hawaiian Airlines, u utorak je objavila da će naredne godine prvi put započeti letove iz svoje baze u Sijetlu za Tokio i Seul. Grupa, koja je u septembru preuzela matičnu kompaniju Hawaiian Airlinesa, planira do 2027. godine ostvariti dodatnu milijardu dolara dobiti od udružene kompanije, prenosi Poslovni dnevnik.